Saluzzo to małe miasteczko w prowincji Cuneo, w regionie Piemont, w północno-zachodnich Włoszech. Saluzzo zachowało znaczną część swojego XV-wiecznego uroku starego miasta, położonego na wzgórzu. Historyczne centrum Saluzzo pierwotnie otoczone było podwójnym pierścieniem murów. Obecnie obejmuje ono całą serię brukowanych uliczek, stromych schodów, kościołów i eleganckich pałaców do zwiedzania. Planujesz zobaczyć malownicze Saluzzo? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym niezwykłym miejscu.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Historia miasta Saluzzo
Nieco o historii Saluzzo można dowiedzieć się z pochodzenia jego nazwy. Uważa się, że wywodzi się ona od starożytnej ludności Celto-Ligurii zwanej Capillati, określanej przez Rzymian jako Salii. Przyrostek „-uzzo” prawdopodobnie pochodzi od germańsko-lombardzkiego terminu „hutzen”, oznaczającego chaty. Sugeruje to, że we wczesnym średniowieczu, a być może nawet wcześniej, na tym obszarze istniały osady. Jednak dopiero po roku 1000 zaczęto wyraźnie wspominać o Saluzzo, szczególnie w odniesieniu do zamku. Zamek później zniszczono podczas oblężenia w XIV wieku. W tym czasie terytorium było kontrolowane przez rodzinę Del Vasto, dynastię wywodzącą się od Aleramo z Monferrato.
Zmieniło się to w 1142 roku, kiedy Manfred I Del Vasto odziedziczył ziemie wokół miasta po swoim ojcu Bonifacym, stając się pierwszym markizem Saluzzo. Od tej daty aż do 1548 roku Markizat był przekazywany przez potomków Del Vasto. W tym okresie była to jedna z potęg walczących o kontrolę nad Piemontem, obok państwa Sabaudii i markiza Monferrato. W XVI wieku rozpoczął się polityczny i militarny upadek Markizatu, który w coraz większym stopniu stawał się państwem wasalnym korony francuskiej jako przeciwwaga dla Sabaudii. Wreszcie, w 1548 r., ostatniego markiza – Gabriela z Saluzzo obalono na polecenie króla Francji. Wówczas państwo Saluzzese włączono do Królestwa Francji. W 1601 r., po wojnie francusko-sawojskiej, Francuzi scedowali je na rzecz Sabaudii, która utrzymała kontrolę aż do zjednoczenia Włoch. Teraz, gdy poznałeś już trochę historii, zacznij odkrywać, to co najpiękniejsze w Saluzzo!
Saluzzo – najciekawsze atrakcje
Casa Cavassa
Casa Cavassa może nie być pierwszym miejscem, które zwiedzisz po przybyciu do Saluzzo. Jednak naszym zdaniem jest to najważniejsze miejsce, które pozwala zrozumieć jego historię. Położony przy jednej z głównych ulic historycznego centrum, pałac i obecnie Muzeum Obywatelskie, jest jednym z najpiękniejszych przykładów średniowiecznej oraz renesansowej architektury w mieście. Budynek zbudowano w średniowieczu i ozdobiono go wspaniałymi dziełami sztuki. W Sali Sprawiedliwości, na parterze znajdują się wspaniałe freski inspirowane stylem mantuańskim i ferrarese, przedstawiające wybitnych ludzi i dziewięć muz.
Podczas zwiedzania należy pamiętać, że wiele z prezentowanych obecnie mebli i dzieł sztuki nie jest oryginalnych. Na przestrzeni wieków Casa Cavassa był często odnawiany zgodnie z ówczesnymi potrzebami. W 1883 roku Emanuele Tapparelli kupił dom, odrestaurował freski i zakupił meble oraz inne dzieła sztuki z epoki. Po swojej śmierci podarował go gminie Saluzzo, aby służył jako muzeum i miejsce organizacji różnych wydarzeń.
Wieża Miejska i Galeria sztuki Matteo Olivero
Kolejnym obowiązkowym punktem w Saluzzo jest Stary Ratusz, w którym od XV wieku spotykali się władcy miasta. Na parterze znajduje się miejsce, w którym można skosztować lokalnych potraw w rozsądnych cenach i kupić bilety na dwie atrakcje w budynku. Jeśli jesteś entuzjastą sztuki, powinieneś zobaczyć Galerię Sztuki Matteo Olivero na drugim piętrze. Znajduje się tu wiele dzieł malarza z Val Maira, który rozwinął swój osobisty styl między XIX a XX wiekiem. Wiele z jego obrazów inspirowanych jest ruchem Dywizjonizm, do którego należeli jego przyjaciele Pellizza da Volpedo i Giovanni Segantini.
Zobacz także: Stresa – malowniczy kurort nad jeziorem Maggiore
Kościół San Giovanni
W niewielkiej odległości od Casa Cavassa, idąc dalej tą samą ulicą, dochodzi się do małego placu, na którym stoi kościół San Giovanni. Kościół ten jest wspaniałym przykładem architektury gotyckiej i był najważniejszym budynkiem sakralnym w mieście do 1501 roku. Zbudowany w 1281 roku, zachwyca prostymi liniami i dużym freskiem św. Krzysztofa. Wnętrze jest znacznie bardziej interesujące pod względem artystycznym. Wchodząc po malowniczych kamiennych schodach, docieramy do poziomu trzech naw ze sklepieniami krzyżowymi. Wśród najciekawszych dzieł znajduje się kaplica św. Kryspiniana po lewej stronie, z pięknymi freskami z końca XV wieku przedstawiającymi sceny Męki Pańskiej.
W absydzie, za ołtarzem zwieńczonym monumentalnym XVII-wiecznym drewnianym tabernakulum, znajduje się kaplica pogrzebowa markizów Saluzzo. Zbudowana między połową XV a początkiem XVI wieku, jest w całości pokryta szarym kamieniem z zielonymi kamiennymi wstawkami. Zdobią ją rzeźby Sybilli i proroków, a w lewej niszy znajduje się grobowiec markiza Ludovica II. Przeciwległa nisza była przeznaczona dla jego żony, ale po jej śmierci ciało przewieziono do Francji. Pokonując kolejne stopnie, dociera się do krużganka, otoczonego kolumnami z kapitelami wyrzeźbionymi herbami najważniejszych rodów Markizatu. W krużganku można wejść do pięknej kaplicy Cavassa, ozdobionej freskami z początku XVI wieku. Po lewej stronie znajduje się biały marmurowy grobowiec Galeazzo Cavassy.
Katedra Santa Maria Assunta
Poza średniowiecznym historycznym centrum znajduje się jedno z obowiązkowych miejsc w Saluzzo: katedra Santa Maria Assunta. Zbudowana w latach 1491-1501 na polecenie Ludovico II, zastąpiła starożytny kościół Santa Maria, aby zapewnić miastu kościół godny ważnego państwa. Mierzy 82 metry długości i 30 metrów szerokości, a nawa główna osiąga wysokość 21 metrów, co czyni go prawdziwie monumentalną świątynią. Wkrótce po jego ukończeniu, w 1511 roku, stał się siedzibą diecezji Saluzzo, nowo ustanowionej przez papieża Juliusza II. Jego fasada posiada szerokie schody prowadzące do trzech portali. Centralny z nich zwieńczony jest dużym szczytem z terakoty, podczas gdy portale boczne przedstawiają świętych Chiaffredo i Costanzo, patronów miasta.
La Castiglia i jej muzea
Na szczycie wzgórza, na którym znajduje się historyczne centrum, znajduje się La Castiglia, imponująca rezydencja markizów Saluzzo. Jej nazwa pochodzi od łacińskiej liczby mnogiej „Castella”, która w średniowieczu odnosiła się do szeregu pobliskich fortyfikacji wojskowych. Prawdopodobnie było to jej początkowe zastosowanie, zanim markiz Tommaso I wybrał ją na swoją ufortyfikowaną rezydencję w 1270 roku. Z biegiem lat, zwłaszcza w XV wieku wraz z Ludovico II, przekształcono ją w rezydencję, godną ówczesnych włoskich dworów. Niestety, niewiele pozostało z tamtego okresu, z wyjątkiem okrągłej wieży i pozostałości fresków zachowanych w Casa Cavassa.
W XIX wieku, przekształcono go w więzienie miejskie, dostosowując przestrzenie do nowych potrzeb i niszcząc dekoracje malarskie. Dziś mieszczą się w nim dwa muzea, które są choć bardzo różne, mają na celu opowiedzenie najważniejszych funkcji Castiglia:
- Muzeum Cywilizacji Rycerskiej, poprzez instalacje multimedialne, podkreśla tożsamość kulturową Markizatu Saluzzo. Każda z 11 sal koncentruje się na ważnym aspekcie lub momencie w historii Markizatu, rzucając światło na kluczowe postacie i ich wpływ na stosunki państwa z innymi włoskimi terytoriami.
- Muzeum Pamięci Więziennej, z emocjonalnie oddziałującymi aranżacjami, śledzi historię La Castiglia jako zakładu karnego. Przechodząc przez cele, instalacje multimedialne opowiadają historie niektórych więźniów, ilustrując ewolucję reżimu więziennego oraz polityki przymusu. Doświadczenie jest zaprojektowane tak, aby było zrozumiałe i docenione nawet przez osoby niezaznajomione z tematem.
Inne rzeczy do zrobienia w mieście Saluzzo
Oprócz odwiedzenia głównych atrakcji, które wymieniliśmy, zalecamy swobodne wędrowanie ulicami i chłonięcie tutejszej atmosfery. Średniowieczne historyczne centrum jest bogate w malownicze widoki, wąskie uliczki i schody, które przeniosą Cię do czasów bez ruchu ulicznego. Wśród wielu budynków ze starożytnymi fryzami i symbolami nieuchronnie natkniesz się na Casa Pellico, miejsce narodzin słynnego intelektualisty Risorgimento. Dziś to małe mieszkanie jest ważną przestrzenią kulturalną dla miasta, które po renowacji odzyskało swoje dawne średniowieczne cechy.
Obszar wokół katedry jest również interesujący, z długimi portykami z wieloma sklepami. Każdy z nich oferuje lokalne produkty, takie jak sery z pobliskich dolin alpejskich i wina ze wzgórz otaczających Saluzzo. Polecamy spróbować Pelaverga D.O.C., fascynującego czerwonego wina często mylonego z jego większym bratem, Pelaverga di Verduno. Teraz, gdy już wiesz, co zobaczyć i zrobić w Saluzzo, nie przegap okazji, aby zaplanować wizytę w tym mieście!
Polecany artykuł: Alba – miasto słynące z trufli i z doskonałego wina
Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.