Turyn czy Mediolan – co wybrać?

, Tagi , , , ,

Włochy – niesamowicie różnorodny kraj o wyjątkowym klimacie oraz smacznej, kalorycznej kuchni. Co więcej, jest to popularny kierunek wakacyjny wśród turystów z Europy, a także z całego świata. Kraj ten posiada zarówno niesamowite pasma górskie na północy, ale także i przepiękne plaże, które rozciągają się wzdłuż Morza Adriatyckiego. Musisz także wiedzieć, że włoskie metropolie jak np. Turyn czy Mediolan wypełnione są po brzegi spektakularnymi zabytkami. Jeśli więc chcesz zaplanować swoje wymarzone, włoskie wakacje, wówczas możesz się właśnie tam wybrać! Jednak czy lepiej będzie odwiedzić Turyn, czy może Mediolan?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Turyn czy Mediolan – co powinieneś wybrać?

Turyn i Mediolan to bez wątpienia dwie, najsłynniejsze metropolie we Włoszech. Miasto Turyn jest stolicą górskiego regionu Piemont, zaś Mediolan jest największym miastem w regionie Lombardia, który również słynie z malowniczych pasm górskich. Z pewnością decyzja odnośnie tego, do którego z miast powinieneś się udać nie będzie dla Ciebie najłatwiejsze. Zarówno Mediolan jak Turyn mogą Ci niezwykle wiele zaoferować. Obie miejscowości słyną ze swojej malowniczej architektury, a także wielu, innych atrakcji turystycznych. Jeśli więc stoisz przed tym trudnym wyborem, to poznaj nieco bliżej charakterystykę i ciekawostki o obu metropoliach. Z pewnością znacznie ułatwi Ci to podjęcie słusznej decyzji!

Dlaczego warto pojechać do Turynu?

Turyn – jak już wiesz – jest największym miastem i stolicą regionu Piemont. Metropolię te zamieszkuje ponad 800 tysięcy mieszkańców, a turyści często wskazują na fakt, że miasto nigdy nie zasypia. Jeśli jednak zastanawiasz się, dlaczego warto pojechać do Turynu, to koniecznie poznaj 3 powodów, które Cię do tego przekonają!

1. Turyn – niesamowite miasto w górach

Turyn jest jednym z popularniejszych, włoskich miast, które zlokalizowane są w malowniczych Alpach. Możesz się zastanawiać, po co jechać do zatłoczonej metropolii, kiedy możesz wybrać jeden z popularnych, górskich ośrodków? Otóż musisz wiedzieć, że Turyn to świetne połączenie miejskiego szyku i elegancji z górskim klimatem i architekturą. W mieście zetkniesz się z niezwykłymi widokami, które z pewnością na długo zapadną Ci w pamięć.

2. Turyn – miasto klasy i elegancji

Nie da się ukryć, że wiele włoskich metropolii jak np. Neapol, kojarzą się turystom raczej mało przyjemnie. Słyną one ze swojego zgiełku, szybkiego tempa, zanieczyszczeń lub wiecznych korków. Turyn jest jednak całkowicie inny! W mieście wszystko jest eleganckie i harmonijne. Malownicza architektura w subtelny sposób komponuje się z przepiękną przyrodą, zaś mieszkańcy tak naprawdę nigdzie się nie spieszą. Jest to więc kolejny powód, dla którego powinieneś odwiedzić Turyn.

3. Turyn – miasto regionalnego piwa

Jeśli zastanawiasz się, co wyróżnia Turyn na tle innych, włoskich miast, to musisz wiedzieć, że jest to piwo! To właśnie tutaj otwarty został pierwszy zakład piwowarski we Włoszech, który produkcją tego złotego trunku zajmuje się po dziś dzień. Co więcej, trunek z Turynu wyróżnia się subtelnym smakiem z przyjemną nutą lekkiej goryczki. Butelkę lokalnego piwa możesz zamówić  w praktycznie każdej restauracji i będzie to dla Ciebie świetne orzeźwienie w upalne dni!

4. Turyn, czyli Całun Turyński

Z pewnością nie raz słyszałeś już o Całunie Turyńskim. Tkanina ta jest słynna na całym świecie, głównie z uwagi na to, że została odbita na niej twarz Jezusa. Całun Turyński przechowywany jest obecnie w słynnej katedrze w mieście, a zwiedzający mogą się z nim bliżej zapoznać. Jeśli więc zależy Ci na nieco bardziej duchowym doświadczeniu, wówczas Turyn z pewnością Ci je zagwarantuje.

Pamiętaj, że w Turynie czeka na Ciebie również wyśmienita kuchnia, a także szereg innych atrakcji, których nie znajdziesz w innych miastach!

Polecany artykuł: Turyn muzea i galerie – TOP 10

Dlaczego warto pojechać do Mediolanu?

Mediolan również jest jednym z tych miast, które turyści chętnie odwiedzają podczas swoich wakacji we Włoszech. Miasto to jest stolicą i największym miastem regionu Lombardia. W Mediolanie na co dzień mieszka ponad 1,2 miliony osób. Metropolia ta tętni życiem przez całą dobę i również może Ci wiele zaoferować. Poznaj więc 4 powody, dla których powinieneś zdecydować się na odwiedzenie Mediolanu!

1. Mediolan – miasto mody

Mediolan jest miastem w których swoje butiki prowadzi wielu, słynnych projektantów mody. Co więcej, sami mieszkańcy miasta uchodzą za najlepiej ubranych w całych Włoszech. Nic dziwnego – mieszkanie w Mediolanie zobowiązuje do podążania za standardami ze świata dynamicznie zmieniającej się mody. 

2. Mediolan – miasto muzeów

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego warto jechać do Mediolanu, to musisz wiedzieć, że jest to miasto muzeów. Znajdziesz tam wiele galerii sztuki – nowoczesnej, starożytnej czy średniowiecznej, a także wiele innych budynków muzealnych. Dodatkowym atutem jest to, że wszystkie tego typu obiekty skupione są praktycznie w jednym miejscu – blisko placu centralnego. Odwiedzenie ich wszystkich z pewnością nie będzie dla Ciebie większym problemem.

3. Mediolan, czyli najlepsze „gelato” we Włoszech

Wyjazd do Mediolanu może być dla Ciebie także świetną okazją ku temu, by spróbować smakowitego „gelato”. Jest to nic innego, jak tradycyjne lody, które zazwyczaj produkowane są zgodnie z pilnie strzeżoną recepturą. Choć możesz spotkać się z nimi w praktycznie każdym, włoskim mieście, to jednak w Mediolanie są one wyjątkowo popularne. Wiele osób wskazuje również na to, że to właśnie w tym mieście „gelato” są najlepsze! Często serwowane są one w formie deseru z innymi dodatkami.

4. Mediolan – dom dla ulicznych artystów

Choć wspomniane już zostało, że Mediolan to miasto mody, to warto jeszcze wspomnieć o ulicznej sztuce. Mediolan jest domem dla wielu talentów, które swoje „pierwsze kroki” stawiają właśnie na ulicach miasta. Standardem stały się więc już graffiti, stand – up’y na Piazza del Duomo, czy nawet popisy piosenkarzy i gitarzystów. Wszyscy artyści umilą Ci czas podczas spacerów, jednak nie zapomnij nagrodzić ich wysiłków symboliczną monetą!

Mediolan słynie także ze swoich zabytków, choć musisz wiedzieć, że miasto to żyje w wyjątkowo szybkim tempie. Może więc być Ci ciężko zatrzymać się choć na chwilę i znaleźć czas na refleksje.

Najważniejsze informacje i ciekawostki o Turynie

Czy wiesz, że Turyn w latach 1861 – 1865 był administracyjną stolicą Włoch? To właśnie w tym mieście zlokalizowane były najważniejsze urzędy, a także siedziby głów państwa. Jednocześnie ciekawostek i faktów związanych z tą metropolią jest znacznie więcej! W dawnych czasach to właśnie w Turynie swój początek miało najwięcej „ruchów wolnościowych”, więc miasto to zyskało sobie dźwięczny przydomek „włoskiej kolebki wolności”.

Musisz także wiedzieć, że w Turynie z pewnością nie będziesz się nudzić. To właśnie tam znajduje się najstarszy, włoski uniwersytet – Uniwersytet Turyński, który został założony w 1404 roku! Przechadzając się uliczkami miasta musisz także zwrócić uwagę na specyficzną architekturę, która nawiązuje w dużej mierze do stylu renesansowego. Z uwagi na to, że Turyn jest miastem zlokalizowanym w górach, zagwarantuje Ci to niesamowite widoki. Musisz również wiedzieć, że do Turynu możesz dostać się w wyjątkowo prosty sposób. Połączenia lotnicze na tej trasie są dostępne z praktycznie każdego lotniska w Polsce, a same bilety, nie powinny zbytnio nadwerężyć Twojego budżetu! To 800 – set tysiączne miasto dostarczy Ci niezapomnianych wrażeń, a także zabierze Cię na cenną lekcję historii!

Polecany artykuł: Turyn zwiedzanie. TOP 10 najważniejszych pytań i odpowiedzi

Najważniejsze informacje i ciekawostki o Mediolanie

Jeśli zastanawiasz się, co powinieneś wiedzieć o Mediolanie, to lista ciekawostek jest dość długa. Mediolan możesz uważać za stolicę mody i designu, jednak jest to jedno z najstarszych miast we Włoszech. Wielu archeologów uważa, że Mediolan założyli Celtowie w 600 roku przed naszą erą! Co więcej, to właśnie w Mediolanie znajdziesz wszystkie, najważniejsze dzieła Leonardo Da Vinci – są one przechowywane w Narodowym Muzeum Nauki i Techniki, które musisz odwiedzić podczas zwiedzania miasta. Pamiętaj, że głównym środkiem transportu w Mediolanie są…tramwaje! Miasto może pochwalić się najlepiej rozwiniętą siecią tramwajową w całej Europie. W mieście czeka również na Ciebie wiele zabytków jak np. Katedra w Mediolanie czy Teatro Regio Ducal, w którym swoje pierwsze koncerty organizował słynny, austriacki kompozytor – Mozart. Choć Mediolan faktycznie jest jedną z najbardziej zatłoczonych – po Rzymie – metropolii we Włoszech, to jednak spacer uliczkami miasta może zabrać Cię w niezwykle ciekawą podróż do przeszłości!

Turyn czy Mediolan? Podsumowanie

Twoje wakacje w Włoszech zbliżają się wielkimi krokami, a Ty dalej nie możesz zdecydować, czy pojechać do Turynu czy Mediolanu? Otóż musisz wiedzieć, że oba z miast mogą Cię pozytywnie zaskoczyć. Zarówno Turyn jak i Mediolan to dwie, największe metropolie we Włoszech, które nieustannie tętnią życiem i czekają na turystów. Musisz jednak wiedzieć, że to słynny Turyn jest popularniejszym kierunkiem podróży. Wynika to przede wszystkim z eleganckiego i klasycznego charakteru miasta. Mimo pokaźnej gęstości zaludnienia, mieszkańcy nie dają się ponieść emocjom i życiu w ciągłym biegu. Turyn jest także wyjątkowo czysty, a górskie powietrze tworzy tam niesamowicie zdrowy klimat. Finalnie, na korzyść Turynu przemawiają także liczne zabytki, które znane są na całym świecie jak np. Katedra Turyńska i przechowywany w niej całun.

Faktem jest, że Mediolan również posiada wiele zalet. Jest to poniekąd stolica mody, miasto muzeów, a także serwowane są tam najsmaczniejsze lody we Włoszech. Jeśli jednak zależy Ci przede wszystkim na wartościach poznawczych i na spokojnym zwiedzaniu, to właśnie Turyn będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Możesz tam nie tylko wypocząć i zwiedzać, ale także wybrać się na spacer klimatycznymi uliczkami i zjeść obiad w regionalnej restauracji. Będą w Turynie, nie zapomnij także skosztować regionalnego piwa, które cieszy się uznaniem praktycznie na całym świecie!

Najlepsze hotele w Turynie

Poprzedni

Czekolada z Turynu – jaką warto spróbować i kupić?

Turyn – atrakcje dla dzieci

Następny

Dodaj komentarz