Ciekawe miejsca i atrakcje w Turynie, które znają tylko miejscowi

, Tagi , , , ,

Z pewnością opis najpopularniejszych atrakcji i interesujących miejsc znajdziesz w wielu przewodnikach turystycznych lub na stronach podróżniczych. Jednak jeśli chcesz zobaczyć w Turynie atrakcje, które są nieco dziwne lub znają je tylko miejscowi to zapoznaj się z naszym artykułem. Nie wymieniamy w nim najpopularniejszych atrakcji tego miasta, ale opisujemy te, które znajdują się poza tzw. „utartym szlakiem”. Według mieszkańców, Turyn jest przesiąknięty duchami pomysłowości, wynalazczości, wyobraźni i pasji, która przybiera różne formy, od patriotyzmu po miłość do sportu. Ta kreatywność jest nadal widoczna niemal na każdym kroku w Turynie. Poniżej znajdziesz miejsca i atrakcje dość nietypowe, które pomogą Ci odkryć różne strony Turynu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ciekawe miejsca i atrakcje w Turynie, które znają tylko miejscowi

Cimitero Monumentale

Pierwszym z niezwykłych miejsc w Turynie jest Cimitero Monumentale (Cmentarz Monumentalny), na którym znajduje się grób stolarza Giuseppe Parvisa. Z pewnością jest to jeden z najbardziej wyjątkowych miejsc na cmentarzu, ponieważ jest ozdobiony starożytnym egipskim różowym granitem pochodzącym sprzed ponad 4000 lat! Cmentarz w Turynie kryje także inne niespodzianki, takie jak grób kawalera Giuseppe Pongilione. Mieszkańcy Turynu nazywają go „grobem dij rat” (myszy), ze względu na małe myszy znajdujące się wśród licznych rzeźbionych postaci. Jeśli interesują Cię groby znanych postaci to pochowani są tu również Silvio Pellico, Massimo d’Azeglio, pisarze tacy jak Primo Levi, Mario Soldato oraz celebryci tacy jak Fred Buscaglione oraz Erminio Macario. Ponadto spoczywają tu praktycznie wszyscy zmarli piłkarze Grande Torino, a na ich cześć wzniesiono imponujący pomnik.

Lokalizacja: Corso Novara, 135, 10153 Turyn
Otwarte: Codziennie od 8:00 do 16:30

Spacer po dzielnicy Mirafiori

Wycieczka po Mirafiori Sud z pewnością pogłębi Twoją wiedzę na temat dzielnicy Turynu, która słynie z fabryki Fiata. Aby pogłębić swoją wiedzę na temat mniej znanej historii tego obszaru udaj się na spacer po tej okolicy. Znajduje się tu stary cmentarz (otwarty w 1876 r. i zamknięty w 1972 r.), a także Parrocchia di San Barnaba (kościół św. Barnaby), w którym pochowana jest druga żona Wiktora Emanuela II – Rosa Vercellana. Podczas zwiedzania Mirafiori warto zobaczyć także Palazzina di Caccia di Stupinigi (rezydencję myśliwską Stupinigi).

Lokalizacja: Mirafiori Sud, 10100 Turyn

Polecany artykuł: Stresa – malowniczy kurort nad jeziorem Maggiore

Wycieczka zabytkowym turyńskim tramwajem

Zabytkowe turyńskie tramwaje z początku XX wieku nadal kursują w weekendy po ulicach tego miasta. Wagony odrestaurowano i zmodernizowano, aby spełniały wszystkie nowoczesne standardy bezpieczeństwa drogowego. Aby odbyć interesującą podróż przez najstarszą część miasta, udaj się na jeden z przystanków linii 7. Przystanek końcowy znajduje się na Piazza Castello, przed Teatro Regio (Teatrem Królewskim). Przez okna dostrzeżesz budynki i punkty orientacyjne na Via Po, Via Cernaia, Corso Vittorio Emanuele oraz Piazza Statuto. Zabytkowe tramwaje kursują w soboty, niedziele i święta według regularnego rozkładu jazdy od rana do wieczora. Kup bilet lub skorzystaj z karty transportu miejskiego.

Lokalizacja: Piazza Castello, 10124 Turyn
Otwarte: sobota-niedziela i święta od 9:30 do 19:30 co 30 minut (co godzinę w soboty).

Odkrywanie najbardziej tajemniczych zabytków i atrakcji Turynu

Chcesz zobaczyć najbardziej tajemnicze zabytki Turynu? Wybierz się na spacer, który warto rozpocząć na Piazza Statuto, ponieważ właśnie tutaj znajduje się najwięcej tajemniczych elementów, w tym pięcioramienna gwiazda na Monumento ai Caduti del Frejus (Pomniku Wojny Frejus), która uważana jest za symbol diabła. Spacer polecamy zakończyć na Piazza Vittorio Veneto, gdzie posąg Wiktora Emanuela I rzekomo wskazuje miejsce ukrycia Świętego Graala. Wycieczka najlepiej zaplanować po zmierzchu, kiedy to wieczorem miasto jest ładnie oświetlone. Co więcej, oświetlenie dodaje tajemniczości podziwianym zabytkom.

Torino Sotterranea – zwiedzanie podziemi Turynu

Jeśli szukasz jeszcze więcej adrenaliny wybierz się na wycieczkę Torino Sotterranea (Podziemia Turynu). Jest to wycieczka w asyście przewodnika, który poprowadzi Cię przez 15-metrowe tunele przecinające centrum miasta. Trasa prowadzi przez niezwykłe miejsca, takie jak piwnice pałacowe, katakumby najstarszych kościołów i królewskie lodownie Porta Palazzo, używane również podczas wojen oraz głodu. Tunele są bogate w historię i ciekawostki, a także legendy i tajemnice. Podziemia Turynu można zwiedzić tylko podczas zorganizowanej wycieczki. Wyruszają one wieczorem z Porta Susa, przed Mercato Metropolitano.

Lokalizacja: Piazza XVIII Dicembre, 4, 10122 Turyn
Otwarte: Piątek o 20:00 lub 20:30 (zamknięte od soboty do czwartku)

Pchli targ Gran Balon

Pchli targ Balon odbywa się na obszarze pomiędzy Porta Palazzo oraz Borgo Dora – w miejscu XIX-wiecznego targu – w każdą sobotę od rana do wieczora. Około 300 wystawców sprzedaje nowoczesne, zabytkowe i antyczne przedmioty. Znajdziesz tu meble, odzież, zabawki, akcesoria, płyty, książki i inne bibeloty. Wszystko to można znaleźć szperając i przeglądając stoiska ustawione wzdłuż Via Borgo Dora, Via Mameli, Via Lanino oraz Via Canale Molassi. Nie znalazłeś tego, czego szukałeś lub chcesz zobaczyć więcej? W każdą drugą niedzielę miesiąca odbywa się większa, „specjalna” edycja Gran Balon, z większą liczbą stoisk i sprzedawców.

Lokalizacja: 10100 Turyn
Otwarte: sobota i druga niedziela miesiąca od 7 rano do 7 wieczorem

Osobliwe domy w Turynie

W Turynie oprócz zabytkowych budynków znajdziesz wiele niezwykłych i nieco „dziwacznych” domów, które wyróżniają się stylem architektonicznym i drobnymi szczegółami, które czynią je wyjątkowymi. Idąc ulicą Via Palazzo di Città zobaczysz XVIII-wieczny budynek – Palazzo col piercing. Na pierwszy rzut oka wydaje się zupełnie normalny, z wyjątkiem czwartego piętra, na którym znajduje się ogromny kolczyk! Niedaleko, przy Via Alfieri 6 znajduje się kolejny interesujący XVII-wieczny budynek. Odnowiono go z nowoczesnym podejściem, natomiast barokowe formy mieszają się ze współczesnymi detalami. Jest on uważany za arcydzieło renowacji.
Na południe od Valentino, przy Via Chiabrera 25 usytuowany jest blok mieszkalny, który jest nazywany Zielonym, ponieważ jego dach i tarasy są porastają drzewa oraz krzewy. Ten projekt jest zarówno estetyczny, jak i praktyczny: roślinność tworzy stabilny mikroklimat oraz znacznie zmniejsza hałas dochodzący z zewnątrz.

Lokalizacja: Via Chiabrera 25, Turyn

Wycieczka po planach filmowych w Turynie

Wycieczka po planach filmowych w Turynie z pewnością będzie interesująca dla miłośników kina. Warto odwiedzić Museo del Cinema (Muzeum Kina), a także lokalizacje, które wykorzystywano jako plany filmowe w słynnych filmach. Ulice i place stolicy Piemontu zainspirowały słynnych reżyserów, takich jak Michelangelo Antonioni, Gianni Amelio, Dario Argento oraz Davide Ferrario. Czy wiesz, że pierwszy niemy film Giovanniego Pastrone – Cabiria-  z 1914 roku nakręcono w pobliżu Mole Antonelliana? Inne ciekawe miejsce o znaczeniu filmowym w Turynie znajduje się przy Piazza Castello, przed głównym wejściem do Teatro Regio (Teatr Królewski).

Najciekawsze przykłady secesji w Turynie

W Turynie znajdziesz wiele zabytkowej architektury. Jednak aby zobaczyć budynki w stylu secesji wybierz się na Piazza Castello, Piazza Statuto, Via Pietro Micca oraz Via Cernaia, a następnie kontynuuj zwiedzanie wzdłuż Corso Francia do dzielnicy Cit Turin. Na początku trasy znajdują się Palazzo Bellia i Casa Florio, jedne z najwcześniejszych miejskich budynków zbudowanych w tym stylu. Na Corso Francia znajdują się także późniejsze, bardziej godne uwagi przykłady secesyjnej architektury. Dobrym przykładem jest Villino Raby, budynek, który łączy styl francuski i belgijski.

Casa Fenoglio-Lafleur (Dom Fenoglio-Lafleur) jest uważany za arcydzieło Liberty (secesji), z niezwykłymi oknami, kwiatowymi fryzami i balkonami z kutego żelaza. Na końcu trasy znajduje się Palazzo della Vittoria, znany również jako Palazzo dei Draghi (Pałac Smoków) ze względu na 2 figury zdobiące drzwi wejściowe. Ten okazały budynek ma 5 pięter i łączy secesję z neogotyckim stylem.

Sztuka uliczna Turynu

Spacer po ulicach Turynu pokazuje kreatywność, innowacyjność i awangardowy styl jego mieszkańców. To nie przypadek, że jego ulice są pełne współczesnego awangardowego ruchu artystycznego – sztuki ulicznej. Dzieła sztuki różnej wielkości zaczęły pojawiać się na ścianach i fasadach budynków w San Salvario –  tyglu kulturowym i dzielnicy robotniczej Turynu. Wiele z nich można uznać za arcydzieła. Aby zobaczyć te najciekawsze dzieła sztuki ulicznej, warto przejść się ulicami San Salvario, od stacji Porta Nuova do Parco del Valentino (Parku Valentino) lub wziąć udział w wycieczce z przewodnikiem. Wycieczki organizowane są codziennie, zarówno rano, jak i po południu.

Lokalizacja: San Salvario, 10122 Turyn

Przepiękne galerie w Turynie

Nie tylko Mediolan może poszczycić się pięknymi galeriami. Galerie Turynu znajdujące się w historycznym centrum miasta są jedną z charakterystycznych cech tego miasta. Galleria San Federico jest wynikiem prac renowacyjnych Via Roma w latach 1931-1937. Jest ona rozpoznawalna dzięki swojemu kształtowi litery „T”. Druga galeria – Galleria dell’Industria Subalpina, która łączy Piazza Castello z Via Cesare Battisti jest siedzibą jednej z historycznych kawiarni w Turynie – Baratti & Milano. Nieodparty urok galerii sprawił, że była ona miejscem kręcenia kilku filmów, w tym filmu „4 mosche di velluto grigio” „Cztery muchy na szarym aksamicie” w reżyserii Dario Argento.

Chiesa del Santo Volto

Na uwagę zasługuje także kościół, który swoim futurystycznym wyglądem oddaje hołd przemysłowej przeszłości miasta i okolicy. Dzwonnica to dawny komin, a sam budynek przywodzi na myśl koło zębate. Według architekta, Mario Botta, siedem wież kościoła reprezentuje siedem dni stworzenia świata. Cały budynek wygląda jak twierdza nie do zdobycia.

Lokalizacja: Via Val della Torre, 11, 10149 Turyn

Polecany artykuł: Alba – miasto słynące z trufli i z doskonałego wina

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele w Turynie

Poprzedni

Życie nocne w Turynie, czyli gdzie warto pójść po kolacji

Plan wycieczki po Turynie i Piemoncie

Następny

Dodaj komentarz