Muzeum Kinematografii

Tagi , , ,

Narodowe Muzeum Kinematografii

Turyn nazywany jest miastem kina. Dlaczego? To właśnie w stolicy Piemontu narodził się i rozwinął włoski przemysł filmowy, a tworzone w nim filmy nieme podziwiane były na całym świecie.

Narodowe Muzeum Kinematografii – Museo Nazionale del Cinema w Turynie jest jednym z najważniejszych na świecie ze względu na bogactwo dziedzictwa oraz działalność popularno-naukową. Mieści się ono w Mole Antonelliana– budynku, który jest niezaprzeczalnym symbolem miasta i rozciąga na czterech poziomach wystawowych, które prowadzą przez spektakularną – pełną bogatych zbiorów, interaktywną podróż po historii kina – od jego początków do współczesności. Powyższe elementy składają się na niezwykłą popularność muzeum, które od chwili jego otwarcia odwiedziło ponad 10 milionów gości, czyniąc je także jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów we Włoszech.

Historia powstania

Za założycielkę Narodowego Muzeum Kinematografii w Turynie uznawana jest wybitna historyk włoskiego kina – Maria Adriana Prolo, która od 1941 roku zbierała wszelkie materiały i dokumenty związane z kinematografią.

W 1953 roku w stolicy Piemontu powstało stowarzyszenie Associazione Culturale del Museo del Cinema, a pięć lat później – 27 września 1958 roku w Palazzo Chiablese otwarto Museo del Cinema. Nieco później stworzona została również muzealna biblioteka – Biblioteca del Museo. W 1985 roku muzeum zamknięto.

Po śmierci Mari Adriany Prolo – 20 lutego 1991 roku utworzono fundację jej imienia, która miała na celu ochronę dokumentów i eksponatów zebranych w Museo del Cinema oraz popularyzację  włoskiej kinematografii. Fundacja dążyła także do otwarcia nowego muzeum, co udało się 19 lipca 2000 roku, kiedy otwarto dla publiczności Museo Nazionale del Cinema, tym razem jednak w nowej siedzibie – w Mole Antonelliana.

Więcej informacji o Mole Antonelliana.

Zbiory Muzeum

Narodowe Muzeum Kinematografii wyróżnia niezwykle bogaty zbiór wartościowych materiałów i eksponatów, niejednokrotnie unikalnych w skali światowej. Należą do nich między innymi: fotografie ukazujące kolejne etapy historii kina – począwszy od filmu niemego aż do produkcji dźwiękowych, a także plakaty i materiały reklamowe, sprzęt kinowy, kostiumy oraz różnego rodzaju pamiątki.

Znajduje się tu także unikalna kolekcja włoskich niemych filmów oraz zbiory największych firm produkcyjnych kina niemego z Półwyspu Apenińskiego. Muzealna biblioteka – Bibliomediateca z powodu obszerności i różnorodności posiadanego dziedzictwa należy do najbardziej prestiżowych nie tylko w Europie, ale na całym świecie.

Do muzeum należy także, położony przy Via Verdi 18, multipleks kinowy Multisala Cinema Massimo, w którym wszystkie sale wyposażone są w projektory cyfrowe o rozdzielczości 2K. Multipleks został otwarty 24 stycznia 2001 roku i od tamtego czasu skorzystało z niego ponad milion widzów.

Podzielony jest on na trzy sale:

– Sala Uno – 453 miejsca i Sala Due – 147 miejsc, służą do premierowych pokazów filmów, przede wszystkim europejskich oraz włoskich i amerykańskich filmów niezależnych, a także filmów początkujących filmowców.

– w Sali Tre -147 miejsc pokazywane są archiwalne filmy z całego świata, poczynając od kina niemego do produkcji współczesnych.

Co ciekawe, seansom nierzadko towarzyszą retrospektywne imprezy, przeglądy, debaty i konferencje oraz spotkania z czołowymi h postaciami ze świata filmu i kultury. W Multisala Cinema Massimo każdego roku organizowane są także trzy festiwale filmowe: Torino Film Festival, CinemAmbiente i Torino Gay&Lesbian Film Festival.

Zwiedzanie Muzeum

Na muzeum składają się 4 piętra budynku Modle Antonelliana:

Piętro 5 – Archeologia Kina

Poziom 5 poświęcony jest archeologii kina – można tu zobaczyć jedenaście obszarów tematycznych i na własnej skórze doświadczyć historii kinematografii – w przeszłość zwiedzających przeniosą między innymi  urządzeniem które wyznaczyły pewne kamienie milowe w rozwoju kina.

Piętro 10 – Sala Świątynna

Spektakularnym sercem Muzeum jest Sala Świątynna otoczona cennymi eksponatami i wystawami poświęconymi różnym gatunkom kina oraz miejscem poświęconym także arcydziełom włoskiego kina niemego. Tutaj znajduje się również, rampa będąca domem dla wystaw czasowych, a wspinając się po niej  można podziwiać spektakularny i zapierający dech w piersiach widok Sali.

Piętro 15 – Maszyna Kinowa

La Macchina del Cinema to przestrzeń wystawowa poświęcona różnym komponentom i fazom przemysłu filmowego: studia produkcyjne, reżyseria, scenopisarstwo, aktorzy, scenografia, kostiumy, itd.

Piętro 18 – Galeria Plakatów

Z obszaru La Machina del Cinema przechodzi się do Galerii Plakatów, które ułożone są w serii fantasmagorycznych i kolorowych ekranów. Ukazują one historię kina, filmów i najważniejszych twórców oraz ilustrują ewolucję smaku, grafiki, a także reklamy.

Ważne informacje dla zwiedzających

Harmonogram zwiedzania

Muzeum Kinematografii otwarte jest dla zwiedzających w poniedziałki, środy, czwartki, piątki oraz soboty od godz. 09:00 do godz. 20:00. Natomiast w niedzielę od godz. 09:00 do godz. 23:00. Ostatnie wejście możliwe jest na godzinę przed zamknięciem. We wtorek Muzeum jest zamknięte.

Istnieje możliwość rezerwacji wycieczki z przewodnikiem zarówno w języku włoskim, jak i innych językach: angielskim, francuskim, niemieckim i hiszpańskim, dla grupy do 15 osób.

Ceny biletów do muzeum:

– bilet normalny: 11 euro

– bilet ulgowy: 9 euro

– bilet na grup szkolnych: 3,50 euro

Bilety na wejście łączone: muzeum + winda panoramiczna

– bilet normalny: 15 euro

– bilet ulgowy: 12 euro

– bilet dla grup szkolnych: 9 euro

Jak dojechać do Narodowego Muzeum Kinematografii?

Adres Narodowego Muzeum Kinematografii: Via Montebello 20

Do Narodowego Muzeum Kinematografii mieszczące się w Mole Antonelliana dojechać można autobusami linii numer 61, 55 lub 56 oraz tramwajami linii numer 13 i 15 wysiadając na przystanku Rossini, a także autobusem linii numer 68 – przystanek Verdi i tramwajem linii numer 16 – przystanek Palazzo Nuovo.

Więcej szczegółowych informacji na temat Narodowego Muzeum Kinematografii oraz Mole Antonelliana stronie: www.museocinema.it.

Turyn gdzie spać?

Najlepsze hotele w Turynie

Poprzedni

Muzeum Automobilizmu

Stadion Juventusu

Następny

Dodaj komentarz