Jak dojechać z lotniska w Turynie do centrum?

Tagi , , ,

Turyn to miasto leżące w północno-zachodniej części Włoch, a dokładniej przy ujściu rzeki Dora Riparia do rzeki Pad, na przedgórzu Alp Zachodnich. Miasto Turyn jest jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych we Włoszech. W centrum miasta znajdują się ekskluzywne restauracje, opery, teatry, pałace, piękne kościoły i wiele innych. Dodatkowo budownictwo w tym przepięknym miejscu zapiera dech w piersiach i zyskało bardzo wiele w oczach najznamienitszych krytyków. Obok Turynu znajduje się lotnisko o nazwie Sandro Pertini i z niego jest łatwy dojazd do centrum Turynu. Przez lata lotnisko było unowocześniane i przebudowywane. Obecnie lotnisko jest popularne wśród turystów i miejscowych ze względu na swoje położenie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dojechać do centrum Turynu z lotniska?

TORINO CASELLE AIRPORT - December 24, 2016. Airbus A320 Monarch landing at Turin Airport. This chareter company based on Luton, near London, is failed the October 2 2017. Airline ceases trading
Samolot lądujący w Turynie, Włochy, licencja: shutterstock/By Roberto Chiartano

Lotnisko Sandro Pertini znajdujące się w miejscowości Caselle Torinese leży 16 kilometrów na północ od centrum Turynu. Jest to najbliżej położone lotnisko od miasta. Port lotniczy leży w pobliżu autostrad A4, A5, A6, A21, A32 i A55. Lotnisko powstało w 1953 roku. Przez lata jego struktura była ulepszana. W 2005 roku doszło do powiększenia portu i unowocześnienia w celu przygotowania go do XX zimowej Olimpiady w Turynie. Dojazd do centrum miasta zajmuje około 20 minut, natomiast w godzinach szczytu między 7:30 a 9:30 oraz między 17:30 a 19:30 przejazd zajmuje 30 minut.

Komunikacją miejską z lotniska do Turynu

Najpopularniejszym środkiem transportu z lotniska do miasta są linie kolejowe. Pociągiem GT można dotrzeć do stacji Stazione Dora GTT di Torino. Cena biletu kolejowego to około 3 euro, a sama podróż trwa 20 minut.

Drugim najpopularniejszym sposobem na dotarcie do miasta jest autobus lotniskowy. Cena takiego biletu wynosi 6,50 euro i pozwala on na przewóz turystów do głównego dworca kolejowego Verona Porta Nuova lub dworca Porta Susa. Autobusy odjeżdżają  z lotniska w godzinach 6:05 – 0:05, a w zależności od sezonu, odjazdy mogą ulec zmianie.

Jak dojechać do centrum Turynudojazd wynajętym samochodem

Kolejnym równie popularnym transportem jest wynajęcie samochodu. Jest to nieco droższa opcja niż dwie poprzednie, lecz zdecydowanie wygodniejsza. Samochód można wynająć na miejscu, bądź wcześniej zarezerwować na stronie internetowej.

Można także wziąć pod uwagę taksówkę. Postój taksówek znajduje się na lewo od wyjścia z hali przylotów lotniska Sandro Pertini. Przejazd do centrum miasta trwa około 30 minut, a koszt to około 30-50 euro.

Dojazd do Turynu z innych lotnisk

Airliner reflecting in the windows of airport terminal with turin text 3D rendering
Lotnisko w Turynie, Włochy, licencja: shutterstock/By max.ku

Równie ciekawą opcją są inne, trochę oddalone lotniska w Mediolanie, Lyonie lub Genui. Miasta posiadają dobrze rozwiniętą infrastrukturę i także oferują bezpośrednie przejazdy do Turynu.

Jakie linie lotnicze wybrać i skąd jechać, aby dostać się do lotniska Caselle – najbliżej położonego portu lotniskowego w okolicy Turynu?

Jak wcześniej wspomniano, trasa pomiędzy lotniskiem a Turynem wynosi około 16 kilometrów. Jeśli chodzi o loty z Polski do Turynu w okresie zimowym często polecana jest linia Wizzair. Lot jest z Warszawy na lotnisko Sandro Pertini. Równie popularną linią lotniczą jest KLM.

W zależności od ceny i czasu lotu można wybrać wiele lotnisk z całej Polski. Są to: Warszawa, Lublin, Poznań, Kraków, Zielona Góra, Katowice, Rzeszów, Wrocław, Gdańsk, Łódź, Olsztyn, Radom.

Kiedy spodziewać się najtańszych lotów z Polski do Turynu?

Bezsprzecznie najtańsze loty można zarezerwować w marcu. Osiągają one ceny w okolicach 560 złotych za lot w jedną stronę dla jednej osoby. Następnym miesiącem popularnym pod względem niskich cen jest luty – około 600 złotych. Kolejnym miesiącem jest wrzesień – około 750 złotych za lot w jedną stronę dla jednej osoby. Porównywalne ceny są w miesiącach letnich i szacuje się je na około 800 – 900 złotych.

Co musisz wiedzieć, lecąc do Turynu?

Centrum Turynu z wieżą Mole Antonelliana i Alpy Panorama, Turyn, Włochy
Centrum Turynu z wieżą Mole Antonelliana i Alpy Panorama, Turyn, Włochy, licencja: shutterstock/By

Warto wiedzieć, że kilka słynnych włoskich uniwersytetów znajduje się właśnie w Turynie. Siedzibę tam mają m.in. Uniwersytet w Turynie i Politechnika Turyńska.

W 1861 roku miasto stało się pierwszą stolicą zjednoczonych Włoch, a cztery lata później przeniesiono stolicę do Florencji, z kolei w 1870 roku ostatecznie do Rzymu.

Budowle w Turynie są wybudowane na styl barokowy.

Podróż samochodem z Polski do Turynu wynosi niecałe 17 godzin.

Turyn jest czwartym co do wielkości miastem we Włoszech.

Miasto ma szeroko rozwiniętą motoryzację i na jego terenie znajdują się firmy trzech gigantów samochodowych – FIAT, Lancia i Alfa Romeo.

Lotnisko Caselle rocznie obsługuje ok. 3 miliony pasażerów.

Najlepsze hotele w Turynie

Poprzedni

Najlepsze trasy trekkingowe w Piemoncie

Najpiękniejsze jeziora Piemontu

Następny

Dodaj komentarz