Piemont – najpiękniejsze miejsca

, Tagi , , , ,

Włochy to kraj, który zasługuje na miano mekki turystycznej. Nie da się ukryć, że każdy szanujący się podróżny, choć raz zaplanował wycieczkę do słonecznej Italii. Różnorodność regionów i ich walory to jeden z tych aspektów, który przemawia na korzyść kraju. Jednak spośród wszystkich części Włoch, to region Piemont cieszy się największym zainteresowaniem. Oferuje on nie tylko malownicze krajobrazy, ale także pokaźną ilość zabytków i ciekawych miejsc. Wobec tego, jeśli zapadła decyzja o podróż do Piemontu, to jakie są najważniejsze miejsca tego regionu?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Piemont – gdzie znajduje się historyczny region Włoch?

Piemont to historyczna kraina w północno-zachodniej części Włoch. Swoją powierzchnią obejmuje on ponad 25 tysięcy kilometrów kwadratowych. Zamieszkuje go prawie 4,5 miliona mieszkańców. Największym miastem i jednocześnie stolicą regionu jest Turyn. To, co jednak wyróżnia ten region to ukształtowanie terenu. Z trzech stron jest on otoczony majestatycznymi Alpami. Region ten podzielony jest na osiem prowincji. Każda z nich jest znana głównie z terenów idealnych do narciarstwa zjazdowego. Nie da się ukryć, że region Piemont prawdziwą sławę zyskuje zimą. Znajdują się tam najpopularniejsze stoki narciarskie. Co więcej, to właśnie w regionie Piemont narciarze mogą korzystać z nowoczesnych wyciągów i niepowtarzalnych tras zjazdowych. Region Piemont słynie również z dość nieoczywistych zajęć mieszkańców. Okazuje się, że świetnie jest tam rozwinięta uprawa kukurydzy i winogron. W tym górskim regionie można bowiem znaleźć wiele winnic, a także popróbować wielu lokalnych win. Z pewnością turyści nie pożałują wyprawy do Piemontu.

Przeczytaj także: Gdzie na narty w Piemoncie?

Jak dostać się do regionu Piemont?- największy port lotniczy

Region Piemont jest obsługiwany jedynie przez jeden, międzynarodowy port lotniczy. Znajduje się on oczywiście w Turynie. Jest on oddalony około 17 kilometrów od centrum miasta. Dla podróżnych z Polski jest to oczywiście dobra wiadomość. Do Turynu obsługiwane są stałe połączenia lotnicze. Z naszego kraju można się tam dostać praktycznie z każdego lotniska. Trasy obsługiwane są przez Ryanair czy WizzAir, czyli popularnych i tanich przewoźników. Cała podróż na lotnisko w Turynie nie zajmie więcej niż 3 godziny.

Jak dostać się z lotniska w Turynie do centrum miasta?

Turyn będzie świetną bazą wypadową do zwiedzenia najciekawszych miejsc w regionie Piemont. Wspomniane zostało, że lotnisko znajduje się około 17 kilometrów od miasta. Do centrum można więc dostać się na dwa sposoby:

  • komunikacją miejską- do centrum Turynu z lotniska odjeżdża autobus numer 268 lub pociąg SME;
  • wypożyczonym z lotniska samochodem– to o wiele bardziej korzystna opcja. Warto zaznaczyć, że zwiedzanie całego regionu Piemont przy pomocy wypożyczonego auta będzie komfortowe i efektywne. Z lotniska do centrum Turynu można dostać się w 22 minuty drogą Raccordo Autostradale Torino.

Piemont, Turyn – co warto zwiedzić w mieście?

Turyn jest największym miastem i stolicą regionu Piemont. To właśnie do tego miasta trafią turyści w pierwszej kolejności. Turyn będzie świetną bazą wypadową do zwiedzania regionu. Jest to miasto świetnie skomunikowane, a także pełne atrakcji. Wobec tego zwiedzanie Piemontu, warto zacząć właśnie od Turynu. Co w mieście zasługuje na największą uwagę?

1. Katedra Turyńska wraz z Całunem Turyńskim

Turyści wybierający się pod Katedrę Turyńską raczej nie padną z zachwytu. We Włoszech z pewnością można znaleźć o wiele więcej ciekawszych kościołów pod względem architektonicznym. Jednak to nie architektura jest wyróżnikiem katedry. Otóż powstała ona na ruinach dawnego, rzymskiego teatru. Tuż obok niej znajduje się monumentalna dzwonnica. Wnętrze katedry zostało utrzymane w stylu barokowym. Lewa nawa jest nieczynna od wielu lat. Jednak to przy niej znajduje się wejście do Kaplicy Świętego Całunu. To właśnie w tej katedrze znajduje się złożony słynny Całun Turyński. Jest to szata, która- według doniesień- miała chronić ciało samego Jezusa Chrystusa przed złożeniem do grobu. Sam Całun Turyński nie jest wystawiony na widok publiczny. Można jedynie pomodlić się w jego sąsiedztwie. Dzwonnica oferuje turystom również punkt widokowy.

2. Pałac Królewski w Turynie

Pałac Królewski w Turynie to tak naprawdę wielkie muzeum. Znajduje się ono w XVII wiecznym pałacu. Jest to idealny przykład kipiącej bogactwem architektury barokowej. Do zwiedzenia jest tutaj Sala Zabaw, Zbrojownia czy Galeria Sabaudzka. Co ciekawe, pałac jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

3. Molle Antonelliana i Narodowe Muzeum Kina

To bez wątpienia symbole Turynu. Okazuje się, że w mieście brak dominant krajobrazowych, jednak smukła wieża przejęła na siebie cały splendor. Wieża ma ponad 170 metrów wysokości i z początku miała pełnić rolę synagogi. Obecni mieści się w niej Narodowe Muzeum Kina, które jest jednym z najważniejszych w mieście. Na ostatnim piętrze znajduj się punkt widokowy. Dodatkową atrakcją jest przejazd na szczyt panoramiczną windą.

Inne, ciekawe miejsca do zobaczenia w Turynie

Oprócz wyżej wymienionych zabytków, będąc w Turynie, warto się zagłębić nieco bardziej w miasto. Do zobaczenia jest w nim jeszcze kilka innych atrakcji. Zalicza się do nich:

  • Santa Maria del Monte- zabytkowy kościół w Turynie.
  • Castello dei Valentino- pałac, który obecnie stał się uniwersyteckim wydziałem.
  • Słynne turyńskie kawiarnie- które można znaleźć na każdym rogu. Są one idealnym miejscem na odpoczynek i relaks.

Piemont i okolice – najciekawsze miejsca

Region Piemont często bywa nazywany nieodkrytą perełką północnych Włoch. Wiele osób kojarzy go głównie z Turynem. Nie da się ukryć, że to właśnie stolica regionu przyciąga największe rzesze turystów. Jednak Piemont to nie tylko Turyn. Znajduje się tam o wiele więcej pięknych miejsc i atrakcji, które czekają na turystów. Tak więc co warto odwiedzić, będąc na wakacjach w Piemoncie? 

1. Piemont i słynne winnice

Mało kto się spodziewa, że w tym górskim regionie kwitnie uprawa winorośli. Jednak nie dajmy się zwieść pozorom. W okolicy miasteczka Tortona, we wschodniej części Piemontu znajduje się wiele winnic. Zapewniają one nie tylko malownicze krajobrazy, ale przede wszystkim możliwość degustacji regionalnych win. Winnice w regionie Piemont dają również możliwość zorganizowania w nich urodzin, a także i wesela.

2. Park Narodowy Grand Paradiso- Wielki Raj dla miłośników natury

Grand Paradiso w tłumaczeniu na nasz język to nic innego jak Duży Raj. Nazwa tego parku jest urzekająca sama w sobie. Jednak jest to jeden z najstarszych parków narodowych we Włoszech. Jest to jedna z atrakcji darmowych i łatwo dostępnych w regionie Piemont. Ciągnie się on przez całą dolinę Aosty, aż do części Alp Graickich. Park Narodowy Grand Paradiso w Piemont jest miejscem urzekającym i wyjątkowym. Można tam skorzystać z wszechogarniającej ciszy i malowniczych widoków. Z pewnością miejsce to doceni sobie każdy miłośnik bytowania na łonie natury. Co więcej, ze względu na objęcie tych terenów ochroną, można tam podziwiać na własne oczy, co oznacza dzika i nietkniętą ręką człowieka przyroda.

3. Wioska Barbaresco- miejsce, gdzie czas się zatrzymał

Turyn to miasto, które zmusza turystów do akceptacji szybkiego tempa i zgiełku. Jeśli jednak podróżni mają dość i chcą odpocząć od tłumów, wówczas wioska Barbaresco jest idealnym miejscem. Znajduje się ona pomiędzy pagórkami, więc oferuje niezapomniane widoki. Co ciekawe, to właśnie w tej wiosce jest najsłynniejsza winnica Piemontu. Pochodzą stąd dwa, słynne wina- Barolo i Barbaresco. Głównym punktem malowniczej wioski jest 30-metrowa wieża. Prawdopodobnie pochodzi ona z XI wieku. Okolice wioski Barbarecsco są również idealnym miejscem dla wszystkich miłośników trekkingu. Pagórkowate ukształtowanie terenu sprzyja pieszym i rowerowym wędrówkom. Dodatkowo w wiosce znajduje się jednak restauracja. Co ciekawe, została ona odznaczona gwiazdką Michelin.

4. Lago Maggiore- najpiękniejsze jezioro Piemontu

Lago Maggiore to jedno ze słynniejszych miejsc w Piemoncie. Jest to drugie co do wielkości włoskie jezioro, zaraz po jeziorze Garda. Lago Maggiore, ciągnie się przez 65 kilometrów. Wyznacza ono część granicy pomiędzy regionem Piemont, a regionem Lombardia. Jest ono w całości otoczone przez malownicze Alpy. Niemniej jednak wypoczynek nad Lago Maggiore to najważniejszy punkt wycieczki po Piemoncie. W jego okolicy znajdują się kolorowe miasteczka, a także malownicze wybrzeża. Woda w Lago Maggiore jest niesamowicie szmaragdowa i krystalicznie czysta. Cannobio to jedno z miasteczek u wybrzeży Lago Maggiore. Spośród wszystkich, które tam się znajdują, to właśnie Cannobio uważane jest za jedno z najpiękniejszych. Z pewnością turyści nie powinni tej atrakcji pominąć. Lago Maggiore może poszczycić się świetnie rozwiniętą bazą noclegową. Można więc zostać tam na kilka dni i napawać się niesamowitymi widokami. Turyści nie pożałują takiej decyzji.

5. Miasteczko Asti- powrót do historii Piemontu

Asti to niewielkie miasteczko we wschodniej części Piemontu. Nie jest ono pokaźnych rozmiarów, jednak może poszczycić się wieloma zabytkami. Mówi się, że to właśnie w Asti odzwierciedla się cała historia i wyjątkowość regionu Piemont. Z pewnością warto zatrzymać się przy Katedrze Asti, która jest reprezentantem stylu gotyckiego. W jej wnętrzu znajduje się wiele ściennych malowideł i mozaik. Kolejnym ważnym punktem w Asti jest Kolegiata di San Secondo. Nie można także pominąć pozostałości po murach obronnych. Dodatkowo w Asti jest świetnie rozwinięta baza gastronomiczna. Turyści mogą więc zdecydować się na skosztowanie regionalnej kuchni Piemontu. W mieście znajduje się wiele punktów widokowych. Roztacza się z nich malownicza panorama. Podróżni w Asti mogą korzystać również ze świetnie rozwiniętej bazy noclegowej. To miasto w regionie Piemont często jest pomijane, co okazuje się największym błędem. Można tam przekonać się na własnej skórze, co oznacza realizm i serce Włoch. Warto więc skusić się na jego odwiedzenie.

Najlepsze hotele w Turynie

Poprzedni

Jak dojechać z lotniska w Turynie do centrum?

Turyn.pl – patronem medialnym książki pt. „Turyn, oczami kibica” autorstwa Filipa Kotowicza

Następny

Dodaj komentarz