Piemont to jeden z najważniejszych regionów Półwyspu Apenińskiego. Kraina ta posiada bogatą historię i kulturę, o czym świadczą tysiące zabytków. Co warto zobaczyć w Piemoncie? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule „Piemont – TOP 10 najciekawszych atrakcji”.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Piemont – TOP 10 najciekawszych atrakcji
Turyn
Turyn jest stolicą Piemontu i miastem o bogatej historii. Jest to czwarte co do wielkości miasto we Włoszech, które jest esencją włoskiego „la dolce vita” jednak nie w stylu gorącego południa Włoch, ale eleganckiego północnego miasta, ukształtowanego przez szlachetny ród Sabaudzki. Zajdziesz to liczne, ważne dla Włoch zabytki, takie jak na przykład: katedra Cattedrale di San Giovanni Battist, w której znajduje się Święty Całun, Museo Egizio, kościół San Lorenzo, Palazzo Reale czy Mole Antonelliana. Podobnie jak inne, bardziej popularne turystycznie włoskie miasta, takie jak Rzym czy Wenecja – Turyn zdecydowanie zasługuje na dłuższą wizytę. Dzięki światowej klasy muzeom, takim jak Narodowe Muzeum Kina, Narodowe Muzeum Motoryzacji, rezydencjom królewskim, wspaniałym placom i kościołom, w Turynie znajdziesz wszystko, co czyni Włochy niezwykle interesującymi. Co ciekawe, wyrafinowana atmosfera Turynu może wydawać się bardziej francuska niż włoska.
Polecany artykuł: Turyn w 2 dni – co zobaczyć?
Bazylika Czarnej Madonny w Oropie
Jednym z obowiązkowych przystanków podczas wycieczki po Piemoncie jest z pewnością Sanktuarium Czarnej Madonny w Oropie. Miejsce to jest najważniejszym i największym sanktuarium poświęconym Maryi Dziewicy w Alpach. Cały kompleks świątynny położony na wysokości 1 200 m n.p.m., około 20 minut jazdy samochodem od centrum miejscowości Biella. Kompleks ten składa się z trzech dziedzińców oraz tzw. Starej Bazyliki, w której przechowywana jest Czarna Madonna. W IV wieku na miejscu obecnej świątyni znajdował się mały kościół, zbudowany na polecenie świętego Euzebiusza. Z biegiem czasu dobudowano kilka budynków, w których obecnie mieszczą się m.in.: Muzeum Skarbu, Apartamenty Królewskie, itp. Najważniejszym zabytkiem jest posąg Czarnej Madonny, który jest arcydziełem średniowiecznej rzeźby.
Co ciekawe, każdego roku Sanktuarium Czarnej Madonny w Oropie odwiedza około 800 000 pielgrzymów. Zgodnie z lokalną tradycją, miasto Biella złożyło śluby podczas epidemii dżumy w XVII wieku, aby Madonna oszczędziła mieszkańców przez chorobą i tak też się stało. Dlatego też mieszkańcy miejscowości Biella co roku pielgrzymują do sanktuarium, aby podziękować Maryi Dziewicy za oszczędzenie ich przed epidemią.
Palazzina di Caccia of Stupinigi
Aby poczuć prawdziwy klimat Piemontu, warto wybrać się do eleganckiej posiadłości Palazzina di Caccia of Stupinigi, która znajduje się w gminie Nichelino. W XVIII i XIX wieku było ulubione miejsce wypoczynku i polowań rodziny Sabaudzkiej. Organizowano tu także przyjęcia i śluby. Co ciekawe, była to także rezydencja Napoleona na początku XIX wieku. Budowa Palazzina di Caccia of Stupinigi rozpoczęła się w 1729 roku, według projektu Filippo Juvarry i trwała do końca XIX wieku. Pałac ten jest jednym z najbardziej interesujących XVIII-wiecznych kompleksów w Europie. Obecnie należy on do Fundacji Zakonu Świętego Maurycego.
Castello Ducale di Agliè
Zamek ten uznawany jest za jeden z dziesięciu cudów Piemontu. Słynny Zamek Książęcy zbudowano w średniowieczu, a następnie przebudowano i zmodernizowano go na polecenie rodziny Sabaudzkiej. Ze względu na bardzo zróżnicowaną historię, Castello Ducale di Agliè prezentuje oryginalną mieszankę stylów architektonicznych i artystycznych, która sprawia, że wizyta w tym miejscu jest niezwykle interesująca. Zamek ten posiada ponad siedemset lat i dawniej był własnością markizów San Martino. Castello Ducale di Agliè otoczony jest parkiem, który porastają wiekowe drzewa. Zamek posiada ponad 300 pomieszczeń z wieloma cennymi zbiorami, od obrazów po znaleziska archeologiczne. Sala balowa z przepięknymi freskami i wiele doskonale zachowanych pokoi z epoki powodują, że zamek ten jest niezwykle elegancki i bogato zdobiony.
Twierdza Fenestrelle: bastion sabaudzki
Być może nie wiesz, że w Europie także znajduje się mur podobny do Wielkiego Muru Chińskiego! Wystarczy udać się do Piemontu, do doliny Chisone! To właśnie tutaj, w gminie Fenestrelle, pomiędzy XVIII a XIX wiekiem Vittorio Amedeo II z Sabaudii zbudował imponujący mur. Nad budową czuwał inżynier Ignazio Bertole.
Fort Fenestrelle jest największą ufortyfikowaną strukturą w Europie i największą konstrukcją murowaną po Wielkim Murze Chińskim. Kamienny mur rozciąga się na długości około pięciu kilometrów. Bardziej niż fort, można go postrzegać jako barykadę. Składa się z kilku małych fortów (San Carlo, Tre Denti, Sant’Elmo i Valli), prochowni, średniowiecznych kwater, które pełniły funkcję fortecy oraz kwater dla żołnierzy. Wszystkie te pomieszczenia połączone były redutami, gdzie znajdowały się potężne działa. Na uwagę zasługują także zadaszone schody, które mają około 4000 stopni (na długości prawie dwóch kilometrów).
Jezioro Maggiore
Wśród pięknych krajobrazów regionu Piemontu z pewnością nie można przegapić jeziora Maggiore. Koniecznie trzeba odwiedzić małe miasteczka z widokiem na jezioro, takie jak Stresa i Verbania, a przede wszystkim Wyspy Boromejskie. Piękne jezioro Lago Maggiore to jedno z najbardziej urokliwych włoskich jezior, które jest idealnym miejscem na weekendowy wypad z dala od zgiełku turystycznych miast. Jezioro Maggiore położone jest na terenie Lombardii i Piemontu, aż do Szwajcarii na północy.
Wyspy Boromejskie leżące na jeziorze Maggiore fascynują turystów od wieków. Archipelag ten, uwielbiany był przez Ernesta Hemingwaya, natomiast w ostatnich czasach upodobała go sobie angielska rodzina królewska. Jezioro Maggiore było ulubionym miejscem wypoczynkowym dla rodzin szlacheckich Lombardii (np. Borromeo i Viscontis), które zbudowały sobie na wybrzeżu i na wyspach wystawne wille. Rodzina Borromeo – prestiżowa rodzina o florenckich korzeniach, została właścicielami wysp w XIV wieku, kiedy to zaczęła je przekształcać, budując rezydencje z przepięknymi ogrodami. Co ciekawe, do dziś Isola Bella i Isola Madre pozostają w posiadaniu tej rodziny, podobnie jak wyspy Castelli di Cannero, na których znajdują się ruiny dwóch średniowiecznych fortyfikacji.
Verbania to największe miasto leżące nad jeziorem Maggiore. Z tej miejscowości można także popłynąć do Isola Bella, dzięki regularnym połączeniom promowym. Na uwagę zasługują tu przepiękne ogrody botaniczne Villa Taranto, znajdujące się na obrzeżach miasta. Rośnie tu ponad 20 000 różnych odmian roślin! Dodatkowo liczne restauracje serwujące wyśmienite lokalne potrawy na tarasach z widokiem na Lago Maggiore zapewnią, że doznania smakowe będą jeszcze lepsze.
Polecany artykuł: Najpiękniejsze jeziora w Piemoncie
Sacra di San Michele
Jednym z najbardziej fascynujących miejsc w Piemoncie jest Sacra di San Michele. Zbudowano go pomiędzy X a XI wiekiem, na górze Pirchiriano, w Val di Susa (gmina Sant’Ambrogio di Torino), zaledwie 40 km od Turynu. Prawdziwa magia tego miejsca zaczyna być odczuwalna, gdy zbliżysz się do jego murów. Głównymi atrakcjami Sacra di San Michele są m.in.: Foresteria, Wieża Bell’Alda i Nuovo Monastero. Oprócz pięknie zdobionych wnętrz, Opactwo oferuje przepiękne widoki, które oczarowują każdego, gdy popatrzy się w dół ze stromych ścian góry Pirchiriano. Sacra di San Michele zainspirowało także samego Umberto Eco. To właśnie akcja w jego bestsellerze „Imię róży” rozgrywa się w tym imponującym Opactwie.
Park Naturalny Alpe Veglia
Park Naturalny Alpe Veglia i Alpe Devero to czarujące miejsce, które najlepiej oddaje malownicze piękno regionu Piemont. Można tu godzinami spacerować wśród gór podziwiając przepiękne widoki i przyrodę. Znajdziesz tu liczne pastwiska górskie, szczyty górskie, malownicze krajobrazy i dziewiczą przyrodę. Parco Naturale dell’Alpe Veglia e dell’Alpe Devero jest jednym z najbardziej interesujących miejsc leżących w dolinie Val d’Ossola.
Do wielu pastwisk Alpe Veglia śnieg przez większą część roku uniemożliwia dostęp. Dzięki temu szczególnemu warunkowi tzw. „zimowej izolacji”, alpejskie pastwiska z tradycyjnymi kamiennymi domami są nadal dziewicze i nienaruszone przez upływ czasu.
Acqui Terme
Pobyt w piemonckim mieście Acqui Terme z pewnością na długo pozostanie w Twojej pamięci. Rzymianie, po odkryciu tu tysiące lat temu cennych źródeł termalnych, postanowili zbudować kilka ważnych miejsc, które można zwiedzać do dziś. Wśród nich jest akwedukt i łaźnie termalne. Acqui Terme to miasto położone w Piemoncie, w północnych Włoszech. Znajduje się około 35 kilometrów na południowy zachód od miasta Alessandria.
Gorące źródła siarkowe są znane tu od czasów istnienia na tym terenie rzymskiego miasta – Aquae Statiellae. Natomiast o starożytnych łaźniach wspomina mnich benedyktyński – Paulus Diaconus i król Longobardów – Liutprand z Cremony. Obecnie Acqui Terme jest największym uzdrowiskiem w Piemoncie.
Ivrea
Naszym ostatnim przystankiem na mapie zwiedzania Piemontu jest miasto Ivrea. Oczywiście ostatnie na naszej liście, ale nie ze względu na atrakcje, jakie miejscowość ta może zaoferować! Malownicze miasto Ivrea znajduje się w północno-zachodnich Włoszech, niedaleko Turynu. Choć nie jest to główny cel turystyczny, znajduje się tu kilka interesujących zabytków – przede wszystkim katedra i rzymskie ruiny.
Ivrea to spokojne miasto, które położone jest u podnóża Alp, zaledwie kilka godzin na północ od Turynu. Miejscowość ta jest także często przystankiem w drodze do doliny Valle d’Aosta. Warto jednak wiedzieć, że Ivrea jest także nazywana jedną z kulinarnych perełek Piemontu.
Na uwagę w miejscowości Ivrea, zasługuje m.in. zamek z czterema kanciastymi cylindrycznymi wieżami i dużym centralnym dziedzińcem. Budowa zamku rozpoczęła się w 1358 roku, natomiast została ukończona w 1395 roku. Zamek został zbudowany na polecenie Amadeusza VI. Zamek posiada solidną konstrukcję, charakteryzującą się wysokimi okrągłymi wieżami z kilkoma oknami.
Inną atrakcją tego miasta jest Pałac Biskupi. Dokładny okres jego budowy nie jest znany, ale uważa się, że był domem biskupa Warmondo w X wieku, który był biskupem Ivrei od około 966 roku. Na terenie pałacu znajduje się wiele budynków pochodzących z różnych epok, jednak w większości z nich można znaleźć pewne średniowieczne elementy architektoniczne.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł „Piemont – TOP 10 najciekawszych atrakcji” zachęci Cię do zwiedzenia tego pięknego, włoskiego regionu.
Autor: Magdalena Łydka