Malowniczy Park Narodowy Gran Paradiso – idealne miejsce na wakacje w górach

Tagi , , , ,

Park Narodowy Gran Paradiso to włoska wersja amerykańskiego Parku Narodowego Yellowstone. Gran Paradiso położony  jest pomiędzy Piemontem a doliną Valle d’Aosta. Co ciekawe, park ten jest najstarszym parkiem narodowym we Włoszech. Założono go w 1922 roku w celu ochrony zagrożonych gatunków, zwłaszcza koziorożca, który jest obecnie głównym symbolem parku.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Park Narodowy Gran Paradiso – 5 malowniczych dolin

Park Narodowy Gran Paradiso zajmuje obszar ponad 71 tysięcy hektarów, wokół szczytu Gran Paradiso, jedynego szczytu o wysokości 4061 m n.p.m., który znajduje się na terytorium Włoch. W parku znaleźć można ponad 160 gatunków fauny, 1 124 gatunków flory, 59 lodowców oraz 183 jezior. Co ciekawe, na terenie parku mieszka niespełna 300 osób, natomiast obszary miejskie stanowią jedynie 0,2% powierzchni parku. Park otoczony jest 13 gminami, z których każda posiada bogatą historię oraz kulturę.

Gran Paradiso oferuje wiele możliwości zwiedzania, ponieważ wytyczono ponad 550 km szlaków, które w większości pochodzącą z sieci starożytnych królewskich dróg. Na terenie Gran Paradiso znajduje się pięć  malowniczych dolin: Valle Soana, Valle di Cogne, Valle Orco, Valle di Rhêmes oraz Valsavarenche.

Valle Soana

Ta wąska dolina jest bujnie porośnięta roślinnością ze względu na wysoką wilgotność powietrza przez cały rok. Dolina Soana porośnięta jest głównie przez lasy liściaste. Na trasie szlaków pieszych doliny bardzo łatwo można spotkać kozice i inne zwierzęta zamieszkujące te lasy.

W wielu miasteczkach doliny nadal można usłyszeć patos – typowy dialekt francusko-prowenecki. Dodatkowo można tu spotkać ludzi noszących typowe stroje dla tego obszaru. Jednak największą atrakcją tej doliny jest Ekomuzeum Miedzi, które znajduje się w starożytnej kuźni w Ronco Canavese, gdzie powoli odradza się rzemiosło obróbki miedzi. Budynek pochodzi z końca XVI wieku, natomiast zwiedzający mogą uczestniczyć w warsztatach i zajęciach, podczas których uczą się kształtować miedź.

Valle Orco

Krajobraz Valle Orco jest typowy dla dolin lodowcowych, gdzie widoczne jest działanie lodowców na przestrzeni tysiącleci. W tej dolinie znajduje się Centrum Edukacji Ekologicznej (CEA), które jest jedynym centrum edukacyjnym w całym parku.  Centrum Edukacji Ekologicznej oferuje warsztaty i wycieczki skoncentrowane na ochronie środowiska parku. Dolina Orco jest idealna do wędrówek i pokonywania tras alpinistycznych o każdej porze roku.

Około 3 godzin spacerem od Noasca znajduje się piękny Dom Królewski Gran Piano, który odrestaurowały władze parku. Natomiast w Ceresole Reale znajduje się centrum dla zwiedzających „Homo et Ibex”, poświęcone relacjom między rasą ludzką a koziorożcami.

Polecany artykuł: Jezioro Maggiore – najpiękniejsze miasta i miasteczka

Valle di Rhêmes

Valle di Rhêmes to przepiękna dolina o typowo polodowcowym wyglądzie. W mieście Chanavey znajduje się centrum dla zwiedzających, które poświęcone jest ptakom żyjącym w dolinie, a w szczególności orłosępowi brodatemu. Poza tym, w dolinie znajduje się także wiele ścieżek przyrodniczych i tras do jazdy konnej, które pozwalają odwiedzającym zobaczyć tutejszą faunę oraz florę. W miejscowości Rhêmes-Saint-Georges, położonej w dolnej części doliny, turyści mogą odwiedzić ośrodek jeździecki, który oferuje wycieczki konne i zajęcia dla rodzin z dziećmi.

Valle di Cogne

Valle di Cogne  to najsłynniejsza z wszystkich 5 dolin parku.  Dolina ta oferuje wyjątkowy krajobraz lodowców Gran Paradiso. W małym miasteczku Valnontey znajduje się Alpejski Ogród Botaniczny Paradisia, w którym można podziwiać alpejskie kwiaty i rośliny lecznicze. Znajduje się tu również piękna miejscowość  Cogne, w której wytwarza się produkty rzemieślnicze, takie jak na przykład koronkę z Cogne.

Valsavarenche

Dolina Valsavarenche jest najwęższą i najmniej odwiedzaną przez turystów doliną. Warto  odwiedzić tu królewski pałacyk myśliwski Orvieille, który odrestaurowały władze parku. W  miejscowości Degioz, leżącej w gminie Valsavarenche, znajduje się centrum dla zwiedzających, w którym można obejrzeć  wystawę poświęconą drapieżnikom żyjącym w tym parku. Kilka kilometrów za Degioz usytuowane jest małe miasteczko Eaux Rousses, w którym znajduje się ciekawa  formacja skalna, o typowym czerwonym kolorze. Kolor ten powstał z osadzania się soli żelaza.

Fauna Parku Narodowego Gran Paradiso

Koziorożec jest symbolem Parku Narodowego Gran Paradiso. Obecnie w całym parku żyje duża rodzina tych zwierząt, których populacja odradza  się po prawie ich wyginięciu. Wśród ssaków w parku można spotkać na przykład: kozice, zające, świstaki, lisy, borsuki, łasice oraz kuny. Często można spotykać także ptaki drapieżne, takie jak: orły, myszołowy, pustułki, krogulce, jastrzębie, puchacze oraz puszczyki. Występuje tu również wiele odmian gadów, owadów oraz płazów, takich jak: żmije, traszki oraz salamandry.

Środowisko naturalne Parku Narodowego Gran Paradiso

Park Narodowy Gran Paradiso ma za zadanie ochronę obszaru charakteryzującego się głównie środowiskiem alpejskim. Tutejsze góry, w przeszłości ukształtowały gigantyczne lodowce i strumienie, które utworzyły doliny, które można podziwiać obecnie.

W tutejszych lasach, najczęstszymi drzewami są modrzewie, które ze świerkami, szwajcarskimi sosnami kamiennymi i jodłami porastają ten teren. Nieco mniej niż 20% powierzchni parku porastają lasy, które są bardzo ważne, ponieważ zapewniają schronienie wielu gatunkom zwierząt. Ponadto w wielu przypadkach stanowią one jedyny naturalny system obrony przed zagrożeniami związanymi z naturalnymi zjawiskami hydrogeologicznymi, takimi jak na przykład: osuwiska, lawiny czy powodzie.

Wyżej na zboczach drzewa stopniowo się przerzedzają i ustępują miejsca rozległym alpejskim pastwiskom, które pięknie prezentują się szczególnie późną wiosną. Natomiast na wysokości 4061 m n.p.m. w Gran Paradiso znajdują się jedynie skały oraz lodowce.

Malownicze szlaki piesze i rowerowe

Sieć szlaków przecinających Park Narodowy Gran Paradiso rozciąga się na ponad 500 km, przez pięć dolin. Szlaki te są wykorzystywane do spacerów, wędrówek, jazdy na rowerze, natomiast zimą do jazdy na nartach oraz rakietach śnieżnych. Wiele z tych ścieżek, to dawne szlaki myśliwskie króla Vittorio Emanuele II z XIX wieku. Trasy te pozwalają odwiedzającym na zwiedzanie i podziwianie okolicy, jednocześnie informując o historii parku i jego funkcjach.

Wytyczono również alpejską tzw. „Ścieżkę koziorożca” o długości prawie 40 km, która wije się przez gęste lasy, łąki, kamieniste tereny oraz jeziora. Szlak ten pozwala wędrowcom przemierzyć jedne z najbardziej spektakularnych miejsc w parku , w poszukiwaniu koziorożca alpejskiego. Sześć dni marszu i pięć nocy spędzonych na dużych wysokościach z pewnością na długo zapadają w pamięci.

Park Narodowy Gran Paradiso – co warto spróbować?

Teren tak bogaty w różnorodność biologiczną, z licznymi pastwiskami, polami gwarantuje wyśmienite jedzenie oraz wino. Z tego też powodu wytyczono specjalne szlaki – takie jak ten przez Aymavilles, Cogne oraz Sarre, które zaprojektowano tak, by zaprezentować odwiedzającym lokalne, kulinarne skarby. Oprócz doskonałego sera Fontina ChNP, który jest produkowany w całej Valle d’Aosta, można również skosztować świeżych i dojrzałych serów z mleka krowiego, serów kozich i innych produktów mlecznych. Nie mniej doskonałe jest wino lokalnej produkcji, z różnorodnością czerwonych, białych i deserowych odmian, cenionych na całym świecie.

Zwiedzanie Parku Narodowego Gran Paradiso z przewodnikiem

Dzięki zaktualizowanemu systemowi wyszukiwania online (na stronie parku) można zarezerwować wykwalifikowanego przewodnika, który oprowadzi Cię po największych atrakcjach parku. Filtry, których można użyć, aby wybrać jednego z 20 dyżurujących przewodników, obejmują żądany język, możliwość wyboru ulubionej aktywności spośród na przykład: edukacji ekologicznej, jazdy na rowerze lub nordic walking. Z pewnością spotkasz profesjonalistów przygotowanych do oprowadzania osób indywidualnych lub grup po parku. Istnieje wiele punktów informacyjnych, od centralnego biura w Turynie po wiele innych zlokalizowanych w różnych miastach i wioskach.

Kiedy najlepiej wybrać się do Parco Nazionale Gran Paradiso?

Najlepszymi miesiącami na wizytę w Parku Narodowym Gran Paradiso są lipiec, sierpień oraz wrzesień. Natomiast najcieplejsze miesiące to lipiec oraz sierpień. Z kolei najzimniejszymi są miesiące styczeń oraz luty. Najwięcej opadów deszczu możesz spodziewać się w maju, czerwcu oraz październiku. Średnia roczna maksymalna temperatura w Parco Nazionale Gran Paradiso wynosi 9°C (od -1°C w styczniu do 20°C w lipcu). Roczna suma opadów wynosi 3371 mm, z minimum 123 mm w grudniu i maksimum 473 mm w czerwcu.

Polecany artykuł: Piemont – TOP 10 najciekawszych atrakcji

TOP 3 polecane noclegi w pobliżu Parku Narodowego Gran Paradiso

Albergo Gran Paradiso

Trzygwiazdkowy hotel Albergo Gran Paradiso usytuowany jest w Valsavarenche. Znajduje się on w samym sercu Parku Narodowego Gran Paradiso i oferuje pokoje z bezpłatnym bezprzewodowym dostępem do Internetu oraz ze śniadaniem.

Wszystkie pokoje urządzone są w typowym alpejskim stylu i posiadają meble oraz łazienką z prysznicem i zestawem kosmetyków. Niektóre z pokoi dysponują dodatkowo balkonem z widokiem na lodowce Grand Etret oraz Grivola.

À l’Hostellerie Du Paradis

À l’Hostellerie Du Paradis to kolejny hotel położony w dolinie Aosty, w miejscowości Valsavarenche. Miejscowość Dégioz oddalona jest o około 1,9 km od À l’Hostellerie Du Paradis. Ten rodzinny hotel oferuje bezpłatną saunę oraz restaurację serwującą regionalne przysmaki.

Wszystkie pokoje są urządzone komfortowo, w góralskim stylu. Pokoje posiadają także telewizor oraz łazienkę z prysznicem. Niektóre z pokoi dysponują także balkonem z malowniczym widokiem na góry.

Śniadania w hotelu À l’Hostellerie Du Paradis serwowane są w formie bufetu. Na terenie hotelu znajduje się także restauracja, która serwuje dania do wyboru z karty.

Locazione Turistica Casa Ivan by Interhome

Dom wakacyjny Locazione Turistica Casa Ivan by Interhome oferuje zakwaterowanie w miejscowości Noasca. Obiekt ten posiada w swojej ofercie bezpłatny prywatny parking oraz słoneczny taras z widokiem na góry.

Locazione Turistica Casa Ivan by Interhome  posiada 6 sypialni, doskonale wyposażoną kuchnię z piekarnikiem oraz 2 łazienki z pralką. Do dyspozycji Gości jest także telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych, część wypoczynkowa oraz piękny kominek.

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką oraz notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele w Turynie

Poprzedni

Turyn i Piemont – baza pytań i odpowiedzi

Lago d’Orta – malownicze jezioro Piemoncie, atrakcje, noclegi

Następny

Dodaj komentarz