Co zwiedzić w Turynie za darmo? – Najciekawsze darmowe atrakcje

Tagi , , , , ,

Turyn to malowniczo położone miasto u podnóża Alp leżące w północnych Włoszech w regionie Piemont. Miasto to było także pierwszą stolicą Zjednoczonych Włoch. Obecnie Turyn nie jest już stolicą Włoch, jednak wciąż jest ważnym włoskim miastem oraz głównym ośrodkiem komunikacyjnym i przemysłowym. Miasto jest czasami nazywane Torino, co oznacza po włosku „mały byk”. Jest wiele powodów, dla których warto odwiedzić Turyn. Jednak bardzo często pojawia się pytanie ” Co zwiedzić w Turynie za darmo?” W Turynie jest wiele atrakcji, które warto zobaczyć, ale ceny biletów wstępu do niektórych atrakcji są wyjątkowo wysokie. Jeśli chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy podczas zwiedzania Turynu to zapoznaj się z naszym artykułem, w którym przedstawiamy kilka darmowych atrakcji w tym włoskim mieście.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak tanio zwiedzać Turyn?

Jak każde duże włoskie miasto, elegancki Turyn posiada wiele światowej klasy muzeów i galerii sztuki, za zwiedzanie których trzeba zapłacić. Dla oszczędnych podróżników, szerokie ulice z piękną architekturą oraz okazałe place stolicy Piemontu są niezwykle atrakcyjne. Ozdobna barokowa architektura Turynu sprawia, że jest to wspaniałe miejsce, w którym można chłonąć włoską elegancję bez wydawania pieniędzy. Możesz też poznać i porozmawiać z mieszkańcami Turynu podczas darmowej wycieczki po mieście.

Warto wiedzieć, że wiele muzeów, w tym największe Museo Egizio jest bezpłatne m.in.: dla dzieci poniżej piątego roku życia, dla wszystkich zwiedzających w dniu ich urodzin (należy okazać dowód tożsamości z datą urodzenia) oraz dla każdej „donny” (kobiety) w Międzynarodowym Dniu Kobiet (8 marca). Możesz także zainwestować w Torino+Piemonte Card (ok. 29 € za 24 godziny), aby odwiedzić najciekawsze wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO pałace i muzea.

Turyn jest stosunkowo kompaktowy oraz niedrogi w poruszaniu się po nim w porównaniu z Rzymem, Florencją i innymi turystycznymi włoskimi miastami. Piesza wycieczka po centrum Turynu nic nie kosztuje. Możesz zapłacić  4 € za jednodniowy bilet na komunikację miejską, aby przez cały dzień jeździć np. tramwajem. Warto wybrać się na przejażdżkę historyczną linią tramwajową nr. 7. To „mobilne muzeum” zabiera zwiedzających na okrężną wycieczkę po głównych placach i alejach Turynu w zabytkowych, zielonych wagonach tramwajowych pochodzących z lat 30-tych i 50-tych.

Co zwiedzić w Turynie za darmo?

W Turynie jest wiele atrakcji, które można zobaczyć bez kupowania biletów wstępu. Wiele z muzeów lub pałaców można zwiedzać także za darmo w wybrane dni tygodnia i miesiąca.

Parco Valentino –  Borgo Medievale i Castello del Valentino

Piękny Park Valentino położony jest na brzegiem rzeki Pad. Ta duża, zielona przestrzeń jest popularnym miejscem spotkań wielu mieszkańców Turynu, więc prawdopodobnie spotkasz tu wielu spacerowiczów z psami, rowerzystów i biegaczy. Oprócz ładnych ścieżek i miejsc na piknik, w parku tym znajduje się piękny zamek i średniowieczna wioska – Borgo Medievale.
Wioska Borgo Medievale została specjalnie zbudowana w 1884 roku na Targi Expo w Turynie. Miała być ona realistycznym odzwierciedleniem XV-wiecznego włoskiego miasta. Warto poświęcić czas na zwiedzenie także całego zamku Castello del Valentino, który posiada różne ciekawe pomieszczenia, a nawet ogród botaniczny. Wstęp do zamku jest bezpłatny w każdy pierwszy wtorek miesiąca.

Piazza Castello

Jeśli interesujesz się architekturą pałaców i średniowiecznych budynków to polecamy udać się na imponujący Piazza Castello. Plac ten został zaprojektowany przez architekta Vitozzi w 1564 roku. Znajduje się on w samym sercu miasta. Obszar wokół Piazza Castello otoczony jest ważnymi budynkami i instytucjami, które warto zobaczyć także z zewnątrz. Na uwagę zasługuje Biblioteka Królewska, Teatr oraz Pałac Królewski. Budynki te były kiedyś królewskimi rezydencjami.

Co zwiedzić w Turynie za darmo? – Monte dei Cappuccini

Wzgórze Monte dei Cappuccini z przepięknym kościołem Chiesa di Santa Maria del Monte dei Cappuccini oferuje doskonałą panoramę Turynu. Kościół ten pochodzi z XVII wieku. Ze wzgórza będziesz mógł podziwiać widok na centrum miasta i rzekę Pad. Przed wejściem na punkt widokowy upewnij się, że zabrałeś aparat fotograficzny, ponieważ widoki są tu niesamowite. Jest to idealne miejsce do robienia zdjęć pamiątkowych z Turynu.

Wybrzeże rzeki Pad

Życiodajna dla miasta, potężna rzeka Pad przecina Turyn i całą północną część Włoch. Wzdłuż jej biegu powstała oznakowana ścieżka, która zaczyna się przy moście Regina Margherita i prowadzi do Parco Valentino. Ścieżka jest otoczona przez zielone wzgórza (colline), na których znajdują się secesyjne wille w pastelowych kolorach. Warto wybrać się na wędrówkę po Colline Torinesi („Wzgórzach Turyńskich”). Są to zalesione wzgórza, kwietne łąki i winnice, które znajdują się na wschód od miasta.

Fabryka Fiata

Żaden budynek nie kojarzy się bardziej z dziedzictwem przemysłowym Turynu niż Fabryka Fiata w Lingotto. Uważana jest ona za jeden z najbardziej znanych przykładów włoskiej architektury przemysłowej z początku XX wieku. Fabryka samochodów została otwarta w 1923 roku. Po niespełna 60 latach produkcji została zamknięta, a następnie przeprojektowana przez włoskiego architekta Renzo Piano na centrum handlowe, kongresowe i halę wystawową. Zwiedzanie galerii sztuki współczesnej i toru jest bezpłatne dla Gości hotelu DoubleTree by Hilton Turin Lingotto, znajdującego się wewnątrz oryginalnej hali fabrycznej.

Interaktywne muzea lub stanowiska archeologiczne

Muzea to fantastyczny sposób na poznanie nowego miasta. Turyn ma kilka naprawdę interesujących tego typu miejsc. Zazwyczaj, aby wejść do muzeum trzeba kupić bilet, ale Turyn oferuje bezpłatny wstęp do wielu najczęściej odwiedzanych muzeów w określone dni każdego miesiąca, przez cały rok.
Pałac Królewski w Turynie, Galerię Sabauda, Pałac Carignano i Kaplicę Całunu można zwiedzać za darmo w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Do Muzeum Antropologii Kryminalnej, Muzeum Anatomii Człowieka i Muzeum Owoców możesz wejść bezpłatnie w każdą środę przez cały rok. Muzeum Pietro Micca możesz zwiedzić za darmo w każdy pierwszy piątek miesiąca. Galeria Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej oraz Muzeum Sztuki Orientalnej dostępne są za darmo dla zwiedzających w pierwszy wtorek każdego miesiąca.
Inne muzea, które warto odwiedzić w Turynie to Muzeum Miejskie, Muzeum Egipskie, Muzea Królewskie, Narodowe Muzeum Kina oraz Narodowe Muzeum Samochodowe.

Co zobaczyć w Turynie za darmo? – Rzymska dzielnica Quadrilatero Romano

Spacerując po rzymskiej dzielnicy – Quadrilatero Romano z pewnością przeniesiesz się w czasie. Znajdziesz tu wiele rzymskich ruin i zabytków. Możesz przez wiele godzin spacerować po brukowanych uliczkach i podziwiać stare budowle, z których niektóre pochodzą z I wieku p.n.e. Niektóre z miejsc, które warto odwiedzić to Amfiteatr Rzymski oraz Porta Palatina, która jest oryginalną bramą miasta. W okolicy znajduje się również wiele lodziarni i kawiarni, więc jeśli zgłodniejesz podczas spaceru warto się tu na chwilę zatrzymać.

Giardino Reale

Wstęp do Palazzo Reale jest biletowany, ale jego przepiękne ogrody – Giardino Reale można zwiedzać za darmo. Zapewniają one nieco wytchnienia od ruchliwych i zatłoczonych ulic Turynu. W Giardino Reale, czyli Ogrodach Królewskich znajduje się budynek Mole Antonelliana, który jest symbolem Turynu.

Może Cię zainteresować: Piękne ogrody i parki w Turynie, które warto zobaczyć

Palazzo Madama

Palazzo Madama znajduje się tuż obok Palazzo Reale. Pałac ten powinien być kolejnym przystankiem na trasie zwiedzania Turynu. Ten średniowieczny zamek posiada bardzo ciekawą historię. Jego tylna część jest oryginalną średniowieczną konstrukcją, jednak przednia fasada została przebudowana w 1700 roku. Przez wieki Palazzo Madama należał do wielu właścicieli. W pewnym momencie był on własnością rodziny Medyceuszy, a także był używany jako pierwsza siedziba włoskiego senatu w 1871 roku.

Duomo di Torino

Duomo di Torino to słynna Katedra Turyńska, która jest punktem obowiązkowym zwiedzania Turynu. Jest to najważniejszy kościół katolicki w tym mieście. Katedrę budowano w latach 1491-1498. Jej patronem jest Jan Chrzciciel. Duomo di Torino posiada niesamowitą architekturę. W latach 1668-1694 dobudowano Kaplicę Całunu Turyńskiego. Jest to popularna lokalizacja wśród większości wycieczek z przewodnikiem, ale można ją odwiedzić na tzw. „własną rękę”, za darmo.

Co zwiedzić w Turynie za darmo? Duomo di Torino
Duomo di Torino to słynna Katedra Turyńska, która jest punktem obowiązkowym zwiedzania Turynu. Licencja: shutterstock/By Boris Stroujko

Piazza della Repubblica i Porta Palazzo

Piazza della Repubblica, czyli Plac Republiki to kolejne ważne miejsce w Turynie. Znajduje się tu Porta Palazzo – obecnie największy targ na świeżym powietrzu w całej Europie. Na Porta Palazzo znajdziesz ponad 800 straganów, na których sprzedawane są tylko najlepsze lokalne produkty, mięso, warzywa, owoce itp. To właśnie tutaj wielu mieszkańców Turynu udaje się na zakupy spożywcze. Jeśli nie chcesz nic kupić to jest to także ciekawe miejsce na spacer. Są tu stragany pełne dojrzałych pomidorów, karczochów, serów i produktów pochodzących od lokalnych rzeźników lub piekarzy.

Równie ciekawym oraz fascynującym miejscem jest targ antyków Gran Balon, na którym ponad 300 sprzedawców rozstawia swoje stragany w drugą niedzielę każdego miesiąca. Jeśli jesteś łowcą okazji to znajdziesz tu wiele przedmiotów w stylu vintage.

Piazza San Carlo

Ten plac w stylu barokowym w Turynie jest jednym z najsłynniejszych placów miasta. To także tu znajduje się posąg konny El Caval èd Brons. Posąg powstał w 1838 roku i przedstawia postać Emanuele Filiberto na koniu. Dookoła placu można znaleźć inne historyczne budynki i zabytki, takie jak kościół Santa Cristina. Budowa Piazza San Carlo rozpoczęła się w 1642 roku i zakończyła się po ośmiu latach w 1650 roku. Obecnie jest to popularne miejsce wśród turystów i mieszkańców Turynu. Znajduje się tu wiele kawiarni, restauracji, barów i markowych sklepów.

Villa Della Regina

Villa Della Regina znana jest również jako Villa Królowej. Budynek ten wpisano Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to doskonała darmowa atrakcja na mapie turystycznej Turynu. Villę Della Regina zbudowano w XVII wieku na polecenie włoskiego architekta i żołnierza Ascanio Vitozzi.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Turynie

Poprzedni

Turyn zwiedzanie. TOP 10 najważniejszych pytań i odpowiedzi.

Piemont – historia i kultura regionu

Następny

Dodaj komentarz