Narty Bardonecchia

Tagi , , , , ,

Bardonecchia – narciarski raj z olimpijskimi trasami

Bardonecchia to prawdziwy raj zarówno dla narciarzy jak i snowboardzistów. Niektórzy Włosi uważają, że jest to najpiękniejszy i najlepszy ośrodek sportów zimowych w ich kraju. Miejscowość położona jest we włoskich Alpach – w zachodniej części Piemontu, tuż przy granicy z Francją oferuje słoneczne i doskonale utrzymane stoki oraz wiele innych, nie tylko zimowych atrakcji.

Ośrodek narciarski Bardonecchia ma wiele zalet. Zaczynając od historii – już w 1909 roku był gospodarzem pierwszych mistrzostw Włoch w narciarstwie, a podczas Igrzysk Olimpijskich odbywających się w Turynie w 2006 roku gościł na swoich stokach zawodników snowboardowych.

Co więcej wytypowany został przez gospodarzy na miejsce wioski olimpijskiej. To znak, że Bardonecchia jest wyjątkowa! Potrafi idealnie łączyć tradycję narciarstwa z nowoczesnością, dlatego obecnie jest to ośrodek narciarski, który zapewnia wysoki komfort i doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych.

Położenie Bardonecchia

Znajduje się on na wysokości 1300 metrów n.p.m. w niezwykle urokliwej, słonecznej dolinie otoczonej majestatycznymi alpejskimi szczytami mierzącymi ponad 3500 metrów n.p.m. Ośrodek Bardonecchia jest najprawdziwszym rajem dla miłośników białego szaleństwa – zarówno narciarzy, jak i snowboardzistów. Czeka tu na nich aż 110 kilometrów doskonale przygotowanych tras o różnym stopniu trudności oraz snowpark z half pipem ze 130 metrową rynną. Na wszystkich stokach znajduje się wiele restauracji serwujących dania regionalnej kuchni oraz wiele barów, idealnych do après-ski.

Kolejnym atutem Bardonecchiary jest lokalizacja – ośrodek znajduję się zaledwie 25 kilometrów od innego ośrodka narciarskiego – Via Lattea z takimi stacjami jak Sestriere czy Sauze d’Oulx.

Stacje narciarskie

Ośrodek narciarski Bardonecchia składa się z dwóch części – Les Arnaus e Mezelet i Jafferau. Pierwsza z części – Campo Smith posiada stację końcową na wysokości 2400 metrów n.p.m. na Vallon Cros i idealna jest zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych narciarzy.

Druga natomiast posiada wyciągi poprowadzone na wysokości ponad 2800 metrów n.p.m. Jafferau jest szczególnie chętnie odwiedzany przez bardziej doświadczonych narciarzy ponieważ oferuje możliwości jazdy poza trasami i spektakularne widoki na ośnieżone górskie szczyty. Oba tereny oferują łącznie 110 kilometrów bardzo dobrze utrzymanych i regularnie naśnieżanych tras oraz 23 wyciągi, w tym: gondole, kolejki krzesełkowe oraz orczyki.

Snowpark

Snowpark w regionie Bardonecchi zlokalizowany jest w Mezelet i łącznie z torem do boardercrossów liczy sobie 1100 metrów długości. To właśnie tu, podczas zimowej olimpiady w Turynie w 2006 roku rozgrywane były liczne snowboardowe konkurencje – half pipe, border cross i slalom gigant równoległy. Dziś, wielbiciele białego szaleństwa mogą korzystać z tych olimpijskich obiektów, wśród których największym zainteresowaniem cieszy się halfpipe – miejsce snowboardowych ewolucji.

Halfpipe ma 130 metrów długości, 17,5 metra szerokości, wysokość jego ścian wynosi 5 metrów, a nachylenie stoku 17 stopni. W snowparku znajdują się również dwa tory do boardercrossu – amatorski oraz profesjonalny, 10 kickerów – o wysokości o 2 do 20 metrów oraz 12 raili i boxów. Z kolei na spektakularnej, szerokiej trasie olimpijskiej, podczas sezonu można spotkać wielu trenujących profesjonalistów.

Narciarstwo biegowe w Bardonecchia

Wokół ośrodka narciarskiego Bardonecchia zlokalizowane są dwa tereny do uprawiania narciarstwa biegowego. Na terenie Plan del Colle na biegaczy czekają trasy o długości 11,5 kilometrów o każdym stopniu trudności. Kolejny teren – Valle Stretta oferuje z kolei 10 kilometrów tras.

Wzdłuż wszystkich tras znajdują się niewielkie bacówki, które zapraszają na odpoczynek miłośników biegówek. Warto wiedzieć, że trasa prowadząca z bacówki do „Re Magi” jest często zamykana ze względu na zagrożenie lawinowe. Najlepiej wybrać się wtedy do bacówki „Terzo Alpini”, z której podziwiać można niezwykle malownicze widoki na górskie krajobrazy Dolomitów.

Après-ski

Po aktywnie spędzonym dniu na stoku, w regionie Badrdonecchiary czeka wiele miejsc na après-ski. Regionalnych potraw i trunków można spróbować w licznych barach i restauracjach znajdujących się tuż przy nartostradach, z szerokimi tarasami na taneczne szaleństwa.

W samej dolinie wiele pubów i klubów oferuje ciekawe imprezy, koncerty, a także inne atrakcje np. warsztaty barmańskie. „Palazzo delle Feste” w każdym sezonie przygotowuje niezwykle zróżnicowany program rozrywkowy.

Jednak to nie wszystkie interesujące eventy i atrakcje, jakie czekają odwiedzających region Bardonecchia.

Inne atrakcje

Dostępnych jest także wiele siłowni i fitness klubów z warsztatami tanecznymi, hal do piłki nożnej, siatkówki, koszykówki i tenisa oraz saun. W regionie znajduje się również basen (o prawie olimpijskich wymiarach z pogłębioną częścią do skoków z 5 metrowej wieży), na którym nierzadko organizowane są imprezy hawajskie.

W regionie skorzystać można również z lodowiska, psich zaprzęgów, snowtubingu oraz spacerów w rakietach śnieżnych i wędrówek górskich – najbardziej znany szlak w regionie to trasa Alta Via Val di Susa, którą w ciągu siedmiu dni dotrzeć można z doliny w Bardonecchia do Bassa Valle. Co więcej, w regionie podziwiać można liczne zabytki historyczne, takie jak kościoły, kaplice i muzea.

Narty w Bardonecchia– gdzie spać?

Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Bardonecchia w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych podróżujących na narty do Bardonecchia.

Lista polecanych hoteli i pensjonatów w Bardonecchia

Poprzedni

Narty Aosta

Narty Via Lattea

Następny

2 komentarze do wpisu „Narty Bardonecchia”

Dodaj komentarz