TOP 12 najbardziej malowniczych miejscowości w Piemoncie

, Tagi , , , ,

Włoski region Piemont charakteryzuje się różnorodnością krajobrazów, malowniczymi wioskami, alpejskimi dolinami i pokrytymi winnicami wzgórzami. Planujesz objazd samochodem po Piemoncie i zastanawiasz się jakie miejscowości warto zobaczyć? Poniżej znajdziesz opis TOP 12 najbardziej malowniczych miejscowości w Piemoncie, które warto zobaczyć.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

TOP 12 najbardziej malowniczych miejscowości w Piemoncie

Orta San Giulio

Urok Orty polega na jej spokoju i oszałamiającej scenerii. XIX-wieczne rezydencje, Chiesa di Santa Maria Assunta (kościół Santa Maria Assunta) ze wspaniałymi dekoracjami portalowymi i renesansowy Palazzo della Comunità (Pałac Wspólnoty) to tylko niektóre z najważniejszych budynków znajdujących się w miejscowości.Aby dostrzec prawdziwy urok i piękno tego miasta, przespaceruj się po Piazza Motta, który znajduje się w pobliżu jeziora. Kilkaset metrów od brzegu znajduje się Isola di San Giulio. Na tej małej wyspie znajduje się bazylika San Giulio, Via del Silenzio (Droga Ciszy) oraz Villa Tarrone, w której często odbywają się koncerty muzyki klasycznej. Na wyspę można dopłynąć łodzią z centrum Orty.

Lokalizacja: 28016 Orta San Giulio, Piemont

Usseaux

Malownicza miejscowość Usseaux otoczona jest szczytami Alp Kotyjskich. Do dziś zachowała ona swój tradycyjny wygląd dzięki kamiennym domom i zabytkowym budynkom, takim jak stajnie czy młyn. Ściany domów pokrywają kolorowe freski przedstawiające historie i sceny z życia codziennego mieszkańców.

Sąsiednie miejscowości także są malownicze. Balboutet słynie z niezliczonej ilości zegarów słonecznych, a Laux znajduje się nad małym jeziorem u podnóża gór. Jeśli jednym z twoich hobby są piesze wędrówki, to miasteczko jest doskonałym punktem wyjścia dla tras pieszych lub rowerowych.

Lokalizacja: 10060 Usseaux, Piemont

Volpedo

Volpedo to rodzinne miasto XIX-wiecznego malarza Giuseppe Pellizzy, znanego ze swojego dzieła „Il quarto stato” („Czwarty stan”). Warto odwiedzić muzeum i rodzinny dom, w którym mieszkał artysta, a także wejść do jego pracowni, która wciąż wygląda jak dawniej. Najważniejszym zabytkiem w miasteczku jest romański kościół San Pietro o średniowiecznych korzeniach, który ozdobiony jest XV-wiecznymi freskami.

Lokalizacja: 15059 Volpedo, Piemont

Neive

Neive urzeka malowniczą scenerią, doskonale odrestaurowanym historycznym centrum miasta i piwnicami, w których dojrzewają wyśmienite wina, czekające na degustację. Miasto położone jest w regionie Langhe Occidentali, który otoczony jest wzgórzami, na których rosną winorośle. Produkowane są tu wina takie jak: Barbera, Dolcetto, Barbaresco oraz Moscato. Malownicza okolica przez wieki przyciągała zamożne rodziny, które budowały swoje domy w mieście. Wieża zegarowa i Chiesa dei Santi Pietro e Paolo (Kościół Świętych Piotra i Pawła) wyróżniają się ponad dachami domów i rezydencji szlacheckich w Neive.

Lokalizacja: 12052 Neive, Piemont

Monforte d’Alba

W Monforte d’Alba warto zobaczyć amfiteatr wbudowany w zbocze wzgórza i skosztować wina Barolo bezpośrednio w piwnicy producenta. Historyczne centrum znajduje się na szczycie wzgórza otoczonego winnicami. Na głównym placu miasta znajduje się dzwonnica starego kościoła, Oratorio di Sant’Agostino e di San Bonifacio (Oratorium Świętego Agostino i Świętego Bonifacio) oraz Audytorium Horszowskiego.

Lokalizacja: 12065 Monforte d’Alba, Piemont

Polecany artykuł: Stresa – malowniczy kurort nad jeziorem Maggiore

Vogogna

Vogogna zawdzięcza swój staromiejski urok brukowanym uliczkom, kamiennym dachom i arkadom z gotyckimi łukami. Główne budynki miasta, takie jak Palazzo Pretorio i zamek, zbudowano w XIV wieku, kiedy w okolicy panowała potężna rodzina Visconti. W tym czasie zbudowano również mur miejski, którego część zachowała się do dziś.
Warto wiedzieć, że Oratorium Świętego Piotra (Oratorio di San Pietro), ozdobione wewnątrz XV-wiecznymi freskami jest również pochodzenia lombardzkiego. Przed wyjazdem z miasta spróbuj gnocchi all’ossolana – typowego dania pochodzącego z okolicy.

Lokalizacja: 28805 Vogogna, Piemont

Candelo

W tym miasteczku położonym między Alpami Biellese i Riserva delle Baragge (Rezerwatem Przyrody Baragge) znajduje się Ricetto di Candelo. Jest to forma średniowiecznej fortyfikacji zbudowanej w celu przechowywania żywności, narzędzi i wszystkiego, co musiało być chronione przed wtargnięciem wroga. Mieszkańcy miasta także mogli znaleźć tam swoje schronienie.

Ricetto w Candelo wyróżnia się doskonałym stanem i rozmiarem. W sieci ulic znajdujących się wewnątrz murów, znajduje się ponad 200 budynków, w których mieszczą się restauracje, sklepy rzemieślnicze i przestrzenie wystawiennicze.

Lokalizacja: Ricetto di Candelo – Piazza Castello, 31A, 13878 Candelo, Piemont

Garbagna

Garbagna to wyjątkowe miasteczko położone na wzgórzu w Piemoncie, które niegdyś należało do władców genueńskich. Co ciekawe, Piazza Doria – plac w centrum miejscowości, na którym znajduje się Palazzo Signorile i Oratorio di San Rocco (Oratorium San Rocco) nosi nazwę dawnych książąt tu panujących. Warto zobaczyć także XVIII-wieczny Chiesa di San Giovanni Battista Decollato (Kościół San Giovanni Battista Decollato) z pięknymi organami.

Lokalizacja: 15050 Garbagna, Włochy

Mombaldone

Mombaldone leżąca w regionie Langa Astigiana to mała miejscowość, w której domy, uliczki i mury obronne zachowały swój średniowieczny wygląd. Ponadto piaskowiec użyty do budowy najstarszych budynków tworzy malowniczą scenerię, w której dobrze komponuje się XVIII-wieczna architektura. Warto zobaczyć tu m.in.: Chiesa di San Nicola (kościół św. Mikołaja) oraz Oratorio dei Santi Fabiano e Sebastiano (Oratorium Świętych Fabiana i Sebastiana).

Lokalizacja: 14050 Mombaldone, Włochy

Garessio

Garessio to kolejne średniowieczne miasto w Piemoncie pełne historycznych zabytków. Jest to także doskonała baza wypadowa do wędrówek przez lasy, góry oraz okoliczne doliny. Warto wiedzieć, że najstarszą częścią miasta jest Borgata Maggiore, gdzie znajdował się Ricetto (mały obszar ufortyfikowany), z którego do dziś zachowała się wieża Porta Rosa. W pobliżu znajduje się również Piazzetta San Giovanni – mały plac ze schodami prowadzącymi do kościoła.

Lokalizacja: 12075 Garessio, Włochy

Asti

Fascynująca średniowieczna historia Asti jest widoczna w ogromnej gotyckiej katedrze (największej w regionie) i imponującym zamku z wieżyczką. Miasto ogłoszono niezależnym miastem-państwem w 1095 roku. Ze względu na swoje strategiczne położenie, zyskało ono także wystarczającą władzę i bogactwo, by bić własne monety. Podobnie jak Siena w Toskanii, Asti jest również gospodarzem jednych z najstarszych włoskich zawodów Palio (średniowiecznych wyścigów konnych), które odbywają się co roku we wrześniu. Asti jest jednak najbardziej znane z tego, że produkowane są tu Asti Spumante i Moscato d’Asti. Są to dwa słynne białe wina musujące wytwarzane ze szczepu Moscato Bianco. Warto ich spróbować w jednej z wielu winiarni znajdujących się w mieście.

Lokalizacja: Asti, Włochy

Chianale


Na zakończenie prezentujemy jeszcze jedną malowniczą miejscowość – Chianale. Co ciekawe, w Chianale – najwyżej położonej wiosce w dolinie Varaita, położonej na granicy Włoch z Francją, mieszka zaledwie 170 osób. Miejscowość tworzą skupiska starych kamiennych domów i mały kościół. Na obrzeżach miejscowości znajduje się Las Alevè – największy las sosen szwajcarskich w Europie, a za nim szczyt Monte Viso – 3 841 m. Wizyta w Chianale jest jak cofnięcie się w czasie, ponieważ nie ma tu prawie żadnych oznak nowoczesności, tylko zielone pastwiska, stare domy i góry.

Polecany artykuł: Alba – miasto słynące z trufli i z doskonałego wina

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele w Turynie

Poprzedni

Novara – TOP 15 atrakcji w mieście i w okolicy

Jak zwiedzać Turyn za darmo: porady dla oszczędnych podróżników

Następny

Dodaj komentarz