Pałac Królewski

Tagi , , ,

Pałac Królewski

Był rezydencją wielu ważnych książąt oraz pierwszego króla Włoch Wiktora Emanuela II. Obecnie uważany za jeden z najpiękniejszych pałaców w Europie. Poznajcie bliżej historię turyńskiego Pałacu Królewskiego.

Znajdujący się przy placu Piazza Castello, Palazzo Reale – czyli Pałac Królewski swoim wyglądem robi imponujące wrażenie, a szczególnie pięknie prezentuje się nocą. Nic, więc dziwnego, że uważany jest za jeden z najpiękniejszych pałaców na Starym Kontynencie. Warto poznać bliżej jego historię oraz odwiedzić piękne pałacowe wnętrza.

Historia

Pałac wybudowany został po 1645 roku na zlecenie regentki Sabaudii – Krystyny Marii Brubon, która zapragnęła mieć reprezentacyjną rezydencję dla swego dworu. Pałac został wzniesiony w miejscu, w którym wcześniej stał pałac biskupi. Zaprojektował go nieznany architekt, lecz pierwszy projekt wykonał prawdopodobnie Amedeo di Castellamonte, który jest także autorem pięknej fasady.

Na przestrzeni wieków Pałac przechodził wiele remontów, jednak ten najbardziej gruntowny miał miejsce w XVII wieku, a jego inicjatorką była francuska księżniczka Christiane Marie, zwana także Madame Reale:

– w 1663 roku, z okazji ślubu Karola Emanuela II z Franciszką Magdaleną Orleańską ukończono korpus główny pałacu oraz jego fasadę,

– w 1694 roku ukończono budowę kaplicy Świętego Całunu, zaprojektowanej przez Guarino Guarini jako element łączący od strony zachodniej pałac królewski z katedrą turyńską,

– w 1697 roku francuski architekt André Le Nôtre zaprojektował klomby kwiatowe.

Projekt przebudowy pałacu wykonał Filippo Juvarra, a w 1720 roku, z okazji ślubu Karola Emanuela III z Anną Wittelsbach, według jego projektu wybudowano ogromne schody zwane „Scala Delle Forbici („schody nożyczek”), łączące pierwsze i drugie piętro. W XIX wieku król Karol Albert zlecił architektowi Palagio Palagiemu przebudowę pałacu w stylu neoklasycznym i na tym zakończyły się przebudowy rezydencji.

Po II Wojnie Światowej – w 1946 roku Pałac Królewski przejęty został przez państwo włoskie i przeznaczony na muzeum dynastii sabaudzkiej. W 1997 roku Pałac, wraz z innymi rezydencjami królewskimi dynastii sabaudzkiej, znalazł się na zaszczytnej liście dziedzictwa światowego UNESCO.

Wnętrza Pałacu Królewskiego – zwiedzanie

Wnętrza Pałacu Królewskiego, jego dekoracje oraz znajdujące się w nich meble są dziełem wielu różnych artystów, którzy pracowali na dworze od XVII do XIX wieku. Zwiedzanie Pallazo Reale zaczyna się od przejścia XIX-wiecznych schodów, które zaprojektowane zostały przez Domenico Ferriego i ozdobione wieloma malowidłami, i rzeźbami. Schody prowadzą do obszernych drzwi pierwszego piętra.

Na pierwszym piętrze

zobaczyć można Salone degli Svizzeri, czyli ogromną Salę Szwajcarów, którą zdobi fryz autorstwa braci Antonio i Gian Francesco Fea. Fryz przedstawia legendarnych przodków dynastii sabaudzkiej. Znajduje się w niej również wielki obraz z wizerunkiem Emanuela Filiberta w bitwie pod San Quintino. Obraz w 1557 roku namalował Palma di Giovane. Także w Sali Szwajcarów znajduje się Galeria Świętego Całunu, a dalej słynne schody Scala Delle Forbici z nożyczkami Filippo Juvary.

Kolejne reprezentacyjne pomieszczenia to między innymi Sala Kirasjerów – Sala dei Corazzieri, ozdobiona dwoma gobelinami z końca XVII wieku, następnie Sala Piechurów i Cnót – Sala degli Staffieri o delle Virtù z fryzami i gobelinami przedstawiającymi historię Don Kichota z XVIII wieku. Z kolei Salę Paziów, znaną także jako Sala Zwycięstw – Sala dei Paggi o delle Vittorie zdobią XVII-wieczne płótna i dekoracje.

Majestatyczna sala tronowa – Sala del Trono zachwyca bogactwem i imponującymi złotymi dekoracjami z różnych epok. Jej sklepienie zdobione jest malunkiem „Alegoria Pokoju” z 1662 roku. Dalej znajduje się Sala Audiencji i Sala Narad z dekoracjami autorstwa Pelagio Pelagi. W sali śniadaniowej – Sala della Colazione uwagę zwraca ozdobna przesłona kominkowa, którą wykonał Giuseppe Maria Bonzanigo. Także tutaj znajduje się słynny Gabinet Chiński – Gabinetto Cinese, zaprojektowany przez Juvarrę. Wschodnie skrzydło pałacu zamyka Galeria Daniela – Galleria del Daniel, ukończona w czasach Wiktora Amadeusza II.

Dalej następują bogato zdobione pokoje królewskie: sypialnia, pokój do pracy, pokój do toalety, pokój służby i kaplica prywatna, a także gabinet Miniatur – Gabinetto delle miniature, nazwany tak z powodu znajdującej się w nim kolekcji miniaturowych portretów dynastii sabaudzkiej, Jadalnia – Sala da Pranzo oraz Sala Kawy z XVII wieku. W wytwornej alkowie – Camera dell’alcova, znajduje się część imponującej kolekcji japońskich i chińskich wazonów Karola Alberta.

Na drugim piętrze

znajdują się pozostałe apartamenty książąt Sabaudii oraz książąt Aosty z dekoracjami i meblami pochodzącymi z XVII i XIX wieku. Z kolei na tyłach Pałacu położone są piękne ogrody królewskie, a także pełen ciekawych eksponatów skład broni – Armeria Reale.

Lewą stronę Pałacu Królewskiego zamyka mieszczący dekoracje w stylu rokoko Palazzo Chiablese. Dalej, na przylegającym na rezydencji placu znajduje się Katedra Turyńska – Duomo di Torino, w której przechowywany jest słynny Całun Turyński.

O Katedrze Turyńskiej więcej można przeczytać tutaj.

Godziny zwiedzania

Warto wiedzieć, że Pałac Królewski, wchodzący w skład Muzeum Królewskiego, podobnie jak inne muzea państwowe w każdy pierwszy weekend miesiąca można zwiedzać w Turynie za darmo.

Pałac udostępniony jest do zwiedzania od wtorku do niedzieli w godzinach 08:30 – 19:30.

Ceny biletów

Cena biletu to około 12 euro. Za dodatkowe 5 euro można zwiedzić także Bibliotekę Królewską, która uznawana jest za jedną z najważniejszych instytucji kulturalnych w Turynie. Znajdują się w niej księgi i dokumenty zbierane na przestrzeni wielu wieków.

Więcej informacji o Pałacu Królewskim w Turynie znaleźć można na jego oficjalnej stronie internetowej: http://ilpalazzorealeditorino.it/

Turyn gdzie spać?

Najlepsze hotele w Turynie

Poprzedni

Katedra Turyńska

Bazylika Superga

Następny

Dodaj komentarz