Stadion Juventusu

Tagi , , , , , , ,

Allianz Stadium – stadion Juventusu Turyn

Odwiedziny stadionu Juventusu to prawdziwa gratka nie tylko dla kibiców Starej Damy, ale dla wszystkich odwiedzających Turyn. Nie da się poznać miasta bez poznania jego wyjątkowych doświadczeń i miejsc, a takim na pewno jest Allianz Stadium.

Allianz Stadium o nie tylko zwykły stadion z zieloną murawą i krzesełkami na trybunach. To prawdziwy dom Juventusu Turyn – najbardziej utytułowanej włoskiej drużyny piłkarskiej. Odwiedzić tu można Muzeum Starej Damy – przeżyć historię i triumfy klubu. Cieszyć się wyjątkowym, niezapomnianym doświadczeniem wypełnionym technologią, multimediami i wielkimi piłkarskimi emocjami. Oprócz wizyty w Muzeum, warto wybrać się także na wycieczkę po stadionie, podczas której zobaczyć można stadion z perspektywy piłkarzy, trenerów, dziennikarzy i VIP-ów.

Stadion Juventusu jest najnowocześniejszym stadionem piłkarskim we Włoszech i jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w tym kraju.

Historia stadionu

white and black UNK UNK UNK
white and black UNK UNK UNK, Maria Bobrova at Unsplash

Juventus Stadium powstał na miejscu wyburzonego Stadio delle Alpi, który wzniesiony został w 1990 roku na potrzeby rozgrywanych we Włoszech Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Mimo, że stadion na trybunach mógł pomieścić największą w kraju liczbę kibiców miał słabą widoczność na murawę z powodu bieżni atletycznej. Dlatego władze klubu zdecydowały się na budowę zupełnie nowego, typowo piłkarskiego obiektu. Trwało to 2 lata – od 2009 do 2011 roku i kosztowało 122 mln euro. Pierwszy, inauguracyjny mecz na nowym stadionie został rozegrany 8 września 2011 roku, było to spotkanie towarzyskie Juventusu Turyn z Notts County, które zakończyło się remisem – 1:1. Powodem, dla którego zaproszono Notts County był historyczny związek obu klubów. Notts County gra w czarno-białe paski i to właśnie od angielskiego klubu, w 1903 roku turyński klub zapożyczył swoje barwy.

Od momentu otwarcia Stadion Allianz był także areną meczu finałowego Ligi Europy w sezonie 2013/2014.

Juventus Stadium jest najnowocześniejszym stadionem piłkarskim na Półwyspie Apenińskim oraz pierwszym, w historii włoskiej piłki nożnej, który w całości jest własnością klubu. Wszystkie pozostałe zespoły Serie A rozgrywają mecze na stadionach miejskich. Od 1 lipca 2017 roku na podstawie porozumienia z grupą ubezpieczeniową Allianz, stadion nosi nazwę Allianz Stadium.

Stadion

Trybuny Allianz Stadium oferują 41 000 miejsc, z czego 3600 to miejsca Premium, wszystkie jednak oferują niespotykany widok na murawę. Na stadionie nie ma żadnych bramek oddzielających kibiców od pola gry. Miejsca w pierwszym rzędzie umożliwiają podziwianie rozgrywek z odległości wynoszącej zaledwie 7,5 metra. Dystans pomiędzy murawą a ostatnim rzędem wynosi z kolei 49 metrów. Na trybuny prowadzi 16 podwieszonych chodników. Poza strefą sportową Stadion Allianz posiada także bogatą infrastrukturę komercyjną – na tym między innymi polega koncepcja jego innowacyjności, aby stadion żył nie tylko podczas meczu. Tak więc, poza możliwością świętowania spektaklu piłkarskiego stadion Bianconerich oferuje także wiele innych usług – w tym bary, restauracje, sklepy, a nawet żłobek. Nie można oczywiście zapomnieć o Muzeum Juventusu – znajdującym się w części wschodniej stadionu oraz serii mniejszych boisk piłkarskich klubu i terenach zielonych roztaczających się wokół obiektu.

J-Muzeum

W otwartym od sześciu lat, klubowym muzeum Juventusu Turyn, każdy kibic może odbyć multimedialną podróż przez ponad 100-letnią, wspaniałą historię Starej Damy. W pięknie oświetlonych gablotach obejrzeć można wszystkie wygrane przez Bianconerich trofea, a także koszulki wielkich piłkarskich mistrzów oraz liczne zdjęcia i filmy prezentujące najpiękniejsze momenty od początku istnienia klubu do chwili obecnej. Klub umożliwia nawet zwiedzanie J-Museum w towarzystwie legend Starej Damy.

Co ciekawe, J-Muzeum znajduje się na 47. miejscu najpopularniejszych muzeum w całych Włoszech. Podczas obecnego sezonu – 2017/2018 świętować będzie najprawdopodobniej milionowego odwiedzającego.

Zwiedzanie

Klub, poza odwiedzeniem muzeum Juventusu oferuje także możliwość wycieczki po stadionie, podczas której zobaczyć można nawet najbardziej ekskluzywne obszary obiektu.

Wycieczki

Zwiedzanie zaczyna się od odwiedzenia strefy VIP, w której znajdują się miejsca z najlepszym widokiem na murawę. Można tu obejrzeć mecz z niezwykle wygodnych foteli, delektując się przy tym regionalnymi potrawami, oferowanymi przez obsługę. Strefa VIP nazywana jest także Klubem Legend.

Szatnia Juventusu Turyn

Dalej zwiedzić można się szatnię gospodarzy, czyli szatnię Juventusu Turyn, która swoim wyglądem przypomina nieco niezwykle nowoczesny statek kosmiczny. Największą popularnością wśród turystów cieszy się podobno miejsce Gianluigiego Buffona. Poza szafkami, zespół ma tutaj także dostęp do wielu urządzeń fizjoterapeutycznych i jacuzzi.

Następnie, mijając ogromne plakaty z legendami Juventusu: Roberto Baggio, Antonio Conte i Zinedine Zidane  przechodzi się do szatni gości. Plakaty są tu prawdopodobnie po to, aby przypomnieć przyjezdnej drużynie z jak wielkim zespołem przyjdzie im się zmierzyć. Do samej szatni gości nie można jednak wejść, podobno jednak wygląda tak samo jak szatnia gospodarzy.

Z szatni trasa prowadzi do tunelu, którym piłkarze wychodzą na boisko. Tak, jak wielu wielkich zawodników, tak i zwiedzający stadion ma szansę przespacerować się tym tunelem.

Wejście na murawę Allianz Stadium

Kolejnym etapem zwiedzania jest oczywiście wejście na murawę Allianz Stadium. Cały obiekt można tu zobaczyć z perspektywy trenera Antonio Conte, który w ostatnich latach doprowadził Juventus do 3 tytułów Mistrza Włoch. Niestety, nie wolno usiąść na ławce.

Sala konferencyjna

Z murawy przenosimy się do Sali konferencyjnej, w której podczas konferencji prasowych prowadzone są rozmowy piłkarzy i trenerów z dziennikarzami. Istnieje możliwość wejścia na scenę i wcielenia się z menadżera Juventusu, bądź też skorzystania z niezwykle wygodnych foteli zarezerwowanych dla prasy.

Muzeum Juventusu

Po Sali konferencyjnej na zwiedzających czeka, wspomniane wcześniej Muzeum Juventusu. Prezentuje ono niezwykle bogatą historię klubu – poznać można historyczne fakty, słynne zwycięstwa, legendarnych graczy i działaczy. Jest niezwykle interaktywne i stworzone z najwyższą dbałością o szczegóły dotyczące Starej Damy.

Sklep klubowy Juventusu

Na końcu trasy czeka ogromny sklep klubowy Juventusu. Można w nim kupić prawie wszystko, co jesteśmy sobie w stanie wyobrazić jako pamiątkę. Od małego breloczka Juventusu po koszulkę klubu ze swoim imieniem i nazwiskiem.

Ważne informacje dla zwiedzających

Harmonogram zwiedzania

J-Museum, jak i stadion otwarte są dla zwiedzających przez sześć dni w tygodniu, zwiedzanie jest niemożliwe jedynie we wtorki. W dni meczowe godziny otwarcia są skrócone. J-Museum jest nieczynne w Wielkanoc, Boże Narodzenie i Nowy Rok.

Godziny zwiedzania:

– poniedziałek, środa, czwartek, piątek – 10:30 – 18:00,

– sobota, niedziela – 10:30 – 19:30.

Ceny biletów:

  • do muzeum

bilet normalny: 15 euro,

bilet ulgowy: 18 euro – osoby przed 16 rokiem życie, powyżej 65 lat, grupy liczące min 25 osób, członkowie oficjalnego fan clubu,

– wejście darmowe – osoby niepełnosprawne i osoby poniżej 6 roku życia.

  • bilet łączony: muzeum + wycieczka po stadionie

bilet normalny: 22 euro,

bilet ulgowy: 12 euro – osoby przed 16 rokiem życie, powyżej 65 lat, grupy liczące min 25 osób, członkowie oficjalnego fan clubu,

wejście darmowe – osoby niepełnosprawne i osoby poniżej 6 roku życia.

Jak dojechać na stadion Juventusu

Dokładny adres stadionu Allianz: Corso Gaetano Scirea 50

Stadion Allianz znajduje się na północy Turynu. Aby się do niego dostać z centrum miasta należy wsiąść w autobus numer 72 lub 72b jadący w kierunku Viale Bruno Sper lub Picco. Autobusy regularnie odjeżdżają z przystanku Bertola. Podróż autobusem z centrum zajmuje około 40 minut, po czym wysiada się na przystanku Allianz Stadium.

Turyn gdzie spać?

Najlepsze hotele w Turynie

Poprzedni

Muzeum Kinematografii

Katedra Turyńska

Następny

Dodaj komentarz