Atrakcje turystyczne Turynu- co warto zobaczyć w mieście?

Tagi , , , , ,

Każdy z nas kocha odkrywać nowe miejsca i doświadczać. Nie da się ukryć, że to właśnie dlatego tak chętnie poświęcamy czas na podróżowanie. Zwykle poszukujemy miejsc, które są nam w stanie zagwarantować najlepsze doznania. Warto jednak zauważyć, że największe grono polskich turystów zmierza zgodnie do słonecznej Italii. Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc jest Turyn. Miasto to z całą pewnością zyskało sobie sławę za sprawą Całunu Turyńskiego. Niemniej jednak ma ono do zaoferowania podróżnym znacznie więcej. Poznaj wyjątkowe atrakcje turystyczne Turynu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Turyn — miasto o niezwykłym klimacie

Na samym wstępie warto nieco przybliżyć podróżnym miasto, jakim jest Turyn. Znajduje się ono w północno-zachodnich Włoszech tuż przy samym ujściu rzeki Dora Riparia do rzeki Pad. Warto również wiedzieć, że Turyn jest jedną z większych, włoskich metropolii. Miasto to zamieszkuje prawie 900 tysięcy mieszkańców, a sam obszar metropolitalny liczy sobie prawie 2 miliony obywateli. Na szczególną uwagę zasługuje jednak sama lokalizacja miasta. Turyn malowniczo usytułowany jest u podnóża Alp. Jest to miasto, które dla narciarzy w sezonie zimowym jest świetną bazą wypadową na inne stoki. Turyn- zaraz po Mediolanie- jest najważniejszym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym w północnych Włoszech. Co jest jednak ważniejsze, miasto ma turystom wiele do zaoferowania. Można śmiało powiedzieć, że nikt, kto zdecyduje się na podróż do Turynu, nie będzie tego żałował.

Jak dostać się do Turynu?

Dla podróżnych, którzy dopiero co planują swoje wakacje, z pewnością ważna jest informacja o lotach do Turynu. Nie ma z tym jednak większych problemów. Loty znajdują się na trasach:

  • Warszawa Modlin i Warszawa Okęcie- Turyn;
  • Karków Balice- Turyn;
  • Katowice Pyrzowice- Turyn;
  • Gdańsk port lotniczy im. Lecha Wałęsy- Turyn;

Odbywają się one regularnie. Z lotniska zaś do centrum miasta można dostać się taksówką, komunikacją miejską lub wypożyczonym samochodem. Turyści jednak powinni pamiętać o tym, by rezerwować sobie bilety lotnicze z ogromnym wyprzedzeniem. Ze względu na popularność tej trasy, bezpośrednio przed terminem odlotu może zabraknąć wolnych miejsc. Rezerwacja biletów z wyprzedzeniem jest również gwarancją wyjątkowo niskiej ceny.

Atrakcje turystyczne Turynu — czego nie można pominąć podczas zwiedzania miasta?

Miasto Turyn jest samo w sobie ogromnie atrakcyjne. Znajduje się tam wiele zabytków i miejsc, które z pewnością zainteresują nie jednego turystę. Miasto ma niezwykle bogatą historię, a także obfituje w muzea. Śmiało, można powiedzieć, że nawet poświęcenie jednego dnia na zwiedzanie, nie będzie wystarczające. Warto więc zarezerwować sobie co najmniej 5 dni pobytu w Turynie. Jest to optymalny czas na to, by zapoznać się z najważniejszymi zabytkami i atrakcjami bez zbędnego pośpiechu. Jednak co w Turynie zasługuje na odwiedzenie? Oto największe atrakcje miasta!

Pałace i rezydencje Turynu, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Zwiedzanie Turynu i poznawanie jego atrakcji, warto rozpocząć od miejsc, które znajdują się na liście UNESCO. Jest to kilka niezwykle okazałych pałaców i rezydencji. Turyn miał burzliwą historię i przechodził z rąk do rąk. Wielokrotnie atakowane i podbijane miasto zdołało się jednak odbudować. Podążając więc szlakiem miejsc, które w Turynie są wpisane na listę UNESCO, warto zwiedzieć:

  • Palazzo Reale– jest to monumentalny Pałac Królewski. Był on siedzibą księcia Turynu. Powstał z przekształcenia dawnej rezydencji biskupów. Turyści mogą nie tylko podziwiać go z zewnątrz. W pałacu mieści się bowiem pokaźny kompleks muzeów.
  • Plazzo Madama – to kolejny pałac, znajdujący się tuż obok Palazzo Reale. To dumny reprezentant stylu barokowego w architekturze. W jego wnętrzu czeka na turystów Muzeum Sztuki Włoskiej.
  • Zamek Valentino– to dawny zamek, który był rezydencją władców Turynu. Dziś w jego wnętrzu mieści się uniwersytet.
  • Zamek Rivioli– w jego wnętrzu można znaleźć Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Jest to niezwykle fascynujące i inspirujące miejsce.

Piazza San Carlo — najpiękniejszy plac Turynu

W Turynie bez wątpienia można znaleźć wiele placów i placyków. Jednak to Piazza San Carlo skradnie serce większości podróżnych. Jest on uważany za centrum sztuki i nocnego życia miasta. Piazza San Carlo otoczony jest w całości barokowymi arkadami. Co ciekawe, to właśnie w nich mieści się największa ilość restauracji, barów i cukierni. Warto więc udać się na Piazza San Carlo nie tylko po to, by napawać oczy malowniczymi widokami. Można tam także dobrze zjeść i się zrelaksować. Z kolei w nocy, Piazza San Carlo zamienia się w jedną wielką dyskotekę! W jego pobliżu znajdują się słynne w mieście kluby nocne i bary serwujące wyśmienite drinki. Warto zaznaczyć, że na środku placu dodatkowo znajduje się pomnik Emanuela Filiberta. To właśnie dzięki niemu Turyn zaczął się rozwijać i zyskał dodatkowe znaczenie.

Warto wiedzieć: Jak dojechać z lotniska do centrum Turynu

Wyjątkowe atrakcje turystyczne Turynu – Ogrody królewskie, czyli niezawodne miejsce na relaks na łonie natury

Ogrody królewskie w Turynie bezpośrednio przylegają do Pałacu Królewskiego. Co ciekawe, to właśnie one przyciągają turystów jak magnes. Są to ogrody barokowe, które posiadają wiele miejsc do wypoczynku lub organizacji pikniku. Niemniej jednak to co jest w nich najbardziej magiczne, to ogromna gama różnorodnych roślin. Ogrody te inspirują i zachwycają. Warto wspomnieć, że turyści mogą je zwiedzić całkowicie za darmo! Jest to z pewnością miła niespodzianka, szczególnie kiedy w Turynie, ciężko znaleźć darmowe atrakcje. Turyści jednak powinni być świadomi tego, że ogrody te są zamknięte w poniedziałki. Można je natomiast odwiedzać do wtorku do niedzieli.

Mole Antonelliana – symbol miasta i najpopularniejszy punkt widokowy w Turynie

Będąc w Turynie, nie można pominąć swoistej wizytówki miasta. Jest nią punkt widokowy Mole Antonelliana. To najbardziej charakterystyczny budynek w Turynie. Odznacza się on malowniczą kopułą i przylegającą do niego iglicą. . Za projekt budowli odpowiadał architekt Alessandro Antonelli. Co ciekawe, Mole Antonelliana miała być na początku samą synagogą. Jednak koszty realizacji budowli przerosły możliwości żydowskiej społeczności, która w 1863 roku licznie zamieszkiwała w Turynie. Za dokończenie budowli zabrały się więc władze miejskie. Przekształciły one niedokończony monument, w symbol zjednoczenia Włoch. Iglica, która przylega do Mole Antonelliana, ma wysokość aż 16,5 metra. Co więcej, na samym jej szczycie zorganizowano niesamowity punkt widokowy. Rozpościera się z niego nie tylko panorama Turynu, ale także i malownicze widoki na szczyty Alp. Wejście na Molle Antonelliana jest płatne. Turyści, którzy planują jej odwiedzenie w sezonie, powinni zakupić bilety online. Często przed iglicą ustawia się bowiem niewyobrażalna kolejka. Dzięki elektronicznym wejściówkom uda się ją ominąć.

Przeczytaj: Tanie noclegi w hotelach w Turynie

Atrakcje turystyczne Turynu, które musisz zobaczyć – Brama Palatyńska oraz ruiny rzymskiego teatru

Wspomniane już nie raz zostało, że Turyn ma niezwykle bogatą historię. Miasto to zachowało wiele śladów odnośnie swojej starożytnej historii. Jednymi z nich są Brama Palatyńska oraz ruiny rzymskiego teatru. Co ciekawe, sama brama pochodzi jeszcze z czasów celtyckich. To właśnie Celtom przypisuje się założenie Turynu. Brama Palatyńska jest najważniejszym antycznym zabytkiem w mieście. Znajduje się ona na tyłach Pałacu Królewskiego. Szacuje się, że konstrukcja ta powstała w I wieku przed naszą erą. Brama jest jedynym z czterech punktów wjazdowych do miasta, jaki zachował się do czasów obecnych. Tuż obok niej znajduje się inny dowód antycznej historii Turynu. Mowa tu o ruinach dawnego, rzymskiego teatru. Jego powstanie również datowane jest na okres przed naszą erą. Co prawda, ruiny, które udało się zachować, są niewielkie, w dalszym ciągu jednak warto je zwiedzić. Wstęp do tego stanowiska archeologicznego jest jednak płatny, więc turyści powinni być na to przygotowani. Wejściówki również można zakupić online, by uniknąć długich kolejek w sezonie turystycznym. Tych dwóch, antycznych zabytków nie można pominąć podczas zwiedzania Turynu.

Najlepsze hotele w Turynie

Poprzedni

Najpiękniejsze jeziora Piemontu

Kultura i sztuka w Turynie – miejsca, które warto odwiedzić

Następny

Dodaj komentarz