Arona to ładne miasteczko położone na brzegu jeziora Maggiore w Piemoncie, które oferuje wiele atrakcji zarówno dla miłośników historii jak i pięknej przyrody. Co warto zobaczyć w tej malowniczo położonej miejscowości? Gdzie najlepiej zarezerwować nocleg? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Arona – co warto zobaczyć w tej miejscowości?
Arona znajduje się nad brzegiem jeziora Maggiore, w prowincji Novara, w Piemoncie. Z miasteczka można podziwiać malownicze widoki na jezioro Maggiore, natomiast łodzią można dopłynąć do popularnych Wysp Boromejskich. Centrum starego miasta jest wypełnione starożytnymi palazzo, zabytkowymi kościołami i innymi interesującymi miejscami, jak na przykład Muzeum Archeologiczne czy Mineralogiczne na Piazza San Graziano.
Sercem średniowiecznej Arony jest Piazza del Popolo. Na placu tym dominuje Palazzo del Podestà i barokowy kościół Santa Marta (nazywany także kościołem Madonna di Loreto). Natomiast Ci, którzy pragną połączyć duchowość z kontaktem z naturą, powinni zatrzymać się w Sacro Monte, które poświęcone jest Świętemu Karolowi Boromeuszowi. Olbrzymi posąg przedstawiający tego Świętego – „San Carlone” dumnie wznosi się nad jeziorem i można go zobaczyć również z drugiego brzegu. W gminie Arona znajduje się także Park Przyrody Lagoni di Mercurago – obszar chroniony, który utworzono w 1980 r. Jest on także wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Rocca di Borromea
Twierdza Borromeuszów w Aronie to budowla obronna, którą zbudowano około 1000 roku n.e. pod panowaniem Longobardów. W czasach swojej świetności była jednym z głównych strategicznych punktów kontrolnych jeziora Maggiore. Jej przeznaczeniem pierwotnie była obronna okolicy, natomiast w kolejnych stuleciach twierdza przeszła pod kontrolę biskupów, aż do około XI-XII wieku, wówczas pełniła funkcję schronienia. Przez około cztery stulecia twierdza znajdowała się w rękach rodziny Borromeo. Co ciekawe, to właśnie w tej twierdzy narodził się w 1538 roku Święty Karol Boromeusz.
Twierdzę w większości zniszczono w 1800 roku, kiedy to armia Napoleona wkroczyła do miejscowości. Zachowały się jedynie pozostałości trzech murów obronnych, donżon, romańskie oratorium św. Ambrożego, Sala Broni i pokój, w którym 2 października 1538 roku urodził się św. Karol Boromeusz.
Villa Ponti
Podobnie jak wszystkie główne miasta leżące nad jeziorem Maggiore, Arona posiada wiele pięknych letnich rezydencji ze wspaniałymi ogrodami. Najbardziej znaną z nich jest niewątpliwie Villa Ponti, która jest przykładem wspaniałej barokowej rezydencji z XVIII wieku. Znajduje się ona przy Via San Carlo, niedaleko XV-wiecznego Palazzo Borromeo.
Willę zbudowano około 1760 roku na polecenie Bartolomeo Pertossiego – bogatego kupca i zwolennika Napoleona, który zatrzymał się w Aronie po powrocie z kampanii egipskiej. Nazwano ją na cześć wybitnego inżyniera Gian Giacomo Ponti – asystenta Thomasa Edisona, który urodził się tutaj w 1878 roku.
Museo Archeologico del Comune di Arona
Muzeum Archeologiczne, które otwarto w 1997 roku prezentuje znaleziska archeologiczne z miasta Arona oraz Basso Verbano. Wśród znalezisk dostępne są te z Lagoni di Mercurago oraz znaleziska z czasów rzymskich i średniowiecznych. Museo Archeologico del Comune di Arona znajduje się na Piazza San Graziano, w centrum miasta.
Il Sancarlone
Nad brzegiem jeziora Maggiore, w Aronie, tuż za miastem, na wzgórzu Via Crucis znajduje się posąg San Carlo Borromeo, zwany także Sancarlone. Statuę poświęcono Świętemu Karolowi Boromeuszowi – katolickiemu arcybiskupowi i włoskiemu kardynałowi, który urodził się w twierdzy w Aronie w 1538 r. Posąg ten ma 35 metrów wysokości i wykonano go z miedzi.
W bliskim sąsiedztwie znajdują się także trzy kaplice drogi krzyżowej, kościół i seminarium. XVII-wieczny kościół jest imponującym przykładem barokowej architektury. Obok ołtarza, za rzeźbionymi drewnianymi drzwiami znajdują się relikwie Świętego, jego maska pośmiertna i płótna poplamione jego krwią.
Skały dolomitowe z Arony
Obszar Arony jest bardzo interesujący pod względem geologicznym, czego przykładem jest czerwona porfirowa kostka brukowa używana w całym mieście. Idąc drogą ze wzgórza San Carlo do jeziora można zobaczyć wiele skał pochodzenia wulkanicznego, a także dużą ilość dolomitu – skały osadowej utworzonej z węglanu i magnezu. Skała nadal nosi ślady obfitych złóż szkieletów alg wapiennych.
Co ciekawe, Rocca di Arona została zbudowano z tego materiału, ponieważ był on szeroko stosowany w mieście jako materiał budowlany i kamień dekoracyjny. W niektórych częściach Arony można również zobaczyć jaskinie krasowe, które powstały z rozpuszczania się dolomitu w wodzie.
Collegiata di Santa Maria Nascente
Kolegiata Santa Maria jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście. Ten katolicki kościół znajduje się w średniowiecznym sercu Arony, kilka metrów od kompleksu klasztornego Opactwa Benedyktynów. Wewnątrz dostępnych jest wiele cennych dzieł sztuki, które są ściśle związane z historycznymi wydarzeniami miasta. Kościół konsekrowano w 1488 roku, ale ukończono go dopiero na początku XVII wieku. W XIX wieku przeszedł radykalną renowację i przebudowę.
Piazza del Popolo
Malowniczy plac Piazza del Popolo w Aronie rozciąga się wzdłuż brzegu jeziora Maggiore, gdzie niegdyś znajdował się starożytny port handlowy. W średniowieczu znajdowało się tu obywatelskie i handlowe centrum miasta. Co więcej, w każdy wtorek pod arkadami odbywał się targ (dopiero niedawno przeniesiono go w inne miejsce).
Arona pogoda, czyli kiedy najlepiej zaplanować podróż?
Klimat w Aronie jest łagodny i umiarkowany. Jednak występują tu dość znaczne opady deszczu. Najlepszy czas na podróż do Arony to okres od czerwca o września.
Polecany artykuł: Stresa – malowniczy kurort nad jeziorem Maggiore
Arona – co zobaczyć w okolicy?
Novara
Novara to miasto leżące w sercu Piemontu w północno-zachodnich Włoszech. Miasto zostało zasiedlone w czasach rzymskich. Zbudowano je w pobliżu jednej z głównych rzymskich dróg biegnących z Vercelli do Mediolanu. W kolejnych epokach Novara stała się częścią Ligi Lombardzkiej, Imperium Habsburgów, a ostatecznie częścią zjednoczonego Królestwa Włoch. Novara ma wiele zabytkowych budynków, takich jak na przykład piramidę Novara, Broletto oraz Bazylikę San Gaudenzio. Dodatkowo, miasto oferuje wile pięknych parków, wysokiej jakości restauracji i barów, które serwują autentyczne włoskie jedzenie.
Varese
Miasto znajduje się w północnych Włoszech, w zachodniej części Lombardii, bardzo blisko Szwajcarii. Varese nie bez powodu nazywana jest miastem ogrodów. Nie tylko ze względu na wspaniały park Estensi, w którym znajduje się Palazzo Estense, wiekowe drzewa oraz zadbane rabaty kwiatowe warto odwiedzić tę miejscowość. Na uwagę zasługuje także jego położenie, pomiędzy jeziorem a dwiema górami: Sacro Monte oraz Campo dei Fiori. Sacro Monte wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Arona – gdzie smacznie zjeść?
Arona od dawna jest odwiedzana przez miłośników włoskiej kuchni, którzy szukają okazji do odpoczynku i zjedzenia posiłku nad jeziorem. Największe skupisko restauracji znajduje się na przepięknym, położonym nad jeziorem placu Piazza del Popolo w Aronie.
La Nautica
W Aronie jest wiele miejsc, gdzie smacznie zjeść, ale jeśli szukasz czegoś efektownego to wybierz się kolację w średniowiecznej wieżyczce nad wodą ze wspaniałym widokiem na zamek Angera. Restauracja La Nautica znajduje się w budynku, który był niegdyś częścią ogromnego systemu obronnego Arony, który obejmował również Rocca na szczycie klifu i część miasta. Jeśli chodzi o menu, La Nautica oferuje szeroki wybór dań rybnych i mięsnych. Warto spróbować tu między innymi sufletu czekoladowego.
Strobino
Strobino znajduje się we wspaniałej scenerii, na rogu Piazza del Popolo. Możesz usiąść wewnątrz lub na zewnątrz tej modnej piekarni/barze, która jest otwarta przez cały dzień od samego rana. Oprócz szerokiej gamy pieczywa, znajdziesz tu różne ciasta i pizze, a wieczorem możesz zatrzymać się na aperitif z przekąskami.
Da Aldo
To kolejne miejsce w Aronie, które oferuje najwyższej klasy dania i spektakularny widok na Piazza del Popolo. Co więcej, jest to jedna z najstarszych restauracji w Aronie. Oprócz tego jest ona niezwykle popularna, dlatego też trzeba rezerwować stolik, szczególnie latem i w weekendy, kiedy Mediolańczycy przyjeżdżają do tego miasta.
Arona – TOP 5 polecane noclegi
Apartament Casa N
Casa N oferuje zakwaterowanie z widokiem na ogród. Goście mają do swojej dyspozycji prywatny parking, taras oraz bezpłatne WiFi. Apartament posiada sypialnię, telewizor, łazienkę oraz w kuchnię.
Casa N, fot.booking.com
Arona Picasso’s House Modern Art
Arona Picasso’s House Modern Art to kolejny apartament położony w Aronie. Apartament posiada sypialnię, łazienkę, pościel, ręczniki, telewizor, jadalnię, w pełni wyposażoną kuchnię oraz balkon. Do dyspozycji Gości jest także WiFi oraz taras.
Arona Picasso’s House Modern Art, fot.booking.com
Appartamento nel cuore di Arona
Appartamento nel cuore di Arona oferuje klimatyzowane zakwaterowanie z balkonem oraz bezpłatne WiFi. Apartament posiada taras z malowniczym widokiem na jezioro. Appartamento nel cuore di Arona składa się z sypialni, salonu z telewizorem, kuchni oraz łazienki z prysznicem. W apartamencie zapewniono także ręczniki oraz pościel.
Appartamento nel cuore di Arona, fot.booking.com
Suite 51 Appartamento con terrazzo a 50 mt dal lago
Klimatyzowany apartament Suite 51 Appartamento con terrazzo a 50 mt dal lago położony jest w miejscowości Arona. Obiekt ten posiada balkon, bezpłatny prywatny parking oraz bezprzewodowy dostęp do Internetu. Apartament oferuje taras, widok na jezioro, sypialnię, salon z telewizorem, kuchnię ze zmywarką oraz łazienkę. W apartamencie do dyspozycji Gości są także pościel i ręczniki.
Suite 51 Appartamento con terrazzo a 50 mt dal lago, fot.booking.com
Casa Corte Alla Rocca
Apartament Casa Corte Alla Rocca położony jest 10 minut spacerem od centrum miejscowości Arona oraz 25 minut jazdy samochodem od miejscowości Stresa. Do dyspozycji Gości jest darmowe WiFi, część wypoczynkowa, jadalnia, kuchnia oraz łazienka. Dodatkowo Goście mogą korzystać z ręczników oraz pościeli.
Casa Corte Alla Rocca, fot.booking.com
Polecany artykuł: Alba – miasto słynące z trufli i z doskonałego wina
Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.