Katedra Turyńska

Tagi , ,

Katedra Turyńska

Katedra Turyńska nie jest może najpiękniejszą włoską katedrą, ale z pewnością jedną z ważniejszych. To właśnie w jej wnętrzach przechowywana jest szata, która według wielu świadectw miała chronić ciało Jezusa Chrystusa po złożeniu do grobu – Całun Turyński.

Katedra Metropolitalna Św. Jana Chrzciciela w Turynie, po włosku Duomo di Torino of Cattedrale di San Giovanni Battista jest najważniejszym kościołem katolickim w stolicy Piemontu. Powstała w latach 1491-1498, najprawdopodobniej jako dzieło Meo del Caprina i jest dziś jedynym renesansowym budynkiem, jaki zachował się w mieście. Jej fasadę zdobią eleganckie renesansowe płaskorzeźby przedstawiające postać Boga Ojca, Chrystusa, muzykalnych aniołów oraz św. Jana Chrzciciela. Wnętrze katedry Duomo di Torino jest jednak barokowe, ale jednocześnie także dość surowe.

Całun Turyński

Turin – The Holy Shroud preserved in the Cathedral is the linen sheet used to wrap the body of Jesus in the tomb and on which the image has remained impressed
Turin – The Holy Shroud preserved in the Cathedral is the linen sheet used to wrap the body of Jesus in the tomb and on which the image has remained impressed, licencja: shutterstock/By FilippoPH

To właśnie w katedrze Duomo di Torino, w jej bocznej kaplicy przechowywany jest słynny Całun Turyński, będący jedną z najistotniejszych relikwii chrześcijaństwa – na płótnie odbita jest prawdopodobnie twarz Chrystusa. Według tradycji, zostało owinięte nim całe ciało Jezusa Chrystusa po ukrzyżowaniu. Całun przechowywany jest w specjalnej skrzyni, w kaplicy Całunu Turyńskiego, która zbudowana została w latach 1668-1669, według pomysłu Guarina Guariniego. Więcej o Całunie Turyńskim przeczytacie w artykule Tajemnica Całunu Turyńskiego. Relikwia bardzo rzadko pokazywana jest publicznie.

W tym miejscu proponuję odnośnik do artykułu Tajemnica Całunu Turyńskiego.

Ruiny rzymskiego teatru

Katedra Duomo di Torino powstała na miejscu dawnego rzymskiego teatru, którego skromne ruiny zobaczyć można po dziś dzień na placu przed kościołem. Obok znajduje się także dobrze zachowana, wolnostojąca dzwonnica kościelna, którą wzniesiono kilka dziesięcioleci wcześniej niż katedrę. Znacznie przewyższa ona budynek kościoła, a na jej szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego podziwiać można panoramę miasta. Katedra Metropolitalna Św. Jana Chrzciciela mieści się przy Piazza San Giovanni.

Turyn gdzie spać?

Najlepsze hotele w Turynie

Poprzedni

Stadion Juventusu

Pałac Królewski

Następny

2 komentarze do “Katedra Turyńska”

 1. Może warto w miejsce Tu proponuje link do całunu, wkleić ten link)
  A poza tym dziekuje za iwszelkie nfo akurat jadę na weekend do Turynu, przydały sie.

  Odpowiedz
  • Cześć Janie, dzięki za sugestie, jak tylko napiszę artykuł wstawię link:).
   Dziękuję za ciepłe słowa o artykule, mam nadzieję że wyjazd będzie udany. Daj znać jak było:)

   Odpowiedz

Dodaj komentarz