Jak dojechać z lotniska w Turynie do centrum?

, Tagi , , , , ,

Port lotniczy w Turynie — Aeroporto di Torino (IATA: TRN, ICAO: LIMF), znany także jako Aeroporto di Torino-Caselle oraz Aeroporto Sandro Pertini od nazwiska dawnego prezydenta Włoch — Sandro Pertiniego. To międzynarodowe lotnisko znajduje się w Caselle Torinese, około 16 km  na północny-zachód od miasta Turyn w północnych Włoszech.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Do Turynu samolotem — co warto wiedzieć?

Najszybszym i najwygodniejszym sposobem dotarcia do Turynu jest podróż samolotem. Międzynarodowe lotnisko w Turynie obsługuje zarówno najważniejsze linie krajowe, a także tanie linie lotnicze, które łączą Turyn z ponad 50 destynacjami w Europie. Bezpośrednich połączeń z Polski do Turynu nie jest zbyt wiele. Loty bezpośrednie z Warszawy odbywają się sezonowo – zazwyczaj w sezonie zimowym i nie są one lotami stałymi.

Lotnisko Turyn Caselle w Turynie

Lotnisko Caselle Torinese pochodzi z 1953 r. i mieści się w miejscu dawnej bazy lotniczej pochodzącej z czasów II wojny światowej. W roku 1989 lotnisko zostało odnowione na potrzeby Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Turyn 1990, a następnie w roku 2005 w ramach przygotowań do Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Co ciekawe, lotnisko Aeroporto di Torino otrzymało nagrodę ACI Europe Best Airport Awards. Lotnisko zarządzane jest przez Società Azionaria Gestione Aeroporto Torinoa, a także administrowane przez Włoski Urząd Lotnictwa Cywilnego -ENAC.

Przeczytaj także: 10 najlepszych hoteli w centrum Turynu

Jak dojechać z lotniska w Turynie do centrum?

Autobus

Z lotniska do Turynu kursuje transport autobusowy. Połączenie pomiędzy centrum miasta a lotniskiem w Turynie jest bardzo dobre – kursy są co pół godziny. Autobusy zatrzymują się wówczas na głównych stacjach Turynu w: Porta Nuova, Porta Susa, Stampalia (przystanek GTT),  Borgaro T.se oraz Caselle. Kursy odbywają się codziennie przez cały rok. Czas podróży wynosi około 40 minut, natomiast koszt biletu wynosi 5 euro za osobę. Autobusy rozpoczynają kursowanie o godzinie 5:15 i kończą o godzinie 22:30.

Koleją z portu lotniczego w Caselle Torinese do Turynu

Lotnisko w Turynie połączone jest koleją z miastem linią Ferrovia Torino-Ceres, obsługiwaną przez GTT jako linia A turyńskiej kolei metropolitalnej. Istnieje także kilka regularnych połączeń wahadłowych do pobliskich miejscowości górskich oraz kurortów, takich jak: Ayas, Gressoney, Champorcher, Briançon, Vallée de la Clarée (Névache), Clavière, Cesana, Puy Saint Vincent, Montgenevre oraz Serre Chevalier. Koszt biletu jednorazowego dla osoby wynosi 3 euro, natomiast podróż trwa ok. 20 min. Pociągi kursują średnio co 30 minut w godzinach od 5:05 do 21:45. Więcej informacji dotyczących kursowania pociągów znajduje się na stronie przewoźnika.

Taxi w Turynie

Kolejną opcją dotarcia do centrum Turynu z lotniska jest taxi. Postój znajduje się na lotnisku na lewo do wyjścia z terminalu przylotów. Czas przejazdu do Turynu wynosi około 40 minut, natomiast koszt wynosi 40 – 70 euro za kurs. Na lotnisku znajduje się konsorcjum taksówkarzy lotniska – Consorzio Taxisti Aeroporto, które oferuje możliwość transportu również limuzyną. Postój taksówek dostępny jest 24 godziny na dobę.

Wynajem auta

Na lotnisku w Turynie działa wiele znanych firm wynajmujących samochody. Biura firm wynajmujących auta znajdują się na parkingu wielopoziomowym oraz w poczekalni przylotów. Lotnisko w Turynie jest doskonale skomunikowane dzięki sieci autostrad, które łączą najważniejsze miasta regionu Piemont, północnych Włoch oraz południowej Francji.

Ski Transfers

Ski Transfers to usługa przeznaczona dla tych, którzy przylatując samolotem do Turynu na lotnisku w Turynie, chcą dotrzeć do ośrodków narciarskich w Vialattea. Jest to idealna oferta dla grup do 8 osób. Połączenie jest aktywne w sezonie zimowym zazwyczaj od początku roku do około połowy kwietnia. Rezerwacja kursu Ski Transfers jest obowiązkowa z co najmniej 3-dniowym wyprzedzeniem. Koszt biletu w jedną stronę dla jednej osoby wynosi około 50 euro. 

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Kiedy najlepiej jechać do Turynu?- pogoda i temperatura w Turynie w ciągu roku

Piemont – najpiękniejsze miejsca

Następny

Dodaj komentarz