Szukasz ciekawego miejsca na jednodniową wycieczkę z Turynu lub Genui? Odwiedź Mondovì. Być może spodoba Ci się tu na tyle, aby zostać na weekend? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co warto zobaczyć w Mondovì i gdzie warto zarezerwować nocleg.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Kilka słów wstępu o Mondovì
Mondovì znajduje się w południowym Piemoncie, w prowincji Cuneo, około 90 km od Turynu, pomiędzy Langhe a Alpami Nadmorskimi. Miasto to jest interesujące pod względem kulturowym i architektonicznym, a także historycznym. Monregalese, niewielki obszar otaczający miasto, zawsze był punktem tranzytowym między Ligurią a Piemontem. Być może dlatego często było ono celem podbojów przez wpływowe mocarstwa walczące o kontrolę nad przechodzącymi tędy bogatymi szlakami handlowymi. Zanim jednak zagłębimy się w jego historię, wyjaśnijmy pochodzenie jego nazwy.
Istnieją różne hipotezy na temat pochodzenia nazwy Mondovì. Pierwsza odnosi się do średniowiecznej łaciny i połączenia słów Mons (góra) i Vicus (ulica, wieś), co oznacza „wioskę na szczycie góry”. Druga wywodzi się z dialektu piemonckiego Mont ëd Vi, co oznacza „górę Vico”, znajdującą się bardzo blisko wioski Vicoforte.
Krótka historia miasta Mondovì
Historia Mondovì jest dość złożona. Postaramy się podać kilka interesujących faktów bez wchodzenia w zbyt wiele szczegółów. Od momentu założenia w 1198 r. zarządcy Mondovì często próbowali stworzyć niezależną gminę z własnymi instytucjami, ale wielokrotnie musieli oni podporządkować się dominującej władzy. Już w 1200 roku, a następnie w 1231 roku, biskup Asti wraz z hrabią Ceva zdołali ją podbić i zniszczyć. W 1232 r. odrodziło się i dzięki sojuszom z Cuneo, Mediolanem i Savigliano oparło się nowemu atakowi mieszkańców Asti. Jeszcze w tym niespokojnym stuleciu Mondovì zostało zajęte przez króla Karola I Andegaweńskiego w 1260 roku i powróciło pod kontrolę Asti w 1274 roku. Ostatecznie, w 1290 roku, miasto uzyskało autonomię miejską.
Począwszy od XIV wieku nastąpiła sukcesja dominacji (bez rozlewu krwi): najpierw Andegawenów, następnie Viscontich, markizów Monferrato, Acajas i wreszcie w 1418 roku, Sabaudczyków. Ta stabilność, w połączeniu z korzystnym położeniem, sprawiła, że Mondovì rozrosło się tak bardzo, że w XVI wieku stało się najbardziej zaludnionym miastem w Piemoncie. W międzyczasie uznano je za niezależną diecezję w 1388 roku. Co ciekawe, w latach 1560-1566 otwarto tu siedzibę Uniwersytetu Piemonckiego.
Pod koniec XVII wieku książę Amadeusz II Sabaudzki chciał scentralizować wszystkie uprawnienia i tym samym wyeliminować swobody miejskie, którymi cieszyło się również Mondovì. Spowodowało to trzy powstania ludowe znane jako „wojny solne”, w których zwyciężył książę. Od tego momentu miasto rozpoczęło powolny upadek, który trwał przez wieki. Teraz gdy już poznałeś nieco historii Mondovì, możesz rozpocząć odkrywanie najciekawszych atrakcji w tej miejscowości.
Zobacz także: Malownicze Saluzzo – dlaczego warto je zobaczyć podczas wakacji w Piemoncie?
Co zobaczyć w Mondovì?
Breo
Odwiedzając Mondovì, z pewnością od razu zauważysz szczególny aspekt: miasto jest praktycznie podzielone na dwie części. W dolnej części, wzdłuż rzeki Ellero, znajduje się Breo, podczas gdy na szczycie wzgórza usytuowana jest najstarsza część Mondovì. Oprócz tych dwóch dzielnic istnieją inne, które tworzą współczesne Mondovì, ale omówimy tylko dwie główne, które są najbardziej interesujące. Przyjeżdżając samochodem z Langhe, najpierw napotkasz Breo.
Polecamy zaparkowanie auta na Piazza della Repubblica, gdzie znajduje się stary dworzec kolejowy i parking jest bezpłatny (w momencie pisania tego artykułu). Stąd należy przejść przez most nad rzeką Ellero i wejść do „historycznego centrum” Breo. Na wejściu zobaczysz Fontannę Dzieci nazywaną także „Radość z bycia w Mondovì”- La gòj d’esse a Mondvì. Ta nowoczesna rzeźba autorstwa Sergio Unia szybko stała się jednym z symboli miasta. Stąd przechodzi się przez arkady i ulice pełne sklepów, aż do Piazza Cesare Battisti. Tutaj znajduje się wiele ławek, które w cieplejszych miesiącach stają się miejscem spotkań mieszkańców Monregalese, którzy odpoczywają w cieniu i delektują się kawą i lodami.
Piazza Santi Pietro e Paolo
Kontynuując spacer, dotrzesz do najpiękniejszego i najciekawszego placu w Breo: Piazza Santi Pietro e Paolo – Piotra i Pawła, barokowej świątyni z malowniczymi schodami i wspaniałą freskowaną fasadą. Jednak najciekawszy aspekt kościoła znajduje się na szczycie fasady, gdzie znajduje się figura z brązu przedstawiająca Maura. Posąg ten pojawia się co godzinę, aby wybić godziny, co przyciąga wielu ciekawskich turystów. Postać Maura cieszyła się dużym powodzeniem wśród mieszkańców Monregalese, do tego stopnia, że od końca XVIII wieku jest on jednym z głównych bohaterów karnawału Mondovì. Co więcej, legenda głosi, że podczas okupacji miasta żołnierze Napoleona strzelali do posągu, wierząc, że jest to snajper.
Oprócz kościoła, plac otoczony jest innymi pięknie zdobionymi pałacami, które sprawiają, że atmosfera jest naprawdę fascynująca. Ostatnią, ale nie mniej interesującą atrakcją jest fontanna w kształcie delfina. Ten posąg jest repliką tego, który pierwotnie znajdował się w centrum placu i został usunięty w XIX wieku. Po zakończeniu podziwiania tego pięknego placu nadszedł czas, aby dotrzeć do kolejnej z atrakcji Mondovì: kolejki.
Kolejka
Kolejka oprócz tego, że jest najszybszym sposobem dotarcia do Mondovì Piazza, jest również najbardziej popularną atrakcją i jest uwielbiana zarówno przez turystów, jak i mieszkańców Monregalese. W nieco ponad 2 minuty można dostać się na Piazza Maggiore kolejką liniową, oferującą godny pozazdroszczenia widok na dolne miasto i jego okolice. Wjazd przypomina nieco kolejkę linową w Bergamo, która również jest ciekawą atrakcją. Kolejka linowa, która teraz jest udostępniona dla turystów i mieszkańców, bardzo różni się od oryginalnej, która do 1975 r. pierwotnie była zasilana wodą. Od 2006 roku, kiedy to została ponownie otwarta, kursuje ona średnio co dziesięć minut, a bilet kosztuje około 3 euro i jest ważny przez 4 godziny. Po dotarciu na szczyt, pod pięknym Palazzo dei Gesuiti, otwiera się przed nami Piazza Maggiore, prawdziwe serce Mondovì Piazza.
Piazza Maggiore
Plac Piazza Maggiore zawsze był najważniejszym miejscem w Mondovì. Większość życia politycznego i administracyjnego gminy miała miejsce na tym placu, o czym świadczy obecność historycznie najważniejszych budynków. Wokół placu można zobaczyć:
- Pałac Gubernatora z freskami przedstawiającymi herby rodzin gubernatorów;
- Pałac Miejski, który był siedzibą instytucji miejskich od 1200 roku, a dziś prezentuje się po przebudowach z XVII i XVIII wieku;
- Kolegium Jezuickie, które przez wiele lat było siedzibą sądu miejskiego;
- Pałac Bressani, również o średniowiecznym rodowodzie, w którym obecnie mieści się Muzeum Ceramiki Mondovì;
- Pałac Fauzone, również o średniowiecznym rodowodzie, dziś mieści Muzeum Ceramiki Mondovì;
- Kościół San Francesco Saverio, zwany „Misją”, doskonały przykład piemonckiego baroku.
Katedra San Donato
Po zobaczeniu Piazza Maggiore z jego pałacami i arkadami, warto udać się kilka kroków pod górę, aby dotrzeć do katedry San Donato – Cattedrale di San Donato. Świątynia jest dość łatwa do zidentyfikowania nawet bez mapy dzięki dużej fasadzie, która wyróżnia się na placu. Zbudowano ją w XVIII wieku. Co więcej, miało się tu także znajdować biskupstwo, dlatego też skorzystano z usług wielu wielkich artystów tamtych czasów. Po pierwsze, Francesco Gallo, wielki architekt, który zaprojektował również pobliskie sanktuarium Vicoforte. Ponadto, wewnątrz znajdują się dzieła sztuki, które odzyskano z kościołów stojących w miejscu obecnej katedry. Wśród nich można podziwiać renesansowy ołtarz, liczne obrazy z XVII wieku oraz drewnianą ambonę. Nie można zapomnieć o wspaniałej Kaplicy Sufrażystek, jednym z najpiękniejszych przykładów piemonckiego rokoka.
Ogrody Belwederskie
Po zobaczeniu katedry San Donato, warto kontynuować spacer pod górę, aby dotrzeć do najwyższego punktu miasta: Ogrodów Belwederskich. To właśnie tutaj, gdzie obecnie znajduje się wysadzany drzewami park, z którego można podziwiać wspaniałą panoramę okolicy, powstała pierwsza osada. Pamiątką po tamtym okresie jest Wieża Bressani – Torre dei Bressani, pierwotnie dzwonnica zniszczonego kościoła, która na wysokości 29 metrów pozwalała kontrolować całą okolicę. Warto wiedzieć, że wieża była nie tylko wieżą strażniczą, ale także ulubionym miejscem Giovana Battisty Beccarii do obserwacji astronomicznych. Jej szczyt został wykorzystany przez naukowca w 1762 r. jako punkt trygonometryczny do pomiaru południka przechodzącego przez Piemont.
Mondovì pogoda, czyli kiedy najlepiej zaplanować zwiedzanie?
Klimat panujący w Mondovì jest ciepły i umiarkowany. Opady deszczu w Mondovì są dość znaczne, nawet w najbardziej suchym miesiącu. Średnia roczna temperatura odnotowana w Mondovì wynosi 11.2 °C. Najlepsze miesiące do odwiedzenia Mondovì to maj, czerwiec, lipiec, sierpień i początek września.
Mondovì – TOP 3 polecane noclegi
B&B BORGATO
B&B BORGATO mieści się w zabytkowym budynku i oferuje zakwaterowanie z ogrodem oraz darmowym WiFi. Stok narciarski Mondole oddalony jest o około 20 km od apartamentu. Z okien roztacza się ładny widok na miasto. Goście mogą także korzystać ze sprzętu do grillowania. Apartament z tarasem składa się z sypialni, salonu z telewizorem, dobrze wyposażonej kuchni z piekarnikiem oraz łazienki.
Albergo della Posta
Albergo della Posta oferuje zakwaterowanie z darmowym WiFi i tarasem. Stok narciarski Mondole oddalony jest o nieco ponad 21 km od hotelu. Każdy pokój wyposażony jest w biurko, telewizor, łazienkę, pościel, szafę i ręczniki.
Duo Rooms
Duo Rooms usytuowany jest w zabytkowym budynku w miejscowości Mondovì, około 22 km od ośrodka narciarskiego Mondole. W pobliżu znajduje się publiczny parking. Wszystkie pokoje są klimatyzowane i dysponują częścią wypoczynkową z telewizorem i dostępem do kanałów satelitarnych, sejfem oraz łazienką. Do dyspozycji Gości jest także lodówka, minibar i czajnik.
Polecany artykuł: Alba – miasto słynące z trufli i z doskonałego wina
Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.