Isola Bella – najpiękniejsza z Wysp Boromejskich

Tagi , , , ,

Wyspa Isola Bella leżąca na jeziorze Maggiore jest najbardziej znaną i najczęściej odwiedzaną spośród Wysp Boromejskich. Każdego dnia w sezonie wakacyjnym odwiedza ją mnóstwo turystów. Jedni spędzają tu całe dnie natomiast inni spędzają tu kilka godzin podczas wycieczek obejmujących zwiedzanie trzech Wysp Boromejskich (Isola Pescatori, Isola Bella i Isola Madre). Gdzie znajdują się Wyspy Boromejskie? Z czego słyną? Co warto zobaczyć na najpopularniejszej z nich – Isola Bella? Jak się dostać nad jezioro Maggiore? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wyspy Boromejskie – malowniczy archipelag na jeziorze Maggiore

Wyspy Boromejskie to położony we włoskim regionie Piemont (wschodnia strona jeziora znajduje się w Lombardii) zbiór małych wysp, nazywany również Isole Borromee. Archipelag ten znajduje się w pobliżu wybrzeża miejscowości Stresa we Włoszech – turystycznego miasta na zachodnim brzegu jeziora Maggiore.

Ten niewielki archipelag od wieków urzeka wszystkich odwiedzających, także tych znanych na całym świecie. Przez długi czas przebywał tu na przykład Ernest Hemingway. Archipelag składa się z 5 wysp. Trzy główne wyspy to Isola Pescatori (Superiore), Isola Bella, Isola Madre, a także kilka innych, które pozostają własnością prywatną.

Te małe wyspy o powierzchni nieco ponad 50 akrów skrywają fascynującą historię arystokratycznej rodziny Borromeo i oferują niezwykle doznania. Jeśli szukasz niezwykle klimatycznych miejsc w północnych Włoszech i interesujesz się dynastią Sabaudzką to Wyspy Boromejskie z pewnością Ci się spodobają. Są one idealną opcją na jednodniową wycieczkę ze Stresy i znajdują się zaledwie kilka minut jazdy od jeziora Orta.

Isola Madre

Największą z trzech wysp jest Isola Madre („Wyspa Matka”). Isola Madre słynie z przepięknych ogrodów botanicznych, które znajdują się na wyspie. Stworzono je w 1823 r. w stylu angielskim. Rosną tu egzotyczne i rzadkie rośliny. Nawet francuski powieściopisarz Flaubert opisał tę wyspę jako „ziemski raj”. Oprócz 5 tarasowo położonych ogrodów można tu spotkać wiele gatunków ptaków. Oprócz białych i kolorowych pawi żyją tu także bażanty, łabędzie oraz papugi.

Pośród wystawnych ogrodów znajduje się przepiękny pałac – Palazzo dell’Isola Madre. Wewnątrz pałacu ma swoją siedzibę muzeum z zabytkowymi meblami i obrazami, z których wiele jest autorstwa malarzy lombardzkich. Obok pałacu znajduje się kaplica – Chiesa dell’isola Madre poświęcona rodzinie Borromeo. Znajdują się w niej grobowce niektórych członków rodziny.

Isola Pescatori (Superiore)

Jedyną wyspą w archipelagu Wysp Boromejskich, która nie jest własnością rodziny Borromeo jest Isola Pescatori. Wyspa ta nazywana jest także Isola Superiore lub Isola dei Pescatori, co oznacza Wyspę Rybaków.

Ta położona w pobliżu Isola Bella wyspa jest znana z tego, że znajduje się tu jedna z najbardziej malowniczych wiosek rybackich na jeziorze Maggiore. Jest to również jedyna wyspa na Maggiore, na której mieszkają ludzie.

Isola Bella

Do 1630 roku Isola Bella była kamienistą wyspą zamieszkałą przez rybaków, z dwoma małymi kościołami i kilkoma ogrodami warzywnymi. Rodzina Borromeo, która jest właścicielem Isola Madre od 1501 roku, od pierwszych dekad XVII wieku rozpoczęła projekt budowy palazzo i ogrodu.

Prace, które zaowocowały obecnym wyglądem wyspy, trwały nieprzerwanie przez XVIII i XIX wiek. W 1948 roku zbudowano Salone Nuovo, północną fasadę oraz molo. Isola Bella na jeziorze Maggiore została nazwana na cześć hrabiny Isabelli Borromeo.

Co warto zobaczyć na wyspie Isola Bella?

Łodzie zatrzymują się w północnej części wyspy. Po dopłynięciu do wyspy ujrzysz duży pałac Palazzo Borromeo. Jeśli obejdziesz pałac z lewej strony, dojdziesz do słynnego ogrodu botanicznego Isola Bella. Jeśli obejdziesz pałac z prawej strony, dojdziesz do innych starych budynków, sklepów oraz restauracji.

Pałac i ogród zbudowane są głównie w stylu barokowym. Ogród botaniczny na Isola Bella jest jeszcze okazalszy niż ogrody na Isola Madre i ogród Villa Taranto w Verbanii. Warto zobaczyć „Ogród miłości”- Giardino d’Amore i potężny mamutowiec z 2-metrowymi liśćmi. W ogrodzie znajdziesz także wiele drzew cytrusowych, takich jak cytryny, pomarańcze oraz grejpfruty. W pobliżu znajduje się niewielkie wzgórze. Ze szczytu można zobaczyć okolicę i znaczną część jeziora Lago Maggiore.

Jeśli obejdziesz pałac po prawej stronie, zobaczysz stare armaty, które były używane do obrony wyspy w przeszłości. Znajduje się tu także wiele restauracji i małych sklepów.

Teatro Massimo

Teatro Massimo jest największą atrakcją w ogrodzie Isola Bella. Posągi, obeliski i fontanny są doskonale zintegrowane z roślinnością dziesięciu tarasów widokowych. Na szczycie tarasów wznosi się posąg jednorożca, który jest symbolem heraldycznym rodziny Borromeo. Wokół teatru rośnie wiele rzadkich kwiatów i roślin, w tym wielowiekowe drzewo kamforowe, brazylijski rabarbar olbrzymi, którego liście mogą osiągnąć dwa metry średnicy, pachnący osmantus, niezwykle rzadko spotykany Halesia diptera z kwiatami, które wyglądają jak płatki śniegu oraz sosnę meksykańską.

W okresie kwitnienia wyspa prezentuje się najokazalej. W maju zachwycają kwitnące kamelie i szpalery róż, w czerwcu oleandry oraz drzewka cytrusowe, natomiast w szczycie lata hortensje wiechowate nadają kolorów w ogrodzie Isola Bella. Wśród pięknie prezentujących się roślin i drzew swobodnie przechadzają się białe pawie.

Warto wiedzieć, że od 2002 roku ogrody Isola Bella wraz z ogrodami Isola Madre, należą do prestiżowego brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego.

Palazzo Borromeo

Na Isola Bella jedną z największych atrakcji jest Palazzo Borromeo. Ten czteropiętrowy pałac posiada pięknie urządzone apartamenty i pokoje, w tym salę balową, salę muzyczną oraz salę tronową. Każdy pokój ozdobiony jest dziełami sztuki mistrzów takich jak Rubens i Tycjan. Koniecznie zajrzyj także do Salone Grande, gdzie znajduje się drewniana replika pałacu i wyspy, która ma ponad 200 lat. W dolnych pomieszczeniach pałacu znajduje się wiele grot udekorowanych kafelkami i mozaikami wykonanymi z kamieni oraz muszli.

Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie Isola Bella?

Najpopularniejszą z Wysp Borromejskich jest Isola Bella. Wyspa znana jest ze swoich wspaniałych ogrodów. Choć pierwotnie była to duża, opuszczona wyspa skalna to rodzina Borromeo przekształciła ją w piękną oazę. Wśród kilku tarasowych ogrodów przechadzają się dumnie przepiękne pawie.

Na Isola Bella znajduje się także XVII-wieczny pałac, a właściwie letnia rezydencja, która posiada charakterystyczną lombardzką architekturę barokową.  Pałac otoczony jest pachnącymi, kwitnącymi ogrodami. Wewnątrz pałacu znajdują się pięknie urządzone apartamenty z obrazami i flamandzkimi gobelinami.

Na zwiedzanie Isola Bella polecamy przeznaczyć co najmniej 2-3 godziny. Oczywiście warto spędzić tu także cały dzień (w dostępnych godzinach zwiedzania wyspy).

Jak się dostać nad Jezioro Maggiore i Wyspy Boromejskie?

Samochodem

Z autostrady „Autostrada dei Laghi” prowadzącej do Gravellona Toce, musisz kierować się na zjazd Carpugnino i dalej zgodnie ze znakami na miejscowość Stresa. Samochód możesz zaparkować na Piazza Marconi w Stresa. Następnie musisz wsiąść do jednej z łodzi, aby dotrzeć do wybranej wyspy Isole Borromee. Alternatywnie można zostawić samochód na placu w Carciano naprzeciwko przystani.

Pociągiem

Kolej Ferrovie dello Stato (linia Mediolan-Sempione) zatrzymuje się na dworcu kolejowym w Stresa. Stacja znajduje się około 850 m od Piazza Marconi. Jeśli natomiast planujesz przyjazd koleją Ferrovie Nord (linia Mediolan-Laveno) to musisz wysiąść na stacji Laveno.

Autobusem

Do Stresy dojedziesz także autobusem kursującym na trasie Verbania-Stresa-Malpensa, jednak wymagana jest wcześniejsza rezerwacja miejsca. Więcej informacji o kursowaniu autobusów znajdziesz na stronie www.safduemila.com.

Samolotem

Najbliższymi portami lotniczymi Stresy są:

  • Mediolan Malpensa 50 km
  • Turyn Caselle 140 km
  • Mediolan Linate 110 km
  • Bergamo Orio Al Serio 130 km.

Promem

Łodzie zabierają pasażerów z wyspy na wyspę co około 30 minut. Na każdej wyspie można pozostać tak długo, jak chcesz. Łodzie kursują codziennie od ok. 8:30 do 18:00 wieczorem. Więcej informacji znajdziesz na stronie przewoźnika Navigazione Lago Maggiore. Dostępny jest również nieregularny transport pasażerski łodzią motorową. Informacji musisz szukać w portach. 

W jakich godzinach można zwiedzać Wyspy Boromejskie?

Isola Bella

Wyspę Isola Bella można zwiedzać codziennie od 10:00 do 17:30 (ostatnie wejście). Pałac zamykany jest o 18:00, natomiast ogrody o 18:30.

Isola Madre

Wyspę Isola Madre można także zwiedzać codziennie od 10:00 do 17:30 (ostatnie wejście). Pałac zamykany jest o 18:00, z kolei ogrody o 18:30.

Zwiedzanie  Wysp Boromejskich  – bilety wstępu

Na nabrzeżu w Stresie, naprzeciwko Grand Hotel Bristol, znajduje się główne biuro turystyczne w Stresie, gdzie można kupić bilety wstępu. Warto rozważyć także zakup biletu online „Hop On, Hop Off” przykładowo w GetYourGuide lub Viator – firmach, które organizują lokalne wycieczki. Wycieczki obejmują zwiedzanie dwóch wysp (Isola Bella oraz Isola Pescatori) lub wszystkich 3 (Isola Bella, Isola Pescatori oraz Isola Madre).

  • Isola Bella (pałac i ogrody) – € 20 / osoba dorosła, € 11 / bilet ze zniżką
  • Isola Bella + Isola Madre – € 30 / osoba dorosła, € 16 / bilet ze zniżką
  • Wyspa Isola Bella + Isola Madre + Parco Pallavicino – € 35 / osoba dorosła, € 21 / bilet ze zniżką
  • Isola Bella + Isola Madre + Rocca di Angera – € 35 / osoba dorosła, € 21 / bilet ze zniżką
  • Isola Bella + Parco Pallavicino – € 27 / osoba dorosła, € 16 / bilet ze zniżką

Kiedy zaplanować zwiedzanie Wysp Boromejskich?

Wyspy Isola Bella oraz Isola Madre można zwiedzać od marca do października. Z kolei, wyspa Isola Pescatori jest dostępna przez cały rok i nie ma opłaty za wstęp. Jednak poza sezonem na wyspie otwartych jest bardzo niewiele restauracji oraz barów.

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele w Turynie

Poprzedni

Dlaczego Vernante jest nazywane miastem Pinokio?

Stresa – malowniczy kurort nad jeziorem Maggiore

Następny

Dodaj komentarz