Bazylika de Superga
Usytuowana na wzgórzu Monte dei Cappuccini Bazylika de Superga jest bez wątpienia jedną z najbardziej charakterystycznych budowli Turynu. Największą atrakcją jest jednak nie tyle zwiedzanie samej Bazyliki, co dotarcie do niej.
Filippo Juvarra
Znany architekt barokowy Filippo Juvarra, który częściowo zaprojektował Pałac Królewski (więcej o Pałacu Królewskim przeczytacie tutaj) odpowiedzialny jest także za projekt Bazyliki de Suprega, która zwana jest nawet Bazyliką Juvarry. Bazylika znajduje się w dość nietypowym miejscu – na szczycie wzgórza Monte dei Cappuccini – wzgórza Kapucyńskiego na wysokości 660 metrów n.p.m. Wzniesiona została jako dziękczynienie dla Matki Boskiej za zwycięstwo króla Wiktora Amadeusza II nad połączonymi armiami Hiszpanów i Francuzów w roku 1706. Budowa bazyliki rozpoczęła się w 1717 i trwała czternaście lat.
Dlaczego warto odwiedzić Bazylikę de Superga?
Chociażby dlatego, że jest ona, obok Mole Antonelliana najbardziej charakterystyczną budowlą Turynu i widać ją z większości miejsc w mieście. Innym ważnym czynnikiem jest także legenda związana z powstaniem Bazyliki. Jak wspomnieliśmy wcześniej wniesiona została w podzięce za zwycięstwo króla Wiktora Amadeusza II nad wojskami nieprzyjaciela. Legenda głosi, że król wspiął się na górę, aby ocenić siły wroga i sytuację wojsk, wtedy też przyrzekł, że jeśli odniesie zwycięstwo, to na tym wzgórzu wybuduje bazylikę. Słowa dotrzymał i dzięki temu możemy dziś podziwiać tę majestatyczną, lecz nieco zaniedbaną budowlę.
Zwiedzanie bazyliki
Bazylika jest pięknym barkowym, okrągłym kościołem, otoczonym z dwóch stron dzwonnicami o wysokości 60 metrów i zwieńczonym 75-metrową kopułą, na którą można wejść. Prowadzą na nią bardzo wąskie i kręte schody w liczbie 131, po przebyciu których wchodzi się na niewielki daszek dookoła okalający kopułę. Należy na nim zachować szczególną ostrożność ponieważ, mimo poręczy daszek jest lekko pochyły i pokryty jedynie zwykłą papą. Widok z góry jednak wszystko wynagradza – panorama miasta z jednej i niekończącego się pasma Alp z drugiej strony, z tej perspektywy robią niesamowite wrażenie.
Warto mieć na uwadze, że wejście na kopułę bazyliki jest zamknięte przy niedogodnych warunkach atmosferycznych.
Do środka bazyliki wchodzi się przez portyk wspierany przez osiem korynckich kolumn. Wnętrze które dość jasne – światło wpada przez okna i lunety zdobi sześć kaplic oraz liczne rzeźby wykonane z marmury z Carrary. W podziemiach świątyni znajdują się groby królewskie rodziny Savoy.
Polecamy także spacer wokół bazyliki, gdzie znaleźć można między innymi pomnik upamiętniający drużynę AC Torino, prawdopodobnie najlepszą w historii istnienia tego klubu, która w roku 1949 wracając z meczu w Lizbonie, zginęła w katastrofie lotniczej w okolicach wzgórza. Tragedia ta do dziś uważana jest za jedną z największych w historii włoskiej piłki nożnej.
Za bazyliką znajduje się olbrzymi kompleks klasztorny ojców Kapucynów.
Jak dostać się na wzgórze Monte dei Cappuccini?
Droga na wzgórze to bez wątpienia wielka atrakcja. Można się na nie dostać zabytkowym – XIX-wiecznym „zębatym tramwajem”. Owa „tramwajowa” kolejka górska, zwana cremagliera Sassi-Superga została oddana do użytku 26 kwietnia 1884 roku. Jednorazowo kolejka zabiera maksymalnie 210 osób i pokonuje dystans wynoszący nieco ponad 3 km. Droga na szczyt może wydawać się dość ekstremalna – w najbardziej stromym miejscu nachylenie kolejki sięga 21%. Po drodze mija się trzy stacje pośrednie jednak kolejka zatrzymuje się tylko na jednej z nich, mniej więcej w połowie całej trasy – stacji Radoppio, gdzie kolejki jadące z góry i z dołu mogą się minąć – wtedy jedna z nich zatrzymuje się na kilka minut. Bilet w obie strony kosztuje 5.50 euro, jednak w weekendy i święta cena jest nieco wyższa.
Z kolei do kolejki – na stację Staccione Sassi z miasta dotrzeć można tramwajem nr 15. Sama stacja jest już bardzo urokliwa – znajduje się tu między innymi niewielkie muzeum poświęcone tramwajom oraz przytulny bar. Cała wycieczka – z miasta na szczyt wzgórza Monte dei Cappuccini przy skorzystaniu z tramwaju i kolejki górskiej zajmuje ok 2,5 h.
Do bazyliki dojeżdża także autobus komunikacji miejskiej – nr 79. Najszybszym sposobem na dotarcie na wzgórze jest po prostu samochód. Przy dobrej pogodzie i nie gorszej kondycji można zrobić sobie również pieszą wycieczkę na szczyt wzgórza.
Bazylika otwarta jest od godz. 9:00 do godz. 12:00, a później od godz. 15:00 do godz. 17:00.
Październik 2022.
Kolejka kosztuje 6€.