Najpiękniejsze jeziora Piemontu

Tagi , , , ,

Region Piemontu w północnych Włoszech to jeden z bardziej niedocenianych części kraju pod względem turystycznym, jako że klimat znacznie różni się od tego na południu, gdzie turyści chętnie przyjeżdżają w okresie letnim. Chlubą Piemontu niewątpliwie są piękne jeziora, które rozłożone w górskiej okolicy robią piorunujące wrażenie. Jakie jeziora warto odwiedzić w rejonie Piemontu?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jeziora Piemontu – Sirio

Sirio Lake into the "Terre Ballerine" locality near Turin in Piemonte. This lake is one of the five that form the five lakes path. It is very beautiful to see in autumn.
Jezioro Sirio w Piemoncie, Włochy, licencja: shutterstock/By Armando Crispo

Pierwszą propozycją w rejonie Piemontu, obok której nie można przejść obojętnie, jest piękne jezioro polodowcowe Sirio. Posiada powierzchnię ok. 0,29 km² i leży w regionie Canavese, na północy Piemontu we Włoszech w granicach gmin Ivrei i Chiaverano. Niezwykłość tego miejsca stanowią przede wszystkim dziewicze widoki, które ciężko jest znaleźć gdziekolwiek indziej w Europie. Wzgórza wokół jeziora Sirio zbudowane są z twardych skał diorytowych, które nie poddały się erozyjnemu działaniu lodowców, dzięki czemu dziś okalają jezioro i dodają mu niezwykłego uroku.

Ważną informacją dla turystów jest to, że bezpośredni dostęp do zbiornika wodnego jest możliwy jedynie od strony południowo-zachodniej i wschodniej. Jednocześnie to właśnie tam można najlepiej podziwiać piękno przyrody i samego jeziora. W zbiorniku Sirio występuje bogactwo różnych gatunków ryb, m.in. karpii, okoni czy węgorzy. Jezioro Sirio to również doskonała baza wypadowa do organizowania trekkingów wokół jeziora i najbliższych okolic. Można również zatrzymać się w okolicznych restauracjach z przepięknym widokiem na taflę jeziora – świetny wybór na krótki urlop!

Jezioro Orta

Orta jest niewielkim, polodowcowym jeziorem położonym w całości na terenie regionu Piemont, a dokładniej w północnej jego części, w tak zwanym Alto Piemonte. Jezioro Orta leży na wysokości 290 m n.p.m, a jego powierzchnia to 18,2 km².  Charakterystyczną cechą tego zbiornika wodnego jest zdecydowanie niewielka wyspa na jego środku, gdzie znajdują się zabudowania mieszkalne oraz usługowe. Dotrzeć tam można jedynie motorówką lub małym promem, co dodatkowo podkreśla wyjątkowość tego miejsca. Tamtejszy klimat jest łagodny, mimo górskiego położenia, a wybrzeże porastają liczne lasy kasztanowe, bukowe, sosnowe i dębowe. Jezioro Orta leży majestatycznie w samym środku Alp, dlatego widok z wybrzeża jest niesamowity.

Ciekawe mogą być również dla turystów lokalne zabudowania i architektura, bardzo charakterystyczna dla północnej części kraju. Jezioro Orta otaczają trzy rezerwaty przyrody: Riserva naturale speciale – Sacro Monte, Riserva Naturale del Monte Mesma oraz Riserva naturale speciale Colle della Torre Buccione. Doskonałym pomysłem zatem wydaje się organizacja trekkingu w pięknych okolicznościach przyrody. Istnieje wiele otwartych szlaków, które wiodą w najbardziej urocze punkty widokowe. Miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia choć raz w życiu!

Jeziora Piemontu – Maggiore

Isola Bella i miasto Stresa z lotu ptaka panoramiczny widok. Isola Bella jest jedną z Borromskich Wysp Lago Maggiore w północnych Włoszech.
Isola Bella i miasto Stresa z lotu ptaka panoramiczny widok. Isola Bella jest jedną z Borromskich Wysp Lago Maggiore w północnych Włoszech, Piemont, licencja: shutterstock/By saiko3p

Kolejną propozycją jest jezioro Maggiore, znajdujące się na granicy z Lombardią, położone w Alpach Zachodnich, u podnóża Alp Lombardzkich. Rejon jeziora Maggiore charakteryzuje się korzystnym, łagodnym śródziemnomorskim klimatem, co sprzyja rozwojowi roślinności. Nad brzegiem jeziora powstało wiele miejscowości uzdrowiskowych i rozwinął się ożywiony ruch turystyczny. Cechą charakterystyczną dla tego miejsca jest ogromny obszar krystalicznie czystego jeziora, a także przepiękne, odbijające się w jego tafli alpejskie szczyty. Dziewicza przyroda jest tam doskonale zachowana, mimo ingerencji ludzi w pobliskie tereny. Jak w całym regionie, powietrze alpejskie jest niesamowicie czyste i sprzyja regeneracji organizmu, a dodatkowo piękne widoki pozwalają odpocząć i zrelaksować się. Dla miłośników przyrody magicznym miejscem do odwiedzenia będą piękne ogrody botaniczne rozciągające się wzdłuż całego wybrzeża jeziora, a także zabytkowe wille i kościoły oraz katedry w stylu romańskim. Prócz odwiedzenia jeziora i podziwiania jego piękna można również udać się do pobliskiego miasta Verbania, w którym działają doskonałe, lokalne restauracje.

Jezioro Mergozzo

Jezioro Mergozzo, Piemont, Włochy, fot. shutterstock.com
Jezioro Mergozzo, Piemont, Włochy, fot. shutterstock.com

Niewielkie, ale przepiękne jezioro Mergozzo również zasługuje na specjalną wzmiankę. Znajduje się w okolicy jeziora Maggiore, które jest szczególnie chronione przez lokalne władze, głównie przez wzgląd na krystalicznie czystą wodę oraz niesamowitą, dziewiczą przyrodę. W tym jeziorze jest możliwość kąpieli, przez co w sezonie letnim przybywa tam wielu turystów spragnionych orzeźwienia i pluskania się w wodzie. Niesamowite, zielone wzgórza okalające jezioro dodają uroku i nie sposób się nie zachwycić widokami, jakie ma do zaoferowania to miejsce! Jezioro Mergozzo oraz jego najbliższe okolice są o wiele bardziej turystyczne, niż inne tu wymienione, głównie przez wzgląd na stosunkowo płytką wodę oraz możliwość kąpieli w zbiorniku. Można tam znaleźć wiele lokalnych knajp i innych atrakcji typowo turystycznych, które umilą nam pobyt nad jeziorem.

Dodatkowo warto odwiedzić miasteczko w okolicy o tej samej nazwie, co jezioro. Jest tu dużo zabytków architektonicznych oraz bardzo specyficzna, ciasna zabudowa, jednocześnie charakterystyczna dla włoskich osad. Spacerując ciasnymi uliczkami miasta, można również zajrzeć do lokalnych restauracji, w których zjemy bardzo typowe, włoskie jedzenie w odmianie alpejskiej – posiłki są treściwe i w większości bazują na mięsie, warto ich spróbować! Jezioro Mergozzo i najbliższa jego okolica to zdecydowanie miejsce przyjazne dla rodzin z dziećmi, jak i dla samotnych par.

Jeziora Piemontu – Verde

Tłumacząc nazwę z włoskiego, jest to „zielone jezioro”, które swoją wdzięczną nazwę zawdzięcza oczywiście kolorowi wód. Jest to bardzo charakterystyczne miejsce przez wzgląd na widoki, jakie często można zobaczyć na widokówkach z Włoch. Przepiękne jezioro otoczone górskimi szczytami stanowi idealne miejsce do relaksu i wyciszenia się. Najlepsza pora na wyjazd nad włoskie jezioro Lago Verde to czerwiec, lipiec, sierpień lub wrzesień, wtedy pogoda jest najlepsza. Należy jednak pamiętać, że kąpiel w jeziorze Verde jest surowo zabroniona, przez wzgląd na ochronę naturalną tego miejsca. Pozostaje nam jedynie podziwiać piękny krajobraz i poruszać się wyznaczonymi trasami.

Jezioro Verde znajduje się w dolinie Valle Stretta, zlokalizowanej między włoską gminą Bardonecchia a francuską gminą Névache. Terytorialnie należy do Francji, ale można się tam dostać jedynie przez Włochy – najlepsza trasa w to miejsce wiedzie przez schronisko Rifugio I Re Magi. Nad samym jeziorem trudno znaleźć bary czy restauracje, jest to bowiem bardzo dzikie i naturalne miejsce, w którym trudno szukać komercyjnych punktów, ale jest to cały urok Lago Verde! Spacerując wokół jeziora, można podziwiać również wodospady, skałki, ruiny, las, piaszczyste i kamieniste szlaki, a także piękne widoki z pobliskiej góry bezpośrednio na jezioro.

Jezioro Alpe dei Cavalli

Around the wonderful lake of Alpe dei Cavalli.Antrona Valley, Italy.
Jezioro Alpe dei Cavalli, Włochy, licencja: shutterstock/By Donka Vasileva

Ostatnim już, jednak niemniej pięknym miejscem w Piemoncie jest jezioro Alpe dei Cavalli, znajdujące się na terenie Parco Naturale dell’Alta Valle Antrona. Park ten utworzony został przez władze regionu Piemont w 2009 r. i obejmuje pięć sztucznych jezior: Cingino, Campliccioli, Camposecco, Lago di Antrona oraz Lago Alpe dei Cavalli, wykorzystywanych głównie do eksploatacji energii wodnej. Jezioro jest naprawdę przepiękne – otaczają je górskie, zielone szczyty oraz naturalnie występujące lasy zapiera dech w piersi. Co charakterystyczne dla niego, woda ma kolor turkusowy, wydaje się wręcz nierealna, kiedy oglądamy ją na własne oczy.

Prócz niekwestionowanej urody samego jeziora, nad które warto się wybrać, dobrym pomysłem będzie również spacer popularnym szlakiem trekkingowym wokół zbiornika, który nie jest ciężki do przejścia, dlatego można się tam wybrać nawet z małymi dziećmi. Przejście szlaku zajmie nam nie więcej niż około 1,5 godziny. Jezioro Alpe dei Cavalli i okolice najchętniej wybierają ludzie uwielbiający spacery górskie i trekking. W tym miejscu znajdziemy dużo specjalnie wyznaczonych szlaków i dróg, które są czytelnie oznaczone. Miejsce absolutnie wyjątkowe i warte odwiedzin!

Najlepsze hotele w Turynie

Poprzedni

Jak dojechać z lotniska w Turynie do centrum?

Bicerin – co to za napój? Tradycyjny napój z Turynu

Następny

Dodaj komentarz