Mole Antonelliana

Tagi , , , , , , ,

Mole Antonelliana

Poznajcie historię najbardziej charakterystycznej turyńskiej budowli, która jest także jednym z najwyższych ceglanych budynków w Europie.

Mole Antonelliana jest niezaprzeczalnym symbolem stolicy Piemontu. Wysoką, charakterystyczną wierzę budynku widać z każdego miejsca w Turynie i okolicach, także w rozpościerających się nieopodal Alpach. Choć początkowo miał służyć jako synagoga, stał się pomnikiem jedności narodowej.

Panoramiczna winda Mole Antonelliana

pozwala znaleźć się na wysokości 85 metrów, skąd podziwiać można zarówno piękną panoramę miasta, jak i majestatyczne górskie łańcuchy. Choć nie jest już najwyższym ceglanym budynkiem w Europie, wciąż pełni taką funkcję we Włoszech. Mole Antonelliana jest także jednym z najpopularniejszych zabytków w tym kraju, a jego kontur przedstawiony został na 2-centowej monecie wybitej przez Republikę Włoską.

Co ciekawe, kontur budynku posłużył również do opracowania logo Zimowych Igrzysk Olimpijskich, zorganizowanych w Turynie w 2006 roku.

Historia

Niezwykła konstrukcja Mole Antonelliana jest dziełem włoskiego inżyniera Alessandra Antonellego, który na zlecenie gminy żydowskiej – Comunita Israelita Torinese, w 1862 roku zaczął budować okazałą synagogę, mającą symbolizować koniec dyskryminacji na tle religijnym. Projekt, w trakcie powstawania budził wiele kontrowersji – Antonelli postanowił wprowadzić zmiany i zbudować świątynię na wysokim bębnie strzelistej konstrukcji, pomyślanej jako iglica. Z tego powodu gmina żydowska, w 1869 roku odmówiła wypłaty kolejnych środków na dokończenie budynku, tłumacząc swoją decyzję, tym, że koszty powstawania synagogi znacznie przewyższyły przewidziane na ten cel fundusze.

9 lat później budowę przejęło miasto, a jej dokończenie zlecono synowi Alessandra – inżynierowi Constanzowi Antonellemu. Budynek gotowy był w 1889 roku, a ostatni stworzony element stanowiła bardzo wysoka iglica, którą wzniesiono na podstawie ośmiokąta. Składa się ona z serii stożkowych i cylindrycznych elementów, ułożonych na kształt piramidy, które zwieńczono postacią skrzydlatego geniusza.

Mole według zamysłu jego twórcy – Alessandra Antonellego z wysokością 167,5 metra miał być najwyższym murowanym budynkiem na Starym Kontynencie. Jednak jego konstrukcja została nadwerężona w 1887 roku z powodu trzęsienia ziemi oraz uderzenia pioruna, który w 1904 roku spowodował upadek posągu wieńczącego kopułę budynku.

II wojna światowa

pozostawiła po sobie ślady także na Mole Antonelliana – kilka nalotów i bombardowań spowodowało pewne uszkodzenia budynku – zerwane płyty dachu, przebita kopuła, uszkodzone okna i drzwi. Z kolei w 1953 roku gwałtowny huragan zupełnie strącił 47-metrową iglicę.

W 1961 roku iglicę przebudowano i wzmocniono, a z okazji setnej rocznicy zjednoczenia Włoch w budynku zainstalowano wewnętrzną, panoramiczną windę, prowadzącą na platformę widokowa na wysokość 85 metrów.

Architektura i wnętrza Mole Antonelliana

W pierwotnym projekcie architekta Antonellego budynek miał łączyć neoklasycyzm z lokalną tradycją barokową. W konstrukcji opartej na planie kwadratu zastosowano żelazne łańcuchy, na których wspiera się masywna kopuła, nad którą z kolei góruje cienka iglica. Do budowy Mole wykorzystano cegły ponieważ inne surowce były w ówczesnych Włoszech zbyt drogie.

Wnętrza Mole Antonelliana

zostały zaprojektowane przez włoskiego architekta Annibale Rigotii i wykonane około 1905 roku. W 1964 roku budynek stał się domem dla Muzeum Zjednoczenia Włoch – Museo Nazionale del Risorgimento Italiano, które istniało tam do lat trzydziestych XX wieku.

W 1996 roku, po pokaźnym remoncie Mole Antonelliana przeznaczono na siedzibę Narodowego Muzeum Kinematografii – Museo Nazionale del Cinema, które rozpoczęło działalność w roku 2000, stając się jednym z najchętniej odwiedzanych muzeów we Włoszech.

Więcej informacji o Muzeum Kinematografii znajdziecie pod tym linkiem.

Kino – Cinema Massimo

W Mole Antonelliana mieści się także kino – Cinema Massimo, w którego salach obejrzeć można zarówno najnowsze produkcje, jak i nieco starsze filmy – światowe klasyki. W kinie Massimo obywają się główne turyńskie festiwale filmowe: Torino Film Festival, CinemAmbiente, Lovers Film Festival, Sottodiciotto.

Informacje dla zwiedzających

Harmonogram zwiedzania:

Muzeum oraz panoramiczną windę zwiedzać można w poniedziałki, środy, czwartki, piątki oraz soboty od godz. 09:00 do godz. 20:00. Natomiast w niedzielę od godz. 09:00 do godz. 23:00. Ostatnie wejście możliwe jest na godzinę przed zamknięciem. We wtorek Mole Antonelliana zamknięty jest dla zwiedzających.

Wejścia na kopułę oraz wycieczki z przewodnikiem bez rezerwacji odbywają się w soboty, niedziele i święta o godz. 12:00 oraz o godz. 16:30.

Można również zarezerwować wycieczki z przewodnikiem zarówno w języku włoskim, jak i innych językach: angielskim, francuskim, niemieckim i hiszpańskim, dla grupy do 15 osób.

Ceny biletów:

Bilety do muzeum:

– bilet normalny: 11 euro

– bilet ulgowy: 9 euro

– bilet na grup szkolnych: 3,50 euro

Bilety do winy panoramicznej:

– bilet normalny: 8 euro

– bilet ulgowy: 6 euro

– bilet na grup szkolnych: brak

Bilety na wejście łączone: muzeum + winda panoramiczna

– bilet normalny: 15 euro

– bilet ulgowy: 12 euro

– bilet dla grup szkolnych: 9 euro

Jak dojechać do Mole Antonelliana?

Adres Mole Antonelliana: Via Montebello 20

Do Mole Antonelliana dojechać można autobusami linii numer 61, 55 lub 56 oraz tramwajami linii numer 13 i 15 wysiadając na przystanku Rossini, a także autobusem linii numer 68 – przystanek Verdi i tramwajem linii numer 16 – przystanek Palazzo Nuovo.

Więcej szczegółowych informacji na temat Mole Antonelliana stronie: www.museocinema.it.

Turyn gdzie spać?

Najlepsze hotele w Turynie

Poprzedni

Castello del Valentino

Pałacyk myśliwski Stupinigi

Następny

1 komentarz do “Mole Antonelliana”

Dodaj komentarz