Sacra di San Michele – zwiedzanie, atrakcje noclegi

Tagi , , , ,

Opactwo Sacra di San Michele znajduje się w dolnej części doliny Val di Susa, około 40 km od Turynu we Włoszech. Miejsce to jest jedną z atrakcji, których obok fortu Exilles nie można przegapić podczas wizyty w dolinie Val di Susa. Opactwo to znajduje się na szczycie góry Pirchiriano na wysokości 962 metrów nad poziomem morza. Co ciekawe, urok Sacra di San Michele zainspirował samego Umberto Eco. Akcja jego powieści „Imię róży” rozgrywa się właśnie w tym imponującym opactwie. Co warto zobaczyć w Sacra di San Michele? Ile kosztują bilety wstępu? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Opactwo Sacra di San Michele – co warto wiedzieć przed wizytą?

Prawidłowa nazwa opactwa Sacra di San Michele brzmi „Abbazia di San Michele della Chiusa”. Jest to kompleks klasztorny położony na szczycie góry Pichiriano, około 1000 m.n.p.m. Opactwo całkowicie dominuje nad doliną, oferując piękne obrazy z każdej perspektywy. Sacra di San Michele pięknie się prezentuje o każdej porze roku, jednak zimą, gdy jest pokryty śniegiem, tworzy niezwykle surrealistyczny krajobraz.

Kompleks ten zbudowany jest w stylu romańsko-gotyckim. Jego budowa rozpoczęła się pod koniec X wieku, prawdopodobnie na polecenie arcybiskupa Rawenny. Co ciekawe, obecny wygląd opactwo zawdzięcza jednak różnym fazom rozbudowy, trwającym od XI do XIV wieku. Jednym z najbardziej wyjątkowych detali są tzw. „Schody Umarłych” – kamienne schody zbudowane na skałach, które prowadzą do kościoła. Kompleks ten jest poświęcony św. Michałowi Archaniołowi i znajduje się na szlaku pielgrzymkowym, który łączy 7 sanktuariów w linii prostej z Anglii do Apulii.

Co ciekawe, Abbazia di San Michele della Chiusa od zawsze inspirowała wielkich artystów. Najważniejszym nazwiskiem związanym z tym miejscem jest Umberto Eco. To właśnie to miejsce zainspirowało go do napisania jego najsłynniejszej powieści „Imię róży”, którą przetłumaczono na wiele języków. Co więcej, opactwo stanowiło scenerię w 1986 roku do nagrania filmu „Imię róży”. Sean Connery zagrał wówczas główną rolę, „detektywa” zakonnika Williama z Baskerville. Warto wiedzieć, że mnich o imieniu William naprawdę mieszkał tutaj w XI wieku!

Polecany artykuł: Ivrea – malownicza miejscowość słynąca z „Bitwy Pomarańczy”

Co warto zobaczyć w Sacra di San Michele?

Portal Carlo Felice  

Z okazji przekazania opactwa mnichom z Collegno podarowano portal wejściowy do kościoła. Portal w dolnej części przedstawia Archanioła Michała oraz diabła skutego łańcuchami i trzymającego miecz w górnej części.

Posąg Archanioła Michała

Autorem posągu jest Paul Dë Doss-Moroder i przedstawia on postać Archanioła Michała. Posąg ma wysokość 5,20 m.

Strome „Schody Umarłych”

Co ciekawe, schody składające się z 243 stopni wykutych w skale prowadzą do drzwi wejściowych do opactwa. Warto wiedzieć, że ich nazwa pochodzi od centralnej niszy, w której do początku XX wieku przechowywano szkielety kilku mnichów.

Portal Zodiac

Portal ten symbolizuje dostęp do świata niebieskiego i zawdzięcza swoją nazwę ościeżom zdobionym znakami zodiaku po prawej stronie oraz konstelacjom po lewej. Co ciekawe, oprócz znaczenia artystycznego i kulturowego jest to najstarszy romański cykl dotyczący znaków zodiaków oraz innych konstelacji.

Torre di Bella Alda

Wieża Pięknej Aldy ma wysokość około 20 metrów i wiąże się z nią pewna legenda o młodej Aldzie. Z pewnością nie ma Walijczyka, który nie znałby tej legendy.


Zabytkowe pokoje Savoy

Warto wiedzieć, że pokoje te są reprodukcją starożytnych pomieszczeń reprezentacyjnych Domu Sabaudzkiego z XIX-wiecznym wystrojem i umeblowaniem.


Biblioteka

Obecna biblioteka pochodzi z 1836 roku i zawiera około 10 000 woluminów. Początkowo zawierała około 300 tomów z XVII i XVIII wieku, natomiast z czasem zgromadzono także inne cenne księgi.

Jak dotrzeć do Sacra di San Michele ?

Samochodem

 Z Turynu musisz kierować się do miejscowości Avigliana, do której łatwo dojechać główną drogą lub autostradą A32 Turyn-Bardonecchia. Następnie podążaj za znakami na Giaveno, aż do skrzyżowania, na którym należy opuścić główną drogę prowadzącą do Giaveno i skręcić w prawo w kierunku Sacra di San Michele. Dodatkowo na jednym z parkingów, możesz zostawić samochód i udać się około 10 minut spacerem dalej.

Gdzie zaparkować?

Warto wiedzieć, że około 300 metrów przed dotarciem do Piazzale Croce Nera, wzdłuż drogi, zaczynają się pojawiać pierwsze miejsca, w których można zostawić samochód. Opłata za parkowanie wynosi około 3 euro za dwie godziny oraz 1,50 euro za każdą kolejną godzinę. Co ważne, parkuj samochodu poza wyznaczonymi miejscami parkingowymi, ponieważ możesz zapłacić wysoki mandat.

Pociągiem

Pociągiem możesz dojechać do stacji Avigliana, gdzie dostępny jest transfer autobusem. Koszt biletu wynosi około 2,5 euro w jedną stronę (płatność dostępna w autobusie wahadłowym lub w barze naprzeciwko stacji). Więcej informacji i aktualności można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Sacra di San Michele lub na oficjalnej stronie gminy Avigliana, a także kontaktując się z Urzędem Miasta Avigliana pod numerem 011.9311873 lub pocztą elektroniczną: [email protected].

Pieszo

Istnieją także 4 główne trasy trekkingowe prowadzące do Sacra di San Michele:

  • Szlak 502 z Sant’Ambrogio – Droga Krzyżowa
  • Szlak 503 z Chiusa San Michele – starożytna ścieżka dla mułów
  • Sentiero dei Principi z Mortera – najbardziej malownicza trasa
  • Szlak 562 z Vaie – najdłuższy, ale i najbardziej atrakcyjny krajobrazowo

Jeśli lubisz spacery, jest to idealny sposób na zwiedzenie Sacra di San Michele oraz jego okolic. Do Sacra di San Michele można łatwo dotrzeć z miejscowości Chiusa di San Michele i Sant’Ambrogio, a także szlakiem turystycznym Dei Principi, który rozpoczyna się w Avigliana. Warto wiedzieć, że opactwo znajduje się na linii starożytnych szlaków pielgrzymkowych Via dei Franchi i Via Francigena, które są nadal często uczęszczane.

Praktyczne informacje dotyczące zwiedzania Sacra di San Michele

Najłatwiejszym sposobem dotarcia do opactwa jest własny samochód. Możliwy jest również dojazd autobusem. Godziny zwiedzania różnią się nieco w zależności od pory roku i dni tygodnia, więc warto wcześniej na stronie opactwa https://sacradisanmichele.com/en/ sprawdzić aktualne godziny otwarcia.

Wycieczki z przewodnikiem odbywają się wyłącznie w języku włoskim. W Sacra di San Michele odbywają się również wydarzenia. Można więc wybrać się tu na koncert w tym wspaniałym miejscu lub posłuchać wykładu. Należy pamiętać, że w niedziele i podczas świąt opactwo bywa zatłoczone przez miejscowych oraz grupy pielgrzymów przybywających do tego wyjątkowego sanktuarium. Warto także mieć na uwadze, że osoby mające trudność z poruszaniem się mogą mieć problemy z wejściem do opactwa.

Sacra di San Michelegodziny otwarcia

Zimowe godziny otwarcia – od listopada do lutego

Od poniedziałku do soboty: godziny otwarcia 9.30-16.30

Niedziela: regularne godziny otwarcia 10.30-16.30 (10.00-11.00 Msza Święta)

Święta państwowe (1 listopada, 8 grudnia, 1 stycznia, 6 stycznia): 10.30-16.30 (10.00-11.00 Msza św.)

25 grudnia: 10.30-12.30 / 14.30-16.30 (Msza św. 10.00-11.00)

Letnie godziny otwarcia – od marca do października

Od poniedziałku do soboty: 9.30-17.30

Niedziela: 9.30-11.30 / 13.00-17.30 (Msza św. 11.30-13.00)

Święta państwowe (Poniedziałek Wielkanocny, 25 kwietnia, 1 maja, 2 czerwca): otwarte przez cały dzień 9.30-18.30.

Lipiec i sierpień

Poniedziałek – sobota: regularne godziny otwarcia 9.30 – 18.30

Niedziela: 10.30-18.30 (Msza św. 10.00-11.00)

15 sierpnia: 10.30-18.30 (od 10.00 do 11.00 Msza św.)

Ile kosztują bilety wstępu do Sacra di San Michele?

  • Bilet normalny – 8.00 € 
  • Bilet ulgowy – 6.00 €. Ulga ta dotyczy m.in.: osób od 6 do 18 lat i powyżej 65 lat, rodzin z 2 osobami dorosłymi i co najmniej 2 dzieci w wieku od 6 do 18 lat, osób niepełnosprawnych oraz osób towarzyszących za okazaniem dowodu tożsamości, funkcjonariuszy za okazaniem dowodu tożsamości.
  • Bezpłatny wstęp: dzieci poniżej 6 lat oraz posiadacze karty Abbonamento Musei lub Torino+Piemonte Card.

Punkty widokowe, z których można zrobić najlepsze zdjęcia Sacra di San Michele

  • Na Sentiero dei Principi (Ścieżce Książąt), z pewnością znajdziesz piękny widok na opactwo. Ścieżka prowadzi przez las, ale po kilkuset metrach można zobaczyć piękny widok na opactwo, które otoczone jest drzewami. Polecam iść dalej, aż do Punta dell’Ancoccia i Picco del Faro, skąd z pewnością roztacza się najpiękniejszy widok na Sacra di San Michele.
  • Tuż nad Piazzale Croce Nera, jeśli będziesz kontynuować spacer, przy drodze z Piazzale Croce Nera, w pewnym momencie znajdziesz mały punkt widokowy – polanę z ławką i niskim murkiem bezpośrednio z widokiem na opactwo.
  • Pojedź samochodem z Piazzale Croce Nera do Colle Braida. Z tego miejsca wybierz się na spacer polną drogą (którą można również jechać samochodem lub rowerem), która prowadzi do górskich miejscowości Pian Pumè, Folatone oraz Bennale. Wzdłuż tej drogi znajduje się także wiele punktów widokowych ze wspaniałym widokiem na Sacra di San Michele z Monte Musinè (1150 m n.p.m.) w tle.

Polecany artykuł: Piemont TOP 12 atrakcji

TOP 3 polecane noclegi w pobliżu Opactwo Sacra di San Michele

Hotel Chalet del Lago

Trzygwiazdkowy hotel Chalet del Lago znajduje się w miejscowości Avigliana. Oferuje on komfortowo urządzone, klimatyzowane pokoje oraz ogród. Wszystkie pokoje posiadają dostęp do bezprzewodowego Internetu, łazienkę, telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych, biurko, pościel oraz bezpłatne kosmetyki. Niektóre pokoje posiadają balkon z malowniczym widokiem na góry. Goście hotelu Chalet del Lago mogą codziennie rano skosztować włoskiego śniadania w formie bufetu.

Casetta Gialla

Apartament Casetta Gialla położony jest w miejscowości Giaveno. W ofercie apartamentu znajduje się sypialnia, łazienka, telewizor oraz aneks kuchenny. Do dyspozycji Gości są także ogród oraz sprzęt do grillowania i bar. Turyn oddalony jest od apartamentu Casetta Gialla o około 36 km, natomiast najbliższe lotnisko w Turynie znajduje się około 28 km od obiektu.

Certosa 1515

Certosa 1515 w miejscowości Avigliana oferuje restaurację, bezpłatne WiFi we wszystkich pomieszczeniach oraz prywatny parking dla Gości. Dodatkowo z niektórych pokoi roztacza się malowniczy widok na jezioro lub góry. Obiekt La Certosa 1515 oddalony jest o 35 km od Turynu, o 90 km od miejscowości Sestriere oraz o 50 minut jazdy od portu lotniczego Turyn-Caselle.

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką oraz notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele w Turynie

Poprzedni

Ivrea – malownicza miejscowość słynąca z „Bitwa Pomarańczy”

Jezioro Maggiore – najpiękniejsze miasta i miasteczka

Następny

Dodaj komentarz