Turyn i Piemont – baza pytań i odpowiedzi

, , Tagi , , , ,

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Czy warto jechać do Turynu?

Zdecydowanie tak. Turyn i Piemont mają naprawdę wiele do zaoferowania turystom – podobnie zresztą, jak i cały region, którego jest stolicą, a więc Piemont. Jednocześnie przygotuj się na pewną zmianę kulturową – Turyn to inne Włochy niż południowa, czy nawet centralna część kraju. Jest tu bardziej zachodnioeuropejsko, elegancko i nieco spokojnie niż na południu kraju. Jednocześnie nadal bije tu prawdziwe włoskie serce, którego tętno z powodzeniem w tym mieście wyczujesz. 

Kiedy najlepiej jest jechać do Turynu?

W Turynie spotkamy aurę pogodową bardzo zbliżoną do tej znanej nam z polskich realiów. Lata są tu często upalne, a zimą pogoda bywa uciążliwa. Pomiędzy tymi porami roku mamy zaś klimat dość umiarkowany i przyjazny dla turystów. Wtedy zatem warto odwiedzić Turyn – stolicę Piemontu. Chociaż tak naprawdę o każdej porze roku Turyn jest niezwykły i w każdej odsłania inną swoją twarz. 

Czy są loty z Polski do Turynu?

Tak, do Turynu dotrzemy z Polski między innymi z lotnisk w Warszawie, Krakowie i Katowicach. Te porty lotnicze oferują bezpośrednie połączenia ze stolicą Piemontu.

Jaki jest czas w Turynie?

W Turynie obowiązuje dokładnie ta sama strefa czasowa co w Polsce. Między naszym krajem a stolicą Piemontu nie ma zatem żadnej różnicy w odmierzanym czasie.

W jakim włoskim regionie jest Turyn?

Turyn położony jest w północnym regionie Piemont, którego jest zresztą stolicą.

Z czego znany jest Turyn?

Turyn słynie z czekolady, urokliwych kawiarni ją serwujących oraz sera gorgonzola. Pomimo tego, miasto to jest także znane z marek motoryzacyjnych takich jak: Fiat i Alfa Romeo, które pochodzą z tego regionu. Poza tym wszystkim Turyn to jeden z najważniejszych ośrodków piłkarskich w Italii. To stąd pochodzi m.in. słynny klub futbolowy Juventus Turyn.

Co zobaczyć w Turynie?

W Turynie, przede wszystkim wart odwiedzenia jest słynny eklektyczny budynek i symbol miasta – Mole Antonelliana. W jego wnętrzu kryje się między innymi Muzeum Kinematografii. Koniecznie zajrzyj również do katedry, gdzie przechowywany jest Całun Turyński, Pałacu Królewskiego, a także do bogatego w zbiory Muzeum Egipskiego.

Czy w Turynie jest drogo?

Faktem jest, że w Turynie ceny są nieco wyższe niż na południu, czy w środkowej części Włoch. Dlatego musisz być przygotowanym na to, że jest tu drożej niż na przykład na Sycylii. Zresztą Turyn i cały Piemont są zdecydowanie droższe niż inne części Włoch.

Jak daleko do Turynu z Mediolanu?

Z Mediolanu do Turynu jest około 120 kilometrów odległości – to porównywalna odległość, jaka jest w Polsce między Łodzią a Warszawą.

Czy w Turynie jest metro?

Tak, w Turynie od czasu zorganizowania przez miasto XX Zimowych Igrzysk Olimpijskich (w 2006 roku) kursuje jedna linia metra. 

Ile czasu na zwiedzanie Turynu?Ile dni spędzić w Turynie?

Najważniejsze atrakcje Turynu zwiedzisz podczas jednego intensywnego dnia. Jednak zalecamy skorzystać z opcji tzw. citybreak i spędzić w stolicy Piemontu minimum weekend. Tyle czasu bez problemu powinno nam wystarczyć na poznanie wszystkich najważniejszych punktów miasta.  

Jak dostać się z lotniska do centrum Turynu?

Lotnisko w Turynie położone jest blisko – kilkanaście kilometrów od miasta. Dostaniesz się z niego do Turynu przede wszystkim za pomocą pociągu, który za około 3 euro dowiezie Cię do centrum. Czas podróży to 20 minut. Poza tym na tej trasie kursują autobusy lotniskowe, które są jednak znacznie droższe oraz jadą o wiele dłużej. 

Jak dojechać z Mediolanu do Turynu?

Z portu lotniczego Mediolan-Malpensa kursują do Turynu specjalnie przystosowane autobusy lotniskowe, które w niecałe 2h przewożą do centrum Turynu turystów. Niestety jest to bardzo droga opcja, bo bilet na taki przejazd kosztuje aż 22 euro. 

Jak dojechać z Rzymu do Turynu?

Ze stolicy Włoch dojedziesz do Turynu samochodem w około siedem i pół godziny – do pokonania masz bowiem aż 670 kilometrów odległości. Pewną alternatywą jest ośmiogodzinna podróż pociągiem. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak przelot samolotem – podróż taka trwa około 1 godzinę i w tym czasie przemieścisz się ze stolicy całych Włoch do stolicy regionu Piemontu.  

Czy Turyn jest bezpieczny?

Turyn jest bezpiecznym miastem, gdzie nie grożą nam większe niebezpieczeństwa poza złodziejami kieszonkowymi. Na kieszonkowców trzeba szczególnie uważać podczas zwiedzania metropolii – zwłaszcza w okolicach głównych atrakcji turystycznych oraz w transporcie publicznym (przede wszystkim w godzinach tzw. „szczytu”, kiedy jest tłoczno).

Co zwiedzić koło Turynu?

Okolice Turynu obfitują w piękne i intrygujące miejsca. Jednym z najważniejszych budynków w mieście jest jest bazylika Basilica di Superga położona na wzgórzu, na wysokości blisko 700 metrów. Jest to doskonałe miejsce do podziwiania imponującej panoramy Turynu i okolicy miasta.

Czy Turyn ma dostęp do morza?

Nie, Turyn leży u podnóża Alp, a brzeg najbliższego morza – Morza Liguryjskiego, znajduje się około 110 kilometrów na południowy wschód, w okolicach Genui. 

Polecany artykuł: Jezioro Maggiore – najpiękniejsze miasta i miasteczka

Jakie góry widać z Turynu?

Z Turynu bez trudu dostrzeżemy piękne, ośnieżone szczyty Alp. Szczególnie polecana jest panorama roztaczająca się ze wzgórza Monte dei Cappuccini znajdującego się w ścisłym centrum miasta. 

Kiedy najlepiej jechać do Piemontu?

Polecamy podróż do Piemontu w okresie od maja do października, kiedy jest najcieplej. Jednak w okresie letnim można trafić na upały, dlatego lepszym okresem do podróżowania jest sezon wiosenny lub jesienny. Wówczas temperatury w regionie są umiarkowane i sprzyjają aktywnemu zwiedzaniu oraz wypoczynkowi. Z kolei jeżeli Twoim celem są atrakcyjne ośrodki narciarskie zlokalizowane w regionie to jak najbardziej zaplanuj tu pobyt zimą.

Jaki klimat panuje w Piemoncie?

Klimat Piemontu jest bardzo zbliżony do polskiego: umiarkowany, ale z chłodnymi zimami oraz gorącym okresem letnim.

Czy w Piemoncie są góry?

Tak, jednym z symboli Piemontu jest roztaczające się na jego obszarze pasmo górskie Alpy – najsłynniejsze europejskie góry.

Co przywieźć z Turynu i Piemontu?

Z Piemontu warto przywieźć któryś z symboli tego regionu. Z pewnością doskonałą pamiątką będzie turyńska czekolada, ser gorgonzola, trufle oraz któreś z lokalnych win.

Jaka waluta obowiązuje w Piemoncie?

Jako, że Piemont jest częścią Republiki Włoskiej to obowiązuje tutaj płatność w walucie euro. Poza gotówką powszechnie akceptowane są karty płatnicze. 

Jakie gniazdka elektryczne są w Piemoncie?

Przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w specjalną przejściówkę, bowiem zdecydowana większość gniazdek elektrycznych w Piemoncie (jak i w całych Włoszech) ma inne wejście niż w Polsce. Co za tym idzie ładowarki do naszych urządzeń elektronicznych nie będą tu działały. Przejściówkę przeznaczoną do Włoch kupimy w każdym markecie elektronicznym oraz oczywiście w Internecie. 

Czy Turyn i Piemont są bezpieczne?

Piemont to spokojny, urokliwy region Włoch – nieco omijany przez masowych turystów, co bardzo sprzyja zwiedzaniu tego obszaru. Nie ma tu aż takich tłumów turystów, jak w innych częściach kraju, a co za tym idzie możesz spokojnie rozkoszować się jego pięknem, które nie ustępuje pięknu reszty Italii. Zagrożeniem są jedynie kieszonkowcy i drobni oszuści w dużych miastach (przede wszystkim w Turynie). Musisz uważać także w górach (jeśli lubisz spacerować i penetrować obszary górskie) oraz w wodzie (jeżeli planujesz wypoczynek nad jeziorami położonymi w północnej części tego regionu).

Najlepsze hotele w Turynie

Poprzedni

Jezioro Maggiore – najpiękniejsze miasta i miasteczka

Malowniczy Park Narodowy Gran Paradiso – idealne miejsce na wakacje w górach

Następny

Dodaj komentarz