Vernante to mała i urocza wioska w prowincji Cuneo, która jest idealnym miejscem na krótkie wakacje, zarówno latem jak i zimą. Co warto zobaczyć w Vernante? Czemu Vernante nazywane jest miastem Pinokio? Gdzie się zatrzymać w Vernante? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Vernante – krótka notka historyczna
Vernante to niewielka miejscowość w prowincji Cuneo, której historia sięga czasów prehistorii. Warto wiedzieć, że w średniowieczu miasto było kontrolowane przez markizów Saluzzo, a następnie przez hrabiów Tenda i Anjou. W XIX wieku wielu mieszkańców Vernante emigrowało do Francji lub do Ameryki w poszukiwaniu pożywienia oraz pracy. Wielu z Vernanteses, którzy pozostali w miejscowości, wzięło później udział w I i II wojnie światowej. Część z nich straciła życie w nazistowskich obozach.
Obecnie Vernante jest bardzo popularnym ośrodkiem turystycznym dla osób w każdym wieku (w tym rodzin z dziećmi), które szukają miejsca na odpoczynek i uprawianie sportów, w tym narciarstwa.
Vernante – najciekawsze atrakcje
Istnieje wiele powodów, dla których warto zorganizować wyjazd do tego malowniczego kurortu. Jeśli chcesz się zrelaksować i odetchnąć świeżym, czystym powietrzem to Vernante jest właściwym miejscem dla Ciebie. To samo dotyczy miłośników uprawiania sportów, ponieważ w tej małej miejscowości nie brakuje szlaków rowerowych i ścieżek dla miłośników trekkingu. Dumą tego miasteczka są jednak wspaniałe murale upamiętniające słynnego Pinokia. Jeśli znasz tę bajkę i chcesz na kilka godzin znów stać się dzieckiem to nie możesz przegapić wizyty w jej historycznym centrum, gdzie znajdują się piękne murale.
Polecany artykuł: TOP 10 najciekawszych atrakcji Piemontu
Muzeum Attilio Mussino
Museo Attilio Mussino poświęcone jest pierwszemu rysownikowi Pinokia w kolorze. Muzeum gromadzi niepublikowane prace, oryginalne szkice i pierwsze wydanie książki z 1911 roku. Muzeum można zwiedzać codziennie (z wyjątkiem czwartków).
Attilio Mussino to największy ilustrator „Pinokia” Collodiego. Vernante jest miejscem, w którym Mussino poświęcił się swojej pracy artystycznej. Gmina Vernante wyraziła swoją wdzięczność Attilio, nazywając jego imieniem szkołę podstawową, ogrody publiczne, a także muzeum. Na cmentarzu miejskim w Vernante spoczywa Attilio Mussino, jego grobowiec zdobi rzeźba przedstawiająca płaczącego Pinokia.
Średniowieczny zamek La Tourusela
La Tourusela (nazywany także Il Castello dei Lascaris) to średniowieczny zamek, który zbudowano w latach 1275-1280. Powstał on w celu kontrolowania drogi Colle di Tenda oraz pobierania podatków od podróżnych. Był schronieniem także dla masnadierów, którzy przez długi czas atakowali dolinę. Ostatnimi właścicielami zamku przed panowaniem sabaudzkim byli hrabiowie Lascaris di Tenda. La Tourusela znajduje się około 600 metrów od centrum Vernante i można tu dotrzeć malowniczą drogą. Na uwagę zasługuje tu sześciokątna wieża oraz otaczające ją mury, z których można podziwiać wspaniałą panoramę miejscowości oraz okolicznych gór.
Stare miasto w Vernante
Centrum starego miasta Vernante znajduje się po prawej stronie doliny, w niecce położonej u zbiegu strumienia Vermenagna z Rio Valle Grande. Według dokumentów Vernante powstało w 1290 roku. Co ciekawe, ta położona w słonecznej niecce, mała miejscowość zawsze odgrywała ważną rolę w gospodarce doliny.
Centrum miejscowości podzielone jest na dwie części przez główną drogę (obecnie drogę krajową nr 20), która do XIX wieku zmuszała wędrowców do zatrzymania się w Vernante. Dlatego też powstało tu dużo zajazdów i sklepów, których oryginalne struktury są nadal widoczne, gdy spaceruje się przez centrum.
Wewnątrz starego centrum miasta znajduje się kościół parafialny San Nicolao – Parrocchia S. Nicolao, Sanktuarium Madonna di Valle, Muzeum Attilio Mussino (ilustratora uważanego za wuja Pinokia) oraz liczne murale (ponad 150), które zdobią tutejsze domy.
Szlak murali w Vernante – Pinokio na 150 muralach
W ciągu kilkunastu lat Bruno Carletto i jego współpracownik Bartolomeo Cavallera namalowali ponad 150 kolorowych murali, przekształcając Vernante w muzeum pod gołym niebem. W jednym miejscu można podziwiać sceny z Geppetto, nieco dalej Błękitną Wróżkę, Kota i Lisa. Warto zobaczyć także ogromnego wieloryba Monstro.
Alpy Nadmorskie – Le Alpi Marittime
Alpy Nadmorskie znajdują się na południowo-zachodnim krańcu łańcucha alpejskiego. Granice tego łańcucha wyznaczają dwie międzynarodowe przełęcze: Colle di Tenda (1871 m n.p.m.) i Colle della Maddalena (1996 m n.p.m.). Na północ od tej ostatniej znajdują się południowe Alpy Kotyjskie, których głównym szczytem jest Monviso. Natomiast od Colle di Tenda część alpejska, która opada w kierunku Morza Tyrreńskiego, nazywana jest Alpami Liguryjskimi. Administracyjnie Alpy Nadmorskie po stronie włoskiej należą do prowincji Cuneo – najbardziej wysuniętej na południe części regionu Piemont.
Vernante – stolica noży Vernantin
Nóż Vernantin jest charakterystycznym produktem rękodzielniczym pochodzącym z Vernante. Jest to w całości ręcznie wykonany nóż z rogową lub drewnianą rękojeścią. W pierwszej połowie XIX wieku Vernante uważano za „Stolicę noży”. Szacuje się, że istniało w mieście ponad dwudziestu „cutlés” – producentów noży, którzy poświęcili się temu rzemiosłu, produkując setki sztuk. Nie było rolnika, pasterza czy plantatora winorośli w rejonie Cuneo, który nie miałby jednego noża Vernantin w kieszeni.
Vernantin nigdy nie był zwykłym nożem, ale stanowił integralną część życia mężczyzn, którzy używali go do pracy na wsi, do krojenia chleba i sera, a nawet do golenia. Oryginalność noża polega na tym, że jest on wykonywany w całości ręcznie, począwszy od ostrza wyrzeźbionego z kawałka stali. Co ważne, doskonale wykonany nóż, będzie Ci służył przez całe życie.
Jak dojechać do Vernante?
Samochodem
- Z Turynu: drogą krajową nr 20 (Carmagnola – Savigliano – Cuneo – Borgo S. Dalmazzo – Vernante) lub autostradą Turyn-Savona aż do Fossano, a następnie drogą krajową nr 20.
- Z Genui i Savony: autostradą Savona-Turyn, zjeżdżając na zjeździe Mondovì.
Pociągiem
- Stacja kolejowa Cuneo
- Stacja kolejowa Mondovì
Gdzie zaparkować w Vernante?
Do starego centrum Vernante można dojechać drogą SP20. Starówka jest głównie strefą dla pieszych. Polecam zaparkować na parkingu przylegającym do Centrum Turystycznego Parku Alp Nadmorskich.
Gdzie smacznie zjeść w Vernante?
Ristorante Il Nazionale di Vernante
Restauracja ta oferuje smaczne jedzenie i miejsce na odpoczynek po długim spacerze po Museo Attilio Mussino. W Nazionale warto skosztować dań kuchni włoskiej i śródziemnomorskiej. Polecamy skosztować świetnej lemoniady lub cappuccino.
Agriturismo santa Lucia
Restauracja ta serwuje smaczne ravioli oraz antipasto. Serwowane jest tu także domowe wino.
Baccarà al Martinet Ristorante Pizzeria
Baccarà serwuje bardzo dobre gnocchi, antipasto oraz pizzę. Łatwo znaleźć to miejsce ze względu na jego świetną lokalizację.
Polecany artykuł: Malowniczy Park Narodowy Gran Paradiso – idealne miejsce na wakacje w górach
TOP 3 polecane noclegi w Vernante
Albergo Martinet
Albergo Martinet usytuowany jest w miejscowości Vernante. Wszystkie pokoje posiadają łazienkę z suszarką do włosów, a niektóre dodatkowo posiadają balkon. Miejsce to oferuje ogród, bezpośredni dostęp do stoków narciarskich, bezprzewodowy dostęp do Internetu oraz parking dla Gości. Na miejscu znajduje się restauracja serwująca lokalne dania oraz bar.
Il Relais Del Nazionale
Relais Del Nazionale to tradycyjny górski pensjonat w Vernante. Oferuje on komfortowo urządzone pokoje z drewnianymi belkami stropowymi oraz centrum odnowy biologicznej z sauną, wanną z hydromasażem oraz łaźnią turecką.
Relais Del Nazionale, fot.booking.com
B&B San Sebastiano
B&B San Sebastiano to kolejny hotel w miejscowości Vernante, który oferuje wygodne pokoje, ogród, bezpłatne WiFi oraz widoki na miasto. Podczas pobytu Goście mogą korzystać z prywatnego parkingu na miejscu.
B&B San Sebastiano, fot.booking.com
Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.