Jezioro Maggiore – TOP 12 atrakcji

, Tagi , , , ,

Jezioro Maggiore – Lago Maggiore to malowniczo położone, drugie pod względem wielkości jezioro we Włoszech. Jego najpopularniejsze atrakcje znajdują się na jego zachodnim wybrzeżu, gdzie przepiękne Wyspy Boromejskie z subtropikalnymi parkami przyciągają najwięcej turystów. Zaplanuj zwiedzanie pięknej okolicy Jeziora Maggiore z naszą listą najciekawszych atrakcji.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jezioro Maggiore – TOP 12 atrakcji

Co ciekawe, Jezioro Maggiore jest doskonałym wyborem na wakacje ponieważ panuje tu klimat śródziemnomorski. Nad jeziorem Maggiore rośnie wiele gatunków subtropikalnych drzew i roślin takich jak: figi, oliwki czy granaty.

Dodatkowo łodzie pływające po jeziorze łączą największe miasta, które położone nad brzegiem tego jeziora. Warto jednak wiedzieć, że kilka najpopularniejszych atrakcji nie znajduje się w pobliżu przystanku łodzi, dlatego też auto jest najlepszą opcją na zwiedzenie dalszej okolicy jeziora. Po jeziorze pływa także prom samochodowy, który ułatwia transport na drugi brzeg.

Villa Taranto

Jeden z najpiękniejszych ogrodów we Włoszech – piękny park Villa Taranto stworzono po II wojnie światowej, na polecenie emerytowanego oficera armii szkockiej. Oficer ten zbierał rośliny z całego świata, aby rosły w jego przepięknym parku. Można tu podziwiać obecnie ponad 20 000 odmian roślin: kwiatów, drzew, krzewów i roślin wodnych – pochodzących z Europy, jak i z odległych miejsc takich jak amazońskie lasy deszczowe. Villa Taranto jest jednym z najpopularniejszych miejsc do odwiedzenia nad jeziorem Maggiore. Głównymi atrakcjami Villa Taranto jest kwiatowy labirynt z ponad 1700 kwitnącymi roślinami oraz paragwajskie lilie wodne, których liście mają prawie dwa metry średnicy. Inną atrakcją jest staw wypełniony przepięknymi lotosami, których liście wznoszą się ponad 1 metr nad powierzchnię wody.

Isola Bella

Wyspy Boromejskie leżą u wybrzeży jeziora w pobliżu miejscowości Stresa. Odpływają stąd regularnie łodzie na 3 wyspy Boromejskie. Na wysepce Isola Bella, w latach 1650-1671 Vitaliano Borromeo wybudował wspaniały letni pałac i tarasy. Możesz zwiedzić jego pięknie urządzone apartamenty, w tym Salone Grande, Sala da Ballo, Salone delle Feste i Sala della Musica z wyjątkowymi instrumentami muzycznymi. Poniżej pałacu usytuowanych jest sześć sztucznych jaskiń, których ściany pokryte są kamieniami i muszlami. Pałac zdobią zabytkowe meble i XVII-wieczne flamandzkie gobeliny oraz lombardzkie obrazy pochodzące z przełomu XVI oraz XVII wieku.

Jednak najbardziej interesującą atrakcją na Isola Bella jest przepiękny włoski ogród, położony na kilku tarasach, które porastają śródziemnomorskie rośliny. Znajdziesz tu wiele drzew cytrynowych, pomarańczowych, laurów, magnolii, kamelii, dębów korkowych, palm, cedrów, drzew świętojańskich oraz oleandrów.

Polecany artykuł: Piemont najpiękniejsze miejsca

Isola Madre

Isola Madre także należy do rodziny Borromeo. Wyspa posiada piękne ogrody zaprojektowane w angielskim stylu, które prezentują się wyjątkowo ładnie wiosną i latem, kiedy zakwitają rododendrony, azalie oraz kamelie. Posiadłość znajdująca się na Isola Madre jest nieco mniej zdobiona niż pałac na wyspie Isola Bella, jednak jest również atrakcyjna ze względu na bogatą kolekcję marionetek oraz XVII-wieczną porcelanę i obrazy.

Isola dei Pescatori

Isola dei Pescatori, w przeciwieństwie do 2 pozostałych Wysp Boromejskich, Isola dei Pescatori nie posiada na swoim terenie pięknego pałacu ani śródziemnomorskich ogrodów. Zamiast bogato zdobionych posiadłości i ogrodów znajduje się tu mała rybacka miejscowość z domami zbudowanymi na wzgórzu. Na stałe na wyspie mieszka około 50 mieszkańców, którzy żyją z rybołówstwa. To niezwykle klimatyczne miejsce, które jest idealne do spacerów i odpoczynku od tłumów turystów. Kilka tutejszych restauracji przygotowuje przepyszne dania rybne. Warto wybrać się tu na obiad lub posiłek na tarasie o zachodzie słońca.

Stresa

Na zachodnim wybrzeżu Lago Maggiore znajduje się elegancka miejscowość Stresa. Miejscowość ta jest największym kurortem położonym na włoskim wybrzeżu jeziora Maggiore. Ponadto jest to popularne miejsce wypoczynku zamożnych turystów i gwiazd. Znajduje się tu wiele eleganckich sklepów, ekskluzywnych restauracji i luksusowych hoteli. Promenada nad jeziorem, gdzie koncentruje się większość życia turystycznego, oferuje malownicze widoki na okoliczne Wyspy Boromejskie. Jeśli szukasz miejsca na zakupy w Stresa, wybierz się na Piazza Giocomo Matteotti.

Turyści szukający czegoś bardziej wymagającego niż spacer promenadą nad brzegiem jeziora Maggiore mogą wybrać się na Szlak Kasztanowy (Sentiero delle Castagne). Jest to szlak poprowadzony wśród gajów kasztanowych ze Stresy do Belgirate.

Cannobio

Blisko granicy szwajcarskiej, po zachodniej stronie Lago Maggiore znajduje się Cannobio. Tutejsze stare miasto posiada malownicze uliczki i kilka zabytków takich jak na przykład ratusz – Palazzo della Ragione, który zbudowano w roku 1291. W pobliżu przystani usytuowany jest renesansowy kościół- Santuario della Pietà, w którym można podziwiać cudowny obraz. Wewnątrz tego kościoła można także podziwiać XVI-wieczny obraz autorstwa Gaudenzio Ferrariego, który przedstawia Chrystusa niosącego krzyż.

W pobliżu warto zobaczyć także dolinę Valle Cannobina oraz Orido Sant’Anna – głęboki wąwóz. Można tam również dojść szlakiem z Cannobio. Nad mostem znajduje się ładna, zabytkowa kaplica. Na południe od Cannobio warto zobaczyć także jeszcze jedną miejscowość, która uznawana jest za jedną z najładniejszych miasteczek nad jeziorem Maggiore –  Cannero Riviera. Miejscowość ta położona jest wśród sadów i gajów oliwnych. Panuje tu także najbardziej łagodny klimat nad Maggiore. Dzięki czemu drzewa cytrynowe i pomarańczowe mogą przetrwać zimę bez przykrycia. Cannero Riviera znajduje się ładna plaża, która jest dość rzadko spotykana nad tym jeziorem oraz przyjemna promenada nad brzegiem jeziora.

Ogrody Brissago

Na północ od granicy włosko-szwajcarskiej, na zachodnim brzegu jeziora Maggiore usytuowane są dwie małe wyspy Brissago. Można do nich dopłynąć łodzią z miejscowości Ronco. Większa z wysp posiada ogród botaniczny z ponad 1500 egzotycznymi gatunkami roślin pochodzącymi z subtropikalnych regionów Azji, Afryki Południowej i obu Ameryk. Rośliny te mogą się tu rozwijać dzięki łagodnemu klimatowi panującemu nad jeziorem. Ogrody były pierwotnie dziełem baronowej Antonietty Saint Leger, która zaczęła sadzić tu swoją kolekcję w 1885 roku. Prace nasadzeniowe były kontynuowane w latach dwudziestych XX wieku, kiedy to wybudowano tu willę.

Warto wybrać się tu na wycieczkę z przewodnikiem, który opowiada historię ogrodów i tego miejsca. Jeśli podróżujesz z dziećmi, będą one chciały podążać szlakiem w poszukiwaniu zagubionych kwiatów. Po zwiedzaniu ogrodów, warto zatrzymać się na lunch na tarasie willi z widokiem na jezioro.

Eremo di Santa Caterina del Sasso

Najlepsze widoki na piękną XIII-wieczną pustelnię i kościół poświęcony św. Katarzynie są od strony jeziora. Z tej perspektywy można w pełni docenić kunszt budowy tych budynków w stromym klifie. Pustelnię założył kupiec, który rozbił się w pobliżu, podczas sztormu. W podziękowaniu za ocalenie ślubował pustelnię świętej Katarzynie, natomiast w 1195 roku zbudował niewielki kościół. Najstarsze z budynków, które można dziś zobaczyć, pochodzą z XIV i XV wieku.

Średniowieczna twierdza – Rocca d’Angera

Rocca d’Angera to średniowieczna twierdza, która zachowała się niemal w nienaruszonym stanie do naszych czasów. Zamek pierwotnie zbudowano na polecenie rodziny Visconti, którzy byli władcami Mediolanu w latach 1277-1447. Freski znajdujące się w pomieszczeniu – Sala della Giustizia prezentują wygraną bitwę Ottone Visconti w roku 1277 nad Napo Torriani. Wewnątrz Rocca d’Angera można także podziwiać jedną z największych w Europie kolekcji zabawek dla dzieci i lalek. Udostępnionych do zwiedzania jest 12 pokoi, które prezentują około 1000 sztuk lalek, gier planszowych, zabawek i pięknie zdobionych książek dla małych dzieci. Zabawki i lalki pochodzą z różnych okresów i wykonane są wielu materiałów. Co ciekawe, ogród średniowieczny znajdujący się na terenie Rocca d’Angera odtworzono na podstawie informacji zawartych w oryginalnych manuskryptach.

Jezioro Maggiore – Villa Pallavicino

Villa Pallavicino początkowo była prywatną rezydencją, kiedy to w 1855 roku teren ten zakupił Ruggero Bonghi – neapolitański literat oraz polityk. Następnie Villa przeszła w ręce księcia Vallombrosy, a w 1862 roku została przejęta przez szlachetną genueńską rodzinę Pallavicino, która powiększyła posiadłość i wybudowała drogi dla powozów. Rodzina ta przekształciła prostą rezydencję we wspaniałą XIX-wieczną willę w stylu neoklasycznym.To właśnie markiza Luisa w 1952 roku dokończyła dzieła i sprowadziła  zwierzęta ze wszystkich zakątków świata, aby wybudować zoo. W 1956 roku rodzina Pallavicino postanowiła połączyć swój wspaniały ogród z ogrodem zoologicznym.


Znajdziesz tu pokaźnych rozmiarów drzewa magnolii, cedr libański, sekwoje i wypielęgnowane trawniki, które otoczone są rododendronami, kameliami i azaliami. W szklarniach rosną bardziej wymagające, egzotyczne gatunki roślin. W tym naturalnym środowisku zwierzęta swobodnie wędrują po parku, a podczas spaceru można tu spotkać m.in.: lamy, kozy tybetańskie, zebry, flamingi, łabędzie oraz kolorowe papugi. Ta duża różnorodność egzotycznych zwierząt sprawia, że jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji dla rodzin podróżujących z dziećmi.

Pomnik San Carlo Borromeo

W Aronie urodził się Karol Boromeusz (1538-84) – kardynał i arcybiskup Mediolanu. Dlatego też w tej miejscowości znajduje się ogromny pomnik poświęcony San Carlo Borromeo. Święty ten odegrał ważną rolę w odrodzeniu katolicyzmu w północnych Włoszech. Ten gigantycznych rozmiarów posąg wykonano w latach 1614-1698, wkrótce po kanonizacji kardynała.

Polecany artykuł: Najpiękniejsze jeziora Piemontu

Ascona

Ascona był niegdyś małą miejscowością rybacką. Obecnie to miasto, które leży na północ od Ronco, na zachodnim wybrzeżu Jeziora Maggiore. Obecnie jest to elegancki kurort wakacyjny. Warto tu zobaczyć m.in.: XVII-wieczny Casa Borrani z barokową fasadą oraz wspaniały dziedziniec XVI-wiecznego Collegio Pontificio Papio.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Turynie

Poprzedni

Piemont – TOP 10 najciekawszych atrakcji tego włoskiego regionu

Z Piemontu do Francji, czyli jak urozmaicić wakacje?

Następny

Dodaj komentarz