Narty Aosta

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Aosta – białe szaleństwo w cieniu czterotysięczników

Dolina Aosty oferuje narciarskie szaleństwo w cieniu czterotysięczników, także w cieniu tego najwyższego – Mont Blanc. Tak wysoko położone zakątki Alp gwarantują idealne warunki narciarskie nawet przez cały rok. To prawdziwa uczta dla wielbicieli białego szaleństwa.

Valle d’Aosta, czyli Dolina Aosty rozciąga się od Turynu, aż do granicy z Francją – do zboczy góry Mont Blanc. To region z najwyższymi górami Europy – to właśnie tu rozciągają się majestatyczne masywy aż 10 czterotysięcznych wierzchołków, które gwarantują śnieg, a co za tym idzie dobre warunki narciarskie aż do później wiosny, a nawet dłużej.

Miłośnicy białego szaleństwa znajdą tu duże i popularne ośrodki narciarskie, małe spokojne miasteczka, olimpijskie trasy dla profesjonalistów i początkujących, a także ośrodki przyjazne rodzinom z dziećmi oraz narciarzom biegowym.

W Dolinie Aosty język włoski jest równie popularny, co francuski, wielokulturowość zauważyć można także w kuchni, gdzie do mieszanki włosko-francuskiej dodano także akcenty szwajcarskie. Region Doliny Aosty poza tym, że słynie z przepysznej kuchni i win wysokiej jakości, znany jest przede wszystkim z doskonałych ośrodków narciarskich.

Stolicą regionu jest miasteczko Aosta, nazywane „Alpejskim Rzymem” ponieważ jego historia sięga czasów największej świetności Cesarstwa Rzymskiego. Po dziś dzień znaleźć tu można naprawdę duża liczbę rzymskich ruin oraz średniowiecznych zamków. Trasy narciarskie w regionie Doliny Aosty są bardzo dobrze przygotowane, a dzięki nowoczesnemu i niezwykle wydajnemu systemowi sztucznego naśnieżania dostępne są nawet przez 12 miesięcy w roku.

Ośrodki i trasy zjazdowe

Ośrodek Pila

Jednym z bardziej znanych kurortów narciarskich w Dolinie Aosty jest Pila, leżąca na wysokości około 1800 metrów n.p.m. Ośrodek zbudowanych został na wzór francuskich stacji narciarskich, na stokach Monte Emilius. Wielbiciele białego szaleństwa znajdą tu świetnie przygotowane trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności – w liczbie 21 i łącznej długości 21 kilometrów.

Najdłuższa z nich – Grimod mierzy 4,3 kilometra. Ponadto, znajduje się tu również 15 wyciągów i wiele szkółek narciarskich. Sezon trwa w Pila od grudnia do kwietnia. Dużym atutem okolicy są piękne widoki na masywy Mont Blanc, Cervinia i Monte Rosa, a także przyjemne hotele położone blisko stoku i wyciągów narciarskich.

Lista polecanych hoteli i pensjonatów w ośrodku Pila

Ośrodek La Thuile

Miejscowość La Thuile, położona na granicy włosko-francuskiej i wysokości 1450 metrów n.p.m. daje unikalną możliwość szusowania w dwóch krajach jednocześnie. Ułatwia to dodatkowo wspólny skipass na wszystkie wyciągi. Ośrodek narciarski La Thulie to idealne miejsce dla osób szukających spokojnego wypoczynku po nartach, w tym także dla rodzin z dziećmi.

Ponadto, La Thuile wraz z francuskim La Rosiere tworzy międzynarodową strefę narciarską, gdzie znaleźć można nie tylko trasy zjazdowe, ale także liczne trasy biegowe oraz miejsca do zjazdów poza trasami – szczególnie na lodowcu Miravid.

Lista polecanych hoteli i pensjonatów w La Thuile

Ośrodek Courmayeur

Na końcu Doliny Aosty, tuż u stóp Mont Blanc zlokalizowana jest miejscowość Courmayeur, położona na wysokości 1216 metrów n.p.m. Ośrodek, ulokowany na zachód od miejscowości Courmayeur, połączony jest słynnym tunelem z francuskim Chamonix, co daje mu tytuł jednej z najbardziej prestiżowych stacji narciarskich i kurortów we Włoszech.

Główna część terenu narciarskiego znajduje się pomiędzy Cresta d’Arp i doliną Veny, a jej centralny punkt stanowi Plan Checrouit, połączony z Courmayeur nowoczesną kolejką linową, która zabiera narciarzy na najwyższy punkt okolicy – Testa d’Arp, z którego rozpościera się piękny widok na Mont Blanc. Z kolei do Val Veny dostać się można wyciągami z Plan Chécrouit oraz z pobliskiego miasteczka Entrèves.

Na narciarzy czekają tu niezwykle szerokie i dobrze przygotowane stoki, piękne widoki oraz znakomite warunki śniegowe. Ponadto, miasteczko posiada urokliwe centrum z licznymi restauracjami i sklepikami.

Lista polecanych hoteli i pensjonatów w Courmayeur

Ośrodek Monte Rosa Ski

Położony przy granicy ze Szwajcarią teren narciarski Monte Rosa Ski obejmuje trzy miejscowości – Alagna, Champoluc i najbardziej znana Gressoney – La Trinte, która słynie z doskonałych warunków do freeridu i heliski.

Trasy narciarskie na Monte Rosa, których łączna długość wynosi 180 kilometrów w przeważającej części są długie i niezwykle widokowe, a co najważniejsze mało zatłoczone. Niezależnie od stopnia zaawansowania, wszyscy narciarze znajdą tu coś dla siebie. Eksperci z pewnością korzystać będą z uroku trasy zjazdowej wiodącej z Punta Inden o długości 15 kilometrów i różnicy poziomów 2000 metrów. Ponadto, cały obszar odznacza się doskonałą infrastrukturą oraz około 220 km2 pól lodowcowych do jazdy poza trasami – prawdziwym rajem jest tu Alagna.

Ośrodek Breuil/Cervinia – Matternhorn

Właśnie w tym regionie – Aosty znajduje się najwyżej położony europejski ośrodek narciarski, będący także jednym z najwyżej położonych na całym świecie – Breul/Cervina Matternhorn. Jego obszar jest bardzo duży – wielbiciele białego szaleństwa mogą oddawać się swoim pasją na trasach wynoszących łącznie ponad 350 kilometrów. Ośrodek ten leży na granicy włosko-szwajcarskiej.

Wyciągi po włoskiej części zlokalizowane na południowych zboczach Matterhornu i sięgają granicy 3500 metrów n.p.m., z kolei wyciągi po szwajcarskiej stronie, na północnych zboczach góry Mały Matternhorn, sięgają nawet 3883 metrów n.p.m. Zjazd stąd częściowo poprowadzony jest tunelem, przez który przejazd jest naprawdę niezapomnianym przeżyciem.

Ponadto, po szwajcarskiej stronie na narciarzy czekają również całoroczne tereny do jazdy na lodowcu. Jedną z najbardziej wymagających tras jest przejazd z Furgen do Breuil mierzący 6 kilometrów oraz trasa Pista Nera del Cervino o długości prawie 1200 metrów i różnicy poziomów 250 metrów. Znajduje się tu także wiele tras niebieskich idealnych dla tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z nartami lub deską snowboardową, znaleźć je można w okolicach Plan de Maison i Salette.

Lista polecanych hoteli i pensjonatów w Breuil-Cervinia 

Pozostałe atrakcje

Freestyle

Mimo, że najlepszy regionem do freestylu jest Vialattea, gdzie snowparki znajdują w niemal każdym ośrodku w regionie Aosty również nie ma na co narzekać. Zlokalizowany w Pila Snowpark Grand Grimod oferuje wiele możliwości dla początkujących i zaawansowanych snowboardzistów. Ponadto, także w Monte Rosa oraz w miejscowości Limone w Riserva Bianca znaleźć można ciekawe snowparki.

Freeride

Aby uprawiać freeride warto wybrać się na tereny Monte Rosa Ski, szczególnie w okolice miejscowości Alagna. Sporych umiejętności wymagają także trasy w Courmayeur oraz w La Thuile.

Narciarstwo biegowe

W regionie Dolny Aosty zdecydowanie najlepszym miejscem dla narciarzy biegowych jest La Thuile, gdzie znajduje się kilka pętli o różnym stopniu trudności. Długość tras wynosi łącznie ok 20 kilometrów. Ponadto, 10 kilometrowe trasy są w Sestrierre, Clavier oraz w Riserva Bianca. Nieco krótsze, lecz niezwykle malownicze trasy znaleźć można również w Cervinii oraz w Courmayeur.

Après-ski

Po szaleństwach na stoku na największą ilość atrakcji mogą liczyć odwiedzający Courmayeur oraz Cervinii. Znajduje się tam wiele restauracji, kawiarni oraz klubów muzycznych, więc amatorzy nocnego imprezowania nie będą mieli na co narzekać.

Aktywny wypoczynek

W rejonie Dolny Aosty niezwykle popularne są wycieczki górskie z przewodnikiem oraz wędrówki na rakietach śnieżnych. Miłośnicy łyżwiarstwa znajdą tu także wiele lodowisk. Ponadto,  spróbować można również wielu innych aktywności – takich jak loty paralotnią, jazda na rowerze, przejażdżki konne czy gra w golfa. Skorzystać można również z ofert licznych basenów, centrów fitness, siłowni, kortów tenisowych oraz wielu innych lokalnych atrakcji sportowych.

Kuchnia regionalna

Wspomniana wcześniej przepyszna kuchnia regionu Doliny Aosty pochwalić się może takimi specjałami jak ciasto ryżowe z ozorem wołowym i mocetta – dojrzewające mięso kozie z przyprawami. Prawdziwą dumą Aosty jest jednak ser Fontina oraz doskonałe wina i lokalna nalewka – Genepa, która podobno posiada właściwości wzmacniające.

Najlepsze hotele w Turynie

Poprzedni

Palazzo Madama

Narty Bardonecchia

Następny

Dodaj komentarz