Stresa – malowniczy kurort nad jeziorem Maggiore

Tagi , , , ,

Stresa to niezwykle malownicza miejscowość położona nad jeziorem Maggiore w regionie Piemont, w północnych Włoszech. Miejscowość ta znajduje się około 1 godziny i 20 minut jazdy samochodem z Mediolanu i niecałą godzinę od granicy ze Szwajcarią. Dlaczego warto odwiedzić Stresę? Co zobaczyć? Gdzie zarezerwować nocleg? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia kurortu Stresa, czyli jak rodzina Borromeo przyczyniła się do rozwoju miejscowości

W średniowieczu ta mała miejscowość była zamieszkana głównie przez rybaków i należała do jednej z najważniejszych włoskich rodzin rządzących – Visconti. Później pojawiła się inna zamożna i potężna rodzina Boromeuszy (Borromeo), która w XVI wieku przyczyniła się do rozwoju okolicznych miejscowości oraz wysp. To dzięki tej rodzinie znajduje się w Stresie wiele zabytkowych budynków, które sprawiają, że jest to niezwykle urocze miejsce.

Stresa stała się popularnym miejscem turystycznym we Włoszech i na całym świecie już w XIX wieku. Zamożna brytyjska klasa wyższa zatrzymywała się w Stresa podczas podróży z południa Włoch do Szwajcarii. Zarówno wiele lat temu jak i obecnie, turystów przyciąga tutejszy umiarkowany klimat, wspaniałe ogrody i wille, spokój jeziora Maggiore oraz ośnieżone szczyty.

Słynni goście, którzy spędzali wakacje w kurorcie Stresa

Oprócz włoskiej arystokracji, która zbudowała w Stresa swoje rezydencje, aby uciec od upałów i zgiełku miast, gościło tu także wielu słynnych międzynarodowych osobistości.

Gustav Flaubert podobnie jak Charles Dickens był zachwycony Wyspami Boromejskimi, a w szczególności ogrodami na wyspie Isola Madre. Flaubert stwierdził: „Isola Madre to najbardziej zmysłowe miejsce, jakie kiedykolwiek widziałem”. Z pewnością zachwyciła go obfitość kamelii, rododendronów oraz azalii. Inni znani goście odwiedzający Stresę w XX wieku to m.in.: Andrew Carnegie, Clark Gable, Rockefeller oraz Charlie Chaplin.

Jednak najbardziej znanym gościem w Stresa był prawdopodobnie Ernest Hemingway. Akcja jego powieści „Pożegnanie z bronią” z 1929 roku była częściowo osadzona w tej miejscowości. Warto wiedzieć, że Hemingway był kierowcą karetki pogotowia we Włoszech podczas I wojny światowej. W 1918 roku został ranny i pozwolono mu na rekonwalescencję w Stresa. Zameldował się on w pokoju 106 w Grand Hotel Des Iles Borromées (obecnie nazwanym „Hemingway Suite”).

Dlaczego warto odwiedzić Stresę?

Główną atrakcją Stresy są bez wątpienia Wyspy Boromejskie: Isola Bella, Isola dei Pescatori oraz Isola Madre. Każda z wysp ma swój własny, niepowtarzalny klimat. Wszystkie trzy znajdują się także w odległości krótkiej przejażdżki łodzią ze Stresy i można je zwiedzić w ciągu jednego lub kilku dni. Isola Bella oraz Isola Madre należą do rodziny Boromeuszy – znanej rodziny szlacheckiej we Włoszech.

Dodatkowo Stresa znajduje się blisko malutkiego jeziora Orta (30 minut jazdy samochodem) oraz malowniczego jeziora Mergozzo (20 minut). Nieco dalej znajdują się inne bardzo popularne jeziora leżące w północnych Włoszech – jezioro Como (około 1,5 h jazdy samochodem) oraz jezioro Garda (oddalone o 2 h jazdy samochodem).

Co warto zobaczyć podczas wakacji w miejscowości Stresa w Piemoncie?

Stare miasto Stresa

Zabytkowe centrum miasta jest stosunkowo małe. Piazza Cadorna jest jednym z głównych miejsc spotkań mieszkańców i turystów. Znajdują się tu lokalne sklepy rzemieślnicze, sklepy z pamiątkami, lodziarnie, kawiarnie oraz restauracje. Plac ten jest również doskonałym punktem wyjścia do zwiedzania wąskich uliczek znajdujących się w centrum miejscowości, które oferują iście pocztówkowy widok.

Villa Ducale

Jest to najstarsza rezydencja w mieście, ponieważ istnieją dowody na jej istnienie już w 1771 roku. Zbudowano ją na polecenie rodziny Bolongaro nad brzegiem jeziora. Ostatni członek rodziny w 1848 roku zapisał willę w testamencie filozofowi Antonio Rosminiemu. Mieszkał on tam w ostatnich latach swojego życia. Później willa stała się ulubionym miejscem wypoczynku księżniczki Elżbiety Saksońskiej, żony Ferdynanda, księcia Genui oraz drugiego syna króla Carlo Alberto.

Kościół Sant’Ambrogio

Kościół zbudowano na planie krzyża greckiego. Posiada on neoklasycystyczną fasadę wykonaną w 1790 roku według projektu opata Giuseppe Zanoia da Omegna. W pobliżu ołtarza, po prawej stronie znajdują się szczątki męczennika, którego zabili Rzymianie. W 1833 r. papież Grzegorz XVI zgodził się na przeniesienie jego szczątków z rzymskich katakumb do kościoła parafialnego w Stresa, gdzie od 1835 r. jest czczony jako opiekun dzieci.

Co więcej, w tym kościele, w sierpniu 1912 roku, odbył się pogrzeb Elżbiety Saksońskiej – Elisabetty di Sassonia – księżnej Genui, która mieszkała tu przez pięćdziesiąt pięć lat.

Isola Bella

Wyspy Boromejskie to z pewnością największe atrakcje w pobliżu miasta Stresa. Isola Bella („Piękna Wyspa”) to wyspa położona najbliżej Stresy. Znajduje się na niej pałac i tarasowe ogrody. Wyspę podarował Karol III Borromeo swojej żonie Izabeli w XVIII wieku.  W ogrodzie pełnym kolorowych oleandrów, owoców cytrusowych oraz róż przechadzają się rzadkie białe pawie.

Isola Madre

Na Isola Madre (dosłownie „Wyspa Matka”) znajduje się imponująca rezydencja. Prawdziwą atrakcją są ogrody, którymi zachwycał się Flaubert. Vitaliano IX Borromeo był prawdziwym entuzjastą botaniki i sprowadził na wyspę w XIX wieku wiele rzadkich i egzotycznych roślin. Rosną tu między innymi: drzewa cytrusowe, magnolie, palmy, glicynie, bananowce, eukaliptusy oraz cyprys kaszmirski, który został przywieziony z Tybetu w 1862 roku w worku z nasionami.

Isola dei Pescatori

Isola dei Pescatori („Wyspa Rybaków”) ma zupełnie inny charakter niż dwie poprzednie wyspy. Nie ma tu okazałych pałaców i willi. Znajduje się tu tylko maleńka wioska rybacka z brukowanymi uliczkami oraz uroczym kościółkiem. Obecnie na wyspie mieszka około 50 osób, które zajmują się połowem okoni, szczupaków i siei. Złowione ryby można zjeść w przytulnych restauracjach oraz trattoriach leżących na wyspie.

Park Villa Pallavicino

Villa Pallavicino należąca do rodziny Boromeuszy, znajduje się niecałe 10 minut spacerem od centrum miasta Stresa. Ten historyczny park ma około 18 hektarów powierzchni. Znajduje się tu piękny ogród różany, kawiarnie i małe zoo, w którym żyje ponad 50 gatunków ssaków oraz ptaków. Niektóre zwierzęta zostały uratowane przez lokalnych strażników. Atrakcją dla dzieci jest także możliwość spotkania na żywo alpak, lam, jeleni, czarnych łabędzi, kóz karłowatych, lisów oraz bobrów.

Muzeum Pietro Canonica

Począwszy od 1898 roku Pietro Canonica (włoski rzeźbiarz i malarz) regularnie odwiedzał Stresę przez kilkanaście lat. Spędzał czas w willi księżnej Genui i tworzył różne pomniki z brązu.

Monte Mottarone

Nad miejscowością Stresa góruje Monte Mottarone o wysokości 1492 m n.p.m. Zimą można tam nawet jeździć na nartach (przy sprzyjającej pogodzie). Jeśli czujesz się na siłach, możesz na szczyt także wejść pieszo szlakiem L1 ze Stresy. Należy jednak pamiętać, że wędrówka w górę zajmuje około 3,5 godziny, a powrót około 2,5 godziny. Jest to dość stromy, ale łatwy i dość dobrze oznakowany szlak.  Wystarczy wypatrywać oznaczeń L1 i czerwono-białych znaczników szlaku Włoskiego Klubu Alpejskiego.

Ogród alpejski

Mniej więcej w połowie drogi na szczyt Monte Mottarone znajduje się Giardino Alpinia. Jest to piękny „balkonowy” ogród z widokiem na jezioro Maggiore. Rośnie tu ponad 700 rodzajów różnych roślin, głównie pochodzących z Alp. Zarówno Monte Mottarone (jak i stacja pośrednia Alpinia) były łatwo dostępne dzięki kolejce linowej dowożącej turystów na górę. Niestety, nie działa ona od 2021 r.. Unieruchomienie kolejki zostało spowodowane przez ludzką ingerencję w układ hamulcowy. Tak więc, Stresa i znajdująca się za nią góra są teraz pozbawione systemu kolejek linowych po raz pierwszy od 1970 roku.

Sposobem na dostanie się na górę oprócz wejścia pieszo jest wjazd samochodem. Aby dotrzeć na sam szczyt, należy uiścić opłatę w wysokości 10 euro (ponieważ droga dojazdowa na szczyt jest własnością rodziny Borromeo).

Kiedy najlepiej zaplanować zwiedzanie Stresy?

Podobnie jak w przypadku wielu miejsc we Włoszech (i w całej Europie), najlepszy czas na zwiedzanie Stresy to wiosna oraz jesień. W maju i wrześniu jest mniej turystów niż w czerwcu, lipcu oraz sierpniu. Maj jest miesiącem dość deszczowym, ale gorszą pogodę wynagradzają kwitnące kwiaty i krzewy (zwłaszcza azalie!) Od połowy września do października są nieco chłodniejsze wieczory, ale można podziwiać jaskrawo pomarańczowo-czerwone klony japońskie.

Najlepiej unikać zwiedzania miasta w okresie zimowym (listopad, grudzień, styczeń oraz luty). Chociaż jezioro jest wówczas spokojne i jest sporo słonecznych dni to trudno będzie tu znaleźć zakwaterowanie. Nawet miejscowi mają trudności ze znalezieniem otwartej restauracji lub baru (z wyjątkiem krótkiego ożywienia tuż przed Bożym Narodzeniem). Wszystko w zimie jest pozamykane, ponieważ właściciele firm udają się na zasłużony odpoczynek.

Stresa plaże, czy gdzie się wykąpać nad jeziorem Maggiore?

Jezioro Maggiore nigdy latem nie osiąga temperatury niższej niż 20° C, więc przyjemnie jest zażyć orzeźwiającej kąpieli. Znajduje się tu kilka małych publicznych plaż w odległości zaledwie 5 minut spacerem od głównej przystani dla łodzi.

Stresa – polecane restauracje

Stresa ma wiele różnych miejsc, gdzie można smacznie zjeść, od prostych pizzerii i trattorii po eleganckie restauracje serwujące ryby z jeziora.

Jeśli podróżujesz z dziećmi, zwłaszcza wybrednymi, warto zabrać je do pizzerii La Taverna del Pappagallo, która ma piękny, porośnięty winoroślą dziedziniec. Polecamy także Caffè Torino znajdujące się na głównym placu w Stresie jeśli chcesz napić się dobrej kawy. Aby wybrać się na coś bardziej wykwintnego, udaj się do Ristorante Lo Stornello. Z kolei około 10 minut jazdy samochodem w kierunku Monte Mattarone znajduje się La Rampolina, która serwuje lokalne potrawy i oferuje widok na jezioro.

TOP 3 polecane hotele w Stresa

Grand Hotel des Iles Borromées & SPA

Warto wiedzieć, że część powieści Ernesta Hemingwaya „Pożegnanie z bronią” rozgrywa się właśnie w Grand Hotel des Iles Borromees&SPA i znajduje się tu nawet apartament Hemingwaya! Ten wyjątkowy hotel oferuje baseny, spa oraz komfortowo urządzone pokoje. Hotel położony jest nad brzegiem jeziora Maggiore, naprzeciwko Wysp Boromejskich.

Sempione Boutique Hotel

Trzygwiazdkowy hotel Sempione Boutique oferuje klimatyzowane pokoje z łazienką, ekspresem do kawy, minibarem, WiFi, sejfem oraz telewizorem.

Hotel La Palma

Hotel La Palma oferuje malownicze widoki na jezioro Maggiore. Obiekt położony jest bezpośrednio nad brzegiem jeziora Maggiore. Do dyspozycji Gości jest bezpłatny parking oraz pokoje, z których roztacza się niesamowity widok na jezioro Maggiore oraz Wyspy Boromejskie.

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele w Turynie

Poprzedni

Isola Bella – najpiękniejsza z Wysp Boromejskich

Alba – miasto słynące z trufli i doskonałego wina

Następny

Dodaj komentarz