Muzeum Egipskie

Tagi , , , , , , ,

Muzeum Egipskie

„Droga do Memfis i Teb wiedzie przez Turyn” – tak o Muzeum Egipskim w stolicy Piemontu wypowiadał się, uznawany za twórcę nowoczesnej egiptologii Jean-François Champollion. Trudno chyba o lepszą rekomendację.

Museo delle Antichità Egizie w Turynie w swoich murach skrywa największą na świecie, zaraz za Kairem kolekcję w całości poświęconą fascynującej egipskiej cywilizacji. W muzeum znajduje się wszystko to co potrzebne jest do zrozumienia starożytnych Egipcjan.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Muzeum Egipskie w Turynie – bilety – kup online!

Historia Muzeum

Pierwszym przybyłym do Turynu starożytnym eksponatem był Ołtarz Izydy – zbudowany prawdopodobnie w Rzymie w pierwszym wieku naszej ery w tamtejszej świątyni Izydy. Zakupił i sprowadził go do Włoch książę Karol Emanuel I w 1630 roku. W 1724 roku książę Sabaudii – Wiktor Amadeusz II założył Muzeum Uniwersytetu Królewskiego w Turynie, w budynku Uniwersytetu przy Via Po, któremu podarował niewielką kolekcję antyków z własnej kolekcji. W 1757 roku jego syn – Karol Emanuel III w celu wzbogacenia zasobów Muzeum Uniwersyteckiego nawiązał współpracę z Vitaliano Donatim – archeologiem i profesorem botaniki, aby ten odbył podróż na Wschód i zakupił antyczne eksponaty w Egipcie – mumie i rękopisy, które mogłyby wzmocnić znaczenie Muzeum. Przedmioty zgromadzone przez Donatiego – w tym między innymi trzy duże rzeźby, przybyły do Turynu w 1759 roku i znalazły się na wystawie Muzeum Uniwersytetu Królewskiego, w którym od 1755 roku stał również Ołtarz Izydy.

Królewskie Muzeum Starożytności Egipskich

zostało formalnie założone w 1824 roku wraz z przejęciem przez księcia Karola Feliksa dużej kolekcji dzieł zgromadzonych w Egipcie przez Bernardino Drovettiego. Ten, pochodzący z Piemontu, włoski dyplomata, polityk i kolekcjoner dzieł sztuki brał udział w wyprawie Napoleona Bonaparte. Za swoje zasługi Drovetti został mianowany przez cesarza na konsula Francji w Egipcie, gdzie dzięki przyjaźni z namiestnikiem kraju – Mohamedem Alim zebrał wiele cennych przedmiotów i przetransportował je do Europy. Na zbiór ten składało się 5 268 obiektów: 100 posągów, 170 papirusów, mnóstwo: steli, sarkofagów, mumii, brązów, amuletów i przedmiotów codziennego użytku. W 1832 roku zbiory zebrane w Muzeum Uniwersyteckim zostały przeniesione do budynku Akademii Nauk, zaprojektowanym w XVII wieku przez architekta Guarino Guarini jako szkoła jezuicka. Budynek ten do dziś jest siedzibą Muzeum, jednak jego fasadę znacznie unowocześniono przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi.

W 1894 roku

na polecenie kierownictwa muzeum badacz Ernesto Schiaparelli zorganizował w Egipcie prace wykopaliskowe w kilku miejscach: w Heliopolis, Gizie, Dolinie Królowych w Tebach, Qau el-Kebir, Asiut, Hammamija, Hermopolis, Deir el-Medina i Gebelein. Schiaparelli odnalazł między innymi grób Królowej Nefertari w Deir el-Medina w Dolinie Królowych oraz grób TT8 – królewskiego architekta Kha.

Ostatnim ważniejszym nabytkiem Muzeum była świątynia Ellesija podarowana Włochom przez Arabską Republikę Egiptu w 1970 roku w podzięce za wsparcie techniczne i naukowe, podczas kampanii ratowniczej zagrożonych zalaniem wody ze zbiornika Nasera zabytków nubijskich.

Obecnie w salach Museo delle Antichità Egizie wyeksponowanych jest około 3300 obiektów. Ponad 26 000 przechowywanych jest w magazynach, w niektórych przypadkach w celach ochronnych, w innych, ponieważ są interesujące tylko dla naukowców – głównie ceramika, fragmentaryczne rzeźby, kosze, stela, papirus i są przedmiotem badań, których wyniki są regularnie publikowane.

Zwiedzanie Muzeum

Muzeum Egipskie w Turynie jest, jak to w Kairze, poświęcone wyłącznie sztuce i kulturze starożytnego Egiptu. Składa się z 3 pięter, które turyści zwiedzają wraz z objaśniającym wszystko audioprzewodnikiem:

Parter

Na parter składają się: Galeria Królów, Świątynia Eliasza, Sala Nubian. Można tu między innymi zobaczyć monumentalne rzeźby, w tym posągi Ramzesa II i Setiego II.

Piętro I

Piętro I to między innymi: zrekonstruowane grobowce Kha i Merita. W sali „Papiroteca” znajduje się kolekcja papirusów zawierająca mapę topograficzną uznawaną za najstarszą mapę na świecie. Dalej obejrzeć można wystawy prezentujące okres ptolemejski oraz czasy rzymskie i późnorzymskie. Zbiory te poświęcone są głównie takim zajęciom jak: tkactwo, myślistwo oraz rybołówstwo.

Piętro II

Piętro II prezentuje wystawy poświęcone egipskim królom. Sala Królów zaaranżowana została przez słynnego włoskiego scenografa, laureata Oscara – Dante Ferrettiego. Składa się na nią bogata wystawa posągów odnalezionych w świątyni Mut w Karnaku. W zaciemnionych, marmurowych pomieszczeniach podziwiać można monumenty między innymi Ramzesa II i Setiego II. Dalej trasa wiedzie do kamiennej świątyni z Ellesija.

Ważne informacje dla zwiedzających

Adres Museo delle Antichità Egizie: Via Accademia delle Scienze 6

Harmonogram zwiedzania i godziny otwarcia:

– poniedziałek: 09:00 – 14:00,

– od wtorku do niedzieli: 09-00 – 18:30.

Ostatnie wejście możliwe jest na godzinę przed zamknięciem.

Ceny biletów:

– bilet normalny: 15 euro,

– bilet ulgowy: 11 euro,

– bilet szkolny: 1 euro od osoby – w grupie uczniów w wieku od 6 do 14 lat,

– wstęp wolny: dzieci do lat 5 i osoby niepełnosprawne.

Muzeum oferuje także dwugodzinne wycieczki z przewodnikiem w języku angielskim, które pozwalają jeszcze lepiej poznać kolekcję muzeum i dowiedzieć się więcej o historii starożytnego Egiptu. Koszt takiej wycieczki to 9 euro + cena biletu. Wymagana jest jednak rezerwacja, której dokonać można dzwoniąc do biura rezerwacji pod numer: +39 (0) 11 4406903 (poniedziałek – piątek 8:30 – 19:30, sobota 8:30 – 13:00) lub wysyłając e-mail na adres: info@museitorino.it.

Więcej informacji znaleźć można na oficjalnej stronie internetowej Muzeum Egipskiego: http://www.museoegizio.it/

Turyn gdzie spać?

Najlepsze hotele w Turynie

Poprzedni

Pałacyk myśliwski Stupinigi

Muzeum Automobilizmu

Następny

Dodaj komentarz