Pałacyk myśliwski Stupinigi

Tagi , , ,

Pałacyk myśliwski Stupinigi

Położony koło Turynu pałacyk myśliwski Stupinigi oszałamia bogatym barkowym wnętrzem i ilością komnat. Dowiedzcie się dlaczego warto do niego zajrzeć podczas wizyty w Piemoncie.

Pałacyk myśliwski Stupinigi jest prawdziwą perełką architektoniczną na mapie Piemnotu. Zaskakuje przepychem, luksusem oraz barokową dostojnością. Jego twórcą jest wybitny włoski architekt tego okresu – Filippo Juvarra.

Historia i teraźniejszość

Palazzina di caccia di Stupinigi jest elegancją Sabaudzką rezydencją, która powstała w latach 1729-1733. Skrywa w swoich wnętrzach siedemnaście efektownych galerii i aż 137 komnat, a zaprojektował ją architekt Filippo Juvarra. Od 1997 roku pałacyk znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

W przeszłości budynek pełnił funkcję pałacyku myśliwskiego króla Sycylii i Sardynii – Wiktoria Amadeusza II, w którym po dziś dzień obecna jest stojąca na kopule królewska rzeźba jelenia odlana w brązie.

Co ciekawe, w pałacyku przez dość długi czas nic się nie działo, co sprawiło, że był on nieco zaniedbały. Na szczęście trwające siedem miesięcy drobiazgowe prace restauracyjne przywróciły dawny splendor tej perełce włoskiego baroku i klejnotów architektury Piemontu.

Obecnie pałacyk jest własnością Fundacji na A.O. Ordine Mauriziano di Torino oraz Muzeum Mebli z pokaźną kolekcją oryginalnych mebli, obrazów, dzieł rzemiosła i wzornictwa.

Wnętrze Pałacyku myśliwskiego Stupinigi

Centralnym punktem pałacyku jest ośmiobok, łączący cztery skrzydła tworząc krzyż św. Andrzeja. Inspiracją jego konstrukcji był projekt zamku Malgrange, położonego w Lotaryngii.

W samym sercu Palazzina di caccia di Stupinigi znajduje się Gran Salone – spektakularna, wielka sala balowa rezydencji jest prawdziwym symbolem przepychu i luksusu. Urzeka niesamowitym bogactwem zdobień, fresków, misternej sztukaterii i balustrad z pozłacanego drewna. Z salonu wychodzi się na ciąg połączonych dziedzińców, które były charakterystyczne dla włoskiej architektury barokowej. Na zakończonej balustradą elewacji znajdują się trzy poziomy okien, które poprzedzielano pilastrami.

Trasa zwiedzania

Dostępna dla zwiedzających trasa rozpoczyna się od XVIII-wiecznej Scuderia juvarriana, w której gości wita oryginalna rzeźba jelenia autorstwa Francesco Ladatte. Dalej droga wiedzie przez bibliotekę i dociera do serca pałacyku – Gran Salone. Stąd przejść można do królewskich apartamentów: Appartamento del Re, Appartamento della Regina oraz odnowionej niedawno kaplicy. W kolejnych bogato zdobionych pokojach zobaczyć można chińskie gabinety, okazałe meble, ciekawe obrazy oraz salę, w której mieści się basen Paolina Borghese. Pod koniec wizyty na zwiedzających czeka pokój gier oraz meble dedykowane wypoczynkowi.

Informacje dla zwiedzających

Harmonogram zwiedzania:

Pałacyk zwiedzać można od wtorku do piątku w godzinach: 10:00 – 17:30 (ostatnie wejście o godz. 17:00) oraz w sobotę i w niedzielę od 10:00 do 18:30 (ostatnie wejście o godz. 18:00). W poniedziałek budynek jest zamknięty dla turystów.

Ceny biletów:

– bilet normalny – 12,00 euro,

– bilet ulgowy – 8,00 euro – dla osób od 6 do 18 roku życia, osób niepełnosprawnych oraz grup na minimum 15 osób i osób powyżej 65 lat,

– bilet bezpłatny – dla dzieci do lat 6 oraz osób towarzyszących osobom niepełnosprawnym.

Jak dojechać do Pałacyku myśliwskiego Stupinigi z centrum miasta?

Pałacyk znajduje się kilka kilometrów od Turynu – dokładny adres Piazza Principe Amedeo 7, Stupinigi, Nichelino i dostać można się do niego na trzy różne sposoby:

samochodem : wyjeżdżając z centrum Turynu należy obrać kurs na Corso Unione Sovietica i jechać dalej do Viale Torino,

autobusem: w centrum miasta należy wsiąść do autobusu nr 4 i jechać nim do końca trasy, następnie przesiąść się a autobus linii 41 jadący w kierunku Orbassano i wysiąść na przystanku Stupingi,

taksówką: Fundacja goszczące we wnętrzach Pałacyku myśliwskiego ma umowę z przewoźnikami Pronto Taxi oraz Cooperativa Radio Taxi Torino, którzy kursują na trasie z centrum Turynu do Stupinigi za 22,50 euro w obie strony.

Turyn gdzie spać?

Poprzedni

Mole Antonelliana

Muzeum Egipskie

Następny

2 komentarze do wpisu „Pałacyk myśliwski Stupinigi”

Dodaj komentarz