Pałac Reggia di Venaria w Piemoncie to niezwykłe miejsce, które jest porównywane z Pałacem Wersalskim we Francji. Co więcej, pałac ten jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dlaczego warto odwiedzić Venaria Reale (Pałac Venaria), podczas jednodniowej wycieczki z Turynu. Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule. Dowiesz się z niego także ile kosztują bilety wstępu oraz jak dojechać do tego wyjątkowego pałacu.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Dlaczego warto odwiedzić Reggia di Venaria?
Oto kilka powodów:
– Pałac Reggia di Venaria wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
– Jest on jednym z największych pałaców na świecie, ponieważ zajmuje powierzchnię około 80 000 metrów kwadratowych.
– Pod każdym względem Pałac Reggia di Venaria jest równie imponujący jak Pałac Wersalski we Francji.
– Oprócz pałacu warto zobaczyć ponad 80 hektarów pięknych ogrodów oraz 6000 hektarów parku.
– Jest to także jeden z najpiękniejszych pałaców w Europie oraz być może na świecie.
Reggia di Venaria – historia
Pałac Venaria zaprojektowano i zbudowano w XVII w. na polecenie księcia Karola Emanuela II, który potrzebował bazy dla swoich wypraw myśliwskich w Piemoncie. Z czasem pałac rozbudowywano wraz ze wzrostem potęgi oraz bogactwa rodziny Savoy. Po II wojnie światowej, kiedy włoska rodzina królewska została wysłana na wygnanie, natomiast pałac powoli popadał w ruinę. Jednak w latach 70. ubiegłego wieku rozpoczęto prace mające na celu przywrócenie świetności pałacu i terenów go otaczających. Zadanie było ogromne, a prace bardzo wymagające i żmudne. Co ciekawe, projekt ten był jednym z największych, jakie kiedykolwiek podjęto na świecie. Oprócz prac w pałacu, do ogrodów przywieziono i posadzono ponad 40 000 nowych roślin, aby przywrócić piękny wygląd pałacowych ogrodów.
Ostatecznie pałac otwarto dla turystów po raz pierwszy w 2007 roku, po około dwudziestu latach renowacji. Warto wiedzieć, że prace trwają przez cały czas, ponieważ znaczna część pałacu nadal jest poddawana renowacji. Pałac Venaria jest także uważany za obowiązkową atrakcję nie tylko w Turynie, ale i w całych Włoszech. Co ciekawe, duża grupa ekspertów uważa go za bardziej imponujący niż przykładowo Pałac Wersalski we Francji.
Reggia di Venaria – co warto zobaczyć?
Zwiedzanie pałacu warto rozpocząć od imponującej galerii portretów rodziny Savoy oraz wystawy poświęconej historii rodziny królewskiej. Na wyższych piętrach znajdują się pałacowe apartamenty, wypełnione dziełami sztuki oraz rzeźbami. Dodatkowo niektóre z oryginalnych mebli oraz innych przedmiotów zostały odrestaurowane. Warto wiedzieć także, że w każdym pokoju znajduje się opis w języku angielskim oraz włoskim z historycznymi wyjaśnieniami. Po obejrzeniu królewskich apartamentów czas na zobaczenie najważniejszego punktu pałacu – Galleria Grande czyli tzw. Wielkiej Galerii. Z pewnością jest to jedna z najwspanialszych sal, jakie znajdują się w tym pałacu.
Pałac Diany
Pałac Diany jest rdzeniem kompleksu i najstarszą częścią pałacu. Zbudowano go w latach 1658-1663 pod kierownictwem Amedeo di Castellamonte. Główną fasadę ozdobiono rogami i połączono z prawej strony z XVIII-wiecznym skrzydłem pałacu.
Pałacowe ogrody
Oryginalne ogrody rezydencji nie zachowały się do naszych czasów, ponieważ wojska francuskie przekształciły je w swoje poligony. Jednak dzięki zachowanym rysunkom i szkicom, odtworzono wygląd tego włoskiego ogrodu. Co więcej, obecnie znajdują się tu trzy tarasy, które połączone są schodami z licznymi elementami architektonicznymi. Oprócz tego w ogrodach znajdują się nowoczesne dzieła Giuseppe Penone, w tym sztuczny 12-metrowy cedr.
Stajnie Juvarra i Citroneria
Stajnie Juvarra składają się z dużego atrium (pomieszczenie 57) z widokiem na ogrody oraz dużego sklepionego pomieszczenia podzielonego ścianą na dwie części. Są to tzw.: Scuderia Grande („Wielka Stajnia” – pomieszczenie 58), która znajduje się od strony północnej oraz Citroneria („Oranżeria” – pomieszczenie 59) od strony południowej. Citroniera składa się z dużej sklepionej galerii o długości 148 metrów, w której zimą przechowywano owoce cytrusowe uprawiane w pałacowych ogrodach. Z kolei, w Wielkiej Stajni (148 m długości) mieszkało w czasach świetności pałacu nawet 200 koni! Obecnie w tym pomieszczeniu eksponowane są powozy, mundury oraz duża galera dożów weneckich.
Chiesa di Sant’Uberto
Kolejnym budynkiem, który warto zobaczyć jest okazały barokowy kościół, który zbudowano w latach 1716-1729 na planie krzyża greckiego. Wewnątrz znajduje się duży ołtarz główny, dwa ołtarze boczne i cztery kaplice umieszczone po przekątnej. Co ciekawe, ze względu na położenie kościoła w kompleksie pałacowym, niemożliwe było zbudowanie kopuły. Warto wiedzieć, że kościół poświęcono Świętemu Hubertowi – patronowi myśliwych.
Castello della Mandria
Zamek Mandria przeznaczony był do wyłącznego i prywatnego użytku Wiktora Emanuela II Sabaudzkiego od 1859 roku. Ponadto, wewnątrz znajduje się ponad 20 pokoi, które są otwarte dla zwiedzających. Co ciekawe, Wiktor Emanuel II spędził część swojego życia właśnie w zamku Mandria, ze swoją żoną Rosą Vercellana.
Jak dojechać do Reggia di Venaria?
Reggia di Venaria znajduje się około 10 km na północ od Turynu. Można tam łatwo dojechać samochodem, pociągiem, autobusem oraz rowerem. Autobus przewoźnika GTT odjeżdża z przystanku numer 253 przy Via Sacchi, w pobliżu głównego dworca Porta Nuova i jedzie około trzydziestu minut.
Można także dojechać pociągiem w około 10 minut. Należy wówczas wsiąść do pociągu na stacji kolejowej Torino Dora jadącego w kierunku Ceres. Jeśli masz własny lub wypożyczony samochód, wjedź na obwodnicę Turynu i zjedź w kierunku Venaria.
Gdzie zaparkować samochód w pobliżu Reggia di Venaria?
W pobliżu dostępne są następujące parkingi:
- Parking Castellamonte (parking A)
- Parking Carlo Emanuele II (parking B)
Z kolei, planując zwiedzanie zamku La Mandria (w Parku La Mandria) samochód można zostawić na parkingu przy Viale Carlo Emanuele II (Ponte Verde).
Reggia di Venaria – zwiedzanie i godziny otwarcia
La Venaria Reale
Pałac La Venaria Reale można zwiedzać od wtorku do niedzieli. Kasy biletowe zamykane są 1 godzinę przed godzinami wskazanymi poniżej:
- Poniedziałek: zamknięte (z wyjątkiem świąt państwowych)
- Od wtorku do piątku: od 9.30 do 17.00
- Sobota, niedziela i święta: od 9.30 do 18.30
Ogrody pałacowe
Kasy biletowe są zamykane 1 godzinę przed godzinami wskazanymi poniżej:
- Poniedziałek: nieczynne (z wyjątkiem świąt państwowych)
- Od wtorku do piątku: od 9.30 do 17.00
- Sobota, niedziela i święta: od 9.30 do 18.30
La Venaria Reale – bilety wstępu
La Venaria Reale oferuje kilka rodzajów biletów wstępu, w zależności od potrzeb oraz zainteresowań. Bilety można kupić także z wyprzedzeniem online.
Reggia
Ten bilet obejmuje wstęp do Piano Nobile w Reggia i Ogrodów.
- Bilet normalny: 16 euro, ulgowy: 14 euro
- Bilet dla osób w wieku od 6 do 21 lat: 8 euro
- Dzieci w wieku poniżej 6 lat zwiedzają za darmo
Ogrody pałacowe
Ten bilet obejmuje wstęp do Ogrodów.
- Bilet normalny: 5 euro, ulgowy: 4 euro
- Bilet dla osób w wieku od 6 do 21 lat: 2 euro
- Dzieci w wieku poniżej 6 lat zwiedzają za darmo
Zamek La Mandria
Ten bilet obejmuje wstęp do zamku La Mandria.
- Bilet normalny: 8 euro, ulgowy: 6 euro
- Bilet dla osób w wieku od 6 do 21 lat: 3 euro
- Dzieci w wieku poniżej 6 lat zwiedzają za darmo
Tutto in una Reggia
Bilet obejmuje wstęp do Pałacu, Ogrodów i aktualnych wystaw.
- Bilet normalny: 20 euro, ulgowy: 16 euro
- Osoby w wieku od 6 do 21 lat zwiedzają za 10 euro
- Dzieci w wieku poniżej 6 lat zwiedzają za darmo
- Ulgowy bilet rodzinny: 48 euro (2 osoby dorosłe + od 1 do 4 dzieci/ nastolatków w wieku od 6 do 16 lat)
Na terenie pałacu można także obejrzeć wystawy.
„Sovrani a tavola”
Wystawa zatytułowana jest „Monarchowie przy stole. Bankiety na wielkich włoskich dworach”.
- Bilet normalny: 14 euro, ulgowy: 12 euro
- Bilet dla osób w wieku od 6 do 21 lat: 8 euro
- Dzieci w wieku poniżej 6 lat zwiedzają za darmo
Polecany artykuł: Smaki Piemontu, czyli co zjeść w Piemoncie?
„Turner. Paesaggi della Mitologia”
Poniższe ceny dotyczą biletów wstępu na wystawę „Turner. Krajobrazy mitologii”
- Bilet normalny: 12 euro, ulgowy: 10 euro
- Bilet dla osób w wieku od 6 do 21 lat: 6 euro
- Dzieci w wieku poniżej 6 lat zwiedzają za darmo
Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.