Najpiękniejsze jeziora Piemontu

, Tagi , , , , , ,

Jeziora Piemontu zapewniają możliwość przebywania blisko wody w jednym z niewielu regionów Włoch, który pozbawiony jest dostępu do morza. Największym akwenem wodnym w Piemoncie jest Jezioro Maggiore. Na środku jeziora Maggiore znajdują się piękne Wyspy Boromejskie — Isole Borromee, do których należą najpopularniejsze: Isola dei Pescatori, Isola Bella oraz Isola Madre.
Na zachód od jeziora Maggiore znajduje się Lago di Orta, które otoczone jest uroczymi kurortami, takimi jak: Orta San Giulio, Pella oraz Omegna. Jakie są najpiękniejsze jeziora Piemontu?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jezioro Maggiore — Lago di Maggiore

Jezioro Maggiore rozciąga się na długości około 50 kilometrów z północy na południe. W najszerszym miejscu Maggiore ma zaledwie pięć kilometrów. Jest to długi i wąski akwen, który uznawany jest za jeden z najpiękniejszych we Włoszech.

Lago di Maggiore znajduje się w północnej części Włoch. Podzielone jest pomiędzy dwa włoskie regiony – Lombardię i Piemont, dodatkowo jego północna część leży na terytorium Szwajcarii. Jezioro ma powierzchnię 212,5 km² i jest drugim co do wielkości jeziorem we Włoszech (po jeziorze Garda), a także drugim pod względem głębokości – 372 m.

Jezioro Maggiore, w czasach rzymskich nosiło nazwę Verbano lub Verbanus. Stara nazwa pochodzi od roślin werbeny, która bujnie kwitnie wokół jeziora. O tym dziedzictwie świadczy również nazwa jednego z głównych miast nad jeziorem: Verbania. Z jeziorem kojarzy się także sławna postać Karola Boromeusza – Carlo Borromeo. Carlo Borromeo był katolickim, włoskim kardynałem z czasów średniowiecza. Jest on głównym patronem jeziora. Jego imię nosi także zamek w mieście Angera – Rocca Borromeo di Angera oraz wyspy na środku jeziora.

Jezioro Maggiore — największe atrakcje w pobliżu jeziora

Jedną z największych atrakcji jeziora są Wyspy Boromejskie. Isola Bella i Isola dei Pescatori to wyspy położone tuż przy brzegu, w pobliżu miasta Stresa, które jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych jeziora. Na Isola Bella znajduje się Palazzo Borromeo, a także jeden z najpiękniejszych ogrodów we Włoszech. Sąsiednia Isola dei Pescatori stanowi kontrast. Jest to maleńka wyspa rybacka, która nie cieszy się tak wielką popularnością jak jej sąsiad. Pomimo tego dorównuje mu urokiem dzięki doskonałym restauracjom i ogrodom. Dalej, na środku jeziora, znajduje się Isola Madre z pięknie wypielęgnowanymi ogrodami. W miesiącach letnich na wszystkie trzy wyspy można dostać się promem, co jest najlepszym sposobem na zwiedzenie wszystkich najważniejszych zabytków.

Przeczytaj również: Top 10 najlepszych hoteli w centrum Turynu

Jezioro Orta — Lago di Orta, piękne jeziora Piemontu

Jezioro Orta położone jest na terenie dwóch prowincji Novara i Verbano-Cusio-Ossola, w regionie Piemont. Zajmuje ono powierzchnię 18 km2. Głębokość jeziora w najgłębszym miejscu wynosi 143 m. Znajduje się ono na wysokości 290 m.n.p.m. Głównymi miastami leżącymi nad jeziorem są Orta, Omegna, a także nieco mniejsza miejscowość Pella.

Jezioro Orta — największe atrakcje w pobliżu

Jezioro Orta znajduje się w pierwszej dziesiątce największych włoskich jezior. Pod względem uroków estetycznych Lago di Orta może się równać z każdym większym jeziorem Włoch.

Centralnym punktem jeziora i najbardziej urokliwym jest maleńka Isola San Giulio. Mierzy ona zaledwie 275m x 140m. Na wyspie znajduje się kilka średniowiecznych budynków. Głównym zabytkiem tej niewielkiej wysepki jest bazylika San Giulio, a jej spokojne uliczki charakteryzuje niesamowita cisza i spokój. Większość osób przybywa na wyspę z jednego z najpiękniejszych włoskich kurortów nad jeziorem- Orta San Giulio. Z miejskiego placu Piazza Motta, gdzie znajdują się kolorowe budynki, można spędzić wiele godzin, wpatrując się w wyspę. W Orta San Giulio znajduje się również miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: na wzgórzu górującym nad miastem i jeziorem znajduje się Sacro Monte di Orta, sanktuarium religijne, które warto odwiedzić choćby ze względu na spektakularny widok na jezioro.

Jeziora Piemontu — Jezioro Mergozzo (Lago di Mergozzo)

Jezioro Mergozzo położone jest w prowincji Verbano – Cusio – Ossola. Zajmuje ono powierzchnię 1,8 km2. W najgłębszym miejscu jezioro ma 73 metry głębokości. Znajduje się na wysokości 195 metrów nad poziomem morza. Do pobliskich atrakcji turystycznych należą Mergozzo, Feriolo, Verbania, Baveno i Jezioro Maggiore. Długość jeziora Mergozzo wynosi około 2,5 km, natomiast szerokość wynosi nieco ponad 1 kilometr. Całkowita objętość wody wynosi prawie 90 milionów metrów sześciennych.

Do jeziora Mergozzo wpływają potoki Rascina i Valle dei Noci. Wpływa także rzeka Toce, której dopływami są: Pra del fico, Fighera, Nibbio, Bettola, Albo i potok Candoglia.

Może Cię zainteresować: Gdzie na narty w Piemoncie?

Jezioro Castello — Lago di Castello – Lago di Pontechianale

Lago di Castello znajduje się w prowincji Cuneo. Inaczej nazywana jest jeziorem Pontechianale. Jest to sztuczne jezioro powstałe w wyniku spiętrzenia wód potoku Varaita w Chianale. Jezioro to znajduje się na wysokości 1587 metrów nad poziomem morza w gminie Pontechianale. Zajmuje ono powierzchnię 50 hektarów. Jezioro ma w najgłębszym miejscu 75 metrów głębokości i znajduje się na wysokości 1 587 metrów nad poziomem morza. Tama została zbudowana w 1942 r. By umożliwić jej budowę w latach 40. XX w., całkowicie zburzono dawną miejscowość Chiesa. Wszystkie zabudowania w tej miejscowości, a także kościół parafialny -San Pietro in Vincoli i cmentarz zostały odbudowane w innym miejscu w tej samej gminie. Na dnie jeziora wciąż widoczne są pozostałości po domach z tamtego okresu. Do największych atrakcji turystycznych w pobliżu jeziora należą m.in.: Chianale, Saluzzo, Ostana, Cuneo, Mondovì, jak też Cherasco.

Jeziora Piemontu — Jeziora Avigliana, czyli Lago Grande i Lago Piccolo

Jeziora Avigliana to dwa jeziora pochodzenia morenowego, położone w gminie Avigliana. Są to Lago Grande i Lago Piccolo. Jeziora te powstały podczas dwóch ostatnich wielkich zlodowaceń: jedno miało miejsce 230 000, a drugie 120 000 lat temu. W miarę cofania się lodowca, na skutek gromadzenia się wody roztopowej i opadowej w przestrzeniach zamkniętych morenami, powstały jeziora. Są one oddzielone wąskim przesmykiem i w zależności od powierzchni, nazywane są odpowiednio Lago Grande i Lago Piccolo.

Lago Grande di Avigliana położone w prowincji Turyn, zajmuje powierzchnię 91 hektarów. Jezioro ma 28 metrów głębokości w najgłębszym miejscu i znajduje się na wysokości 195 metrów nad poziomem morza. Do pobliskich atrakcji turystycznych należą: Avigliana, Sacra di San Michele, Susa, Zamek Rivoli i miasto Turyn.

Lago Grande di Avigliana jest jednym z siedmiu jezior w Piemoncie, w których można pływać. Każdego roku włoska organizacja Arpa Piemonte potwierdza przydatność wód jezior Piemontu do kąpieli. Wody Lago Grande di Avigliana są doskonałe na ochłodę podczas letnich upałów.  Na terenie Circolo Nautico Avigliana, oprócz możliwości kąpieli i pływania, znajduje się plaża, bar oraz restauracja. Można tu również uprawiać sporty wodne, takie jak: kajakarstwo, sup, nurkowanie, narty wodne, windsurfing, wakeboarding oraz jeździć na rowerze lub spacerować.

Jezioro Sirio — Lago di Sirio

Jezioro Sirio znajduje się w prowincji Turyn. Zajmuje powierzchnię 29 hektarów i ma jedno źródło. Jezioro znajduje się na wysokości 266 metrów, nad poziomem morza.  Do pobliskich atrakcji turystycznych jeziora należą m.in.: Ivrei, Biella, Sacro Monte di Oropa i Ricetto di Candelo. 

Lago di Sirio dawniej znane było pod nazwą San Giuseppe. Poprzednia nazwa jeziora pochodziła od pobliskiego klasztoru. Wzgórza znajdujące się wokół jeziora Sirio zostały utworzone z niezwykle twardych i wtrzymałych skał diorytowych, które nie poddały się erozyjnemu działaniu lodowców.

Warto wiedzieć, że od roku 1887 przy jeziorze Sirio działa Zrzeszenie Wioślarzy Jeziora Sirio – Società Canottieri Sirio. Dostęp do jeziora możliwy jest od strony południowo-zachodniej, a także wschodniej. Można tu wypożyczyć kajaki, łodzie wiosłowe oraz rowery wodne. Na niektórych bezpłatnych plażach i kąpieliskach można znaleźć wszelkie udogodnienia, by spędzić miłe chwile na odpoczynku nad jeziorem. Dla tych, którzy lubią poznawać lokalną kuchnię, restauracje wokół jeziora oferują możliwość skosztowania tradycyjnych potraw w klasycznych oraz nowatorskich wersjach.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Turynie

Poprzedni

Najlepsze noclegi i hotele w Turynie

Atrakcje turystyczne Turynu- co warto zobaczyć w mieście?

Następny

Dodaj komentarz