Palazzo Madama

Tagi , , ,

Palazzo Madama

Wyjątkowy pałac, który z gracją łączy w sobie różne style architektoniczne. W swoich wnętrzach gości bogate ekspozycje Muzeum Sztuki Antycznej. Poznajcie bliżej Palazzo Madama.

Palazzo Madama mieści się przy Piazza Castello. To duży, zabytkowy budynek, który dawniej pełnił funkcję rezydencji książęcej dynastii sabaudzkiej, a dziś w jego wnętrzach znajduje się Miejskie Muzeum Sztuki Antycznej– Museo d’Arte Antica Civico.

Historia i architektura

Palazzo Madama przechodził różne koleje losu – początkowo był średniowieczną fortecą oraz zamkiem. Na zlecenie dwóch księżnych Sabaudii – Krystyny Marii Burbon i Marii Joanny Sabaudzkiej przebudowy pałacu, w latach 1718-1721 podjął się słynny włoski architekt i rzeźbiarz – Filippo Juvarra. Zaprojektował on między innymi wystawne schody oraz nową, elegancką elewację. Jednak po dziś dzień XVIII-wieczna fasada Palazzo Madama znacznie różni się od tylnej części budynku, która wciąż ma charakter średniowiecznego zamku. Swoją obecną nazwę Pałac otrzymał w XIX wieku jako wyraz hołdu dla jego właścicielek, które chciały, aby tytułowano je Madama Reale.

Miejskie Muzeum Sztuki Antycznej

Baroque interior of Palazzo Madama, Piazza Castello, Turin (Torino)
Baroque interior of Palazzo Madama, Piazza Castello, Turin (Torino), licencja: shutterstock/By Claudio Divizia

Aktualnie wewnątrz Palazzo Madama znajduje się Miejskie Muzeum Sztuki Antycznej – Museo d’Arte Antica Civico. Założone zostało w 1861 roku, a większość jego eksponatów pochodzi z Piemontu, a także z sąsiednich regionów. Do zwiedzania udostępnione są wszystkie 4 kondygnacje budynku, w których turyści przeżyć mogą najprawdziwszą podróż w czasie. Zwiedzanie zaczyna się w piwnicy, w której zorganizowano wystawę pamiątek z czasów rzymskich oraz z epoki średniowiecza – zobaczyć tam można między innymi fundamenty starożytnych budowli oraz kolekcję średniowiecznych rzeźb i kamieni. Na parterze z kolei znajdują się eksponaty z XV wieku, a wśród nich słynny obraz „Portret mężczyzny” autorstwa Antonello da Messina. Pierwsze piętro to wystawa dzieł z okresu baroku – liczne obrazy i drobne przedmioty, a także majestatyczne meble z epoki. Na drugim piętrze, będącym także ostatnim poziomem pałacu zobaczyć można wyroby rzemiosła artystycznego z różnych epok, są to między innymi: wyjątkowe tkaniny, oryginalna biżuteria, wyroby ceramiczne, ze szkła oraz z kości słoniowej i wiele innych pięknych eksponatów.

Zwiedzanie Muzeum – przydatne informacje

Muzeum zamknięte jest we wtorek, we wszystkie inne dni zwiedzać je można od godz. 10:00 do godz. 18:00. Warto mieć na uwadze, że kasa biletowa zamykana jest o godz. 17:00, o tej godzinie możliwe jest także ostatnie wejście.

Ceny biletów

Koszt biletu normalnego to 12 euro, a z wybranymi zniżkami 10 euro.
Darmowe wejście przysługuje osobom, które nie ukończyły 18 roku życia.

Więcej informacji na temat aktualnych wystaw znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej Miejskiego Muzeum Sztuki Antycznej: http://www.palazzomadamatorino.it/it.

Turyn gdzie spać?

Najlepsze hotele w Turynie

Poprzedni

Kościół San Lorenzo

Narty Aosta

Następny

Dodaj komentarz