Turyn – królestwo czekolady

Tagi , , , , , ,

Czekolada

Włochy słyną z makaronów i lodów, jednak Turyn jest królestwem czekolady. Mieszkańcy Piemontu osładzają sobie życie już od ponad 500 lat. Tradycja cukiernicza jest tu więc niezwykle bogata. Poznajcie historię turyńskiej czekolady.

Historia

Moda na czekoladę zapanowała w Turynie już w XVIII wieku, w czasach gdy rządy w Piemoncie sprawowała rodzina Savoy. Na dworze księżnej Mari Giovanni Battista di Savoia Namours kobiety nie mogły pić kawy (do dziś nie wiadomo dlaczego), zamiast tego pijały gorącą czekoladę serwowaną w charakterystycznych filiżankach połączonych z talerzykiem, do której podawano czekoladki, ciasteczka i torty oczywiście czekoladowe. I tak zapoczątkowana została tradycja turyńskiego podwieczorku składającego się wyłącznie z czekoladowych wyrobów, która w wielu kawiarniach kultywowana jest do dziś.

Bicerin traditional Italian coffee made of espresso, chocolate and whole milk served layered in a rounded glass invented in Turin city
Bicerin traditional Italian coffee made of espresso, chocolate and whole milk served layered in a rounded glass invented in Turin city, licencja: shutterstock/By RossHelen

Charakterystycznym przysmakiem takiego podwieczorku jest Merenda Reale, czyli Królewska przekąska – przygotowywana według specjalnej receptury pitna czekolada, której koszt w zależności od lokalu wynosi od 8 do 12 euro.

Czekoladowe przysmaki

Wróćmy jednak do historii czekolady. W 1678 roku księżna di Savoia udzieliła kupcowi Gio Antonio Ari pierwszej licencji na jej masową produkcję i sprzedaż. Trzydzieści lat później płynną formę czekolady przemieniono w słodkie tabliczki. Od tego czasu Piemont, niezmiennie szczyci się największą we Włoszech liczbą producentów czekolady, i to nie byle jakiej czekolady.

Gianduotto

Italian cremino - chocolate typical shape is a cube,  originally from Piedmont, composed by different layers,  made with gianduja chocolate, coffee, pistacchio or hazelnut paste. On brown background.
Italian cremino – chocolate typical shape is a cube, originally from Piedmont, composed by different layers, made with gianduja chocolate, coffee, pistacchio or hazelnut paste. On brown background., licencja: shutterstock/By OlgaBombologna

Także w Turynie wynaleziono czekoladę o smaku orzechowym, którą Piemont zawdzięcza Napoleonowi Bonaparte. Podczas okupacji tego regionu cesarz Francuzów wprowadził blokadę na handel zamorski, przez co nie można było sprowadzać kakao. Aby więc zaoszczędzić jego zapasy turyńscy cukiernicy zaczęli łączyć kakao z masą orzechową i tak właśnie powstała najpopularniejsza dziś turyńska czekolada. Na bazie tej mieszanki stworzono, będące symbolem miasta czekoladki Gianduotto. Ich jedzenie ma również konkretną formę – nie można dotykać ich zębami, lecz delikatnie rozpuszczać w ustach. Na koniec należy odetchnąć przez noś, aby poczuć słodki zapach czekoladowych pralin.

Bicerin

Chocolate heaven in Turin - sampling Bicerin, a traditional drink made of espresso, hot chocolate and milk with a peace of hazelnut cake topped with hot chocolate
Chocolate heaven in Turin – sampling Bicerin, a traditional drink made of espresso, hot chocolate and milk with a peace of hazelnut cake topped with hot chocolate, licencja: shutterstock/By Julie Maksimova

Kolejnym czekoladowym symbolem Turynu jest Bicerin, napój, którym zachwycali się już Camillo Cavour – pierwszy premier zjednoczonych Włoch, Giacomo Casanova czy Alexander Dumas. Podawany jest on warstwowo i każdą z tych trzech warstw pić należy po kolei – na początek gorzki smak aromatycznej kawy, następnie słodkie łyki czekolady, a na koniec lekka mleczna pianka. Bicerin serwowany jest w grubej szklaneczce w metalowym koszyczku.

Aby skosztować tradycyjnego Bicerin koniecznie udać się trzeba do jednej z historycznych turyńskich kawiarni, np. w Al Bicerin, mieszczącej się przy Piazza della Consolata. Więcej informacji o najlepszych kawiarniach znajdziecie w tym artykule.

Nutella

Naleśniki nadziewane czekoladą i bananem na białym talerzu. Cienkie naleśniki, blini. Słodki deser.
Naleśniki nadziewane czekoladą i bananem na białym talerzu. Cienkie naleśniki, blini. Słodki deser., licencja: shutterstock/By Vladislav Noseek

Na koniec serwujemy zdecydowanie najbardziej znany czekoladowy przysmak świata, który, o czym nie wszyscy wiedzą pochodzi właśnie z Piemontu. Mowa o Nutelli, czyli czekoladowo-orzechowym kremie zamykanym w słoiczkach. Krem, nazywający się pierwotnie Pasta Gianduja stworzony został w 1964 roku przez braci Giovannieigo i Pietro Ferrero z myślą o smarowaniu nim chleba. Od tego czasu Nutella podbiła miliony serc na całym świecie, a każdy Włoch rocznie zjada jej średnio 80 deko.

Obecnie firma Ferrero produkuje wiele czekoladowych wyrobów – oprócz Nutelli są to między innymi Ferrero Rocher, Mon Chéri, Raffaello oraz linia słodyczy Kinder.

Wycieczka szlakiem czekolady

Aby jeszcze bardziej zagłębić się w czekoladowe smaki Turynu warto wybrać się na specjalną wycieczkę szlakiem słodkich specjałów. Trasa ta nosi nazwę Le vie del cioccolato – czyli czekoladowe ulice i wiedzie przez najsłynniejsze turyńskie kawiarnie, cukiernie i sklepy ze słodyczami. Chcąc znaleźć się w czekoladowym niebie i odbyć tę wycieczkę z przewodnikiem należy kupić specjalny karnet Choco pass za jedyne 12 euro.

Festiwal Festa del Cioccolato

Jeśli wciąż mało Wam czekolady koniecznie odwiedźcie Turyn podczas festiwalu Festa del Cioccolato, który w całości poświęcony jest właśnie jej. Można znaleźć tu czekoladę w każdej postaci – od pitnej z różnymi dodatkami, przez czekoladowe herbaty i likiery, po różnego rodzaju czekoladowe ciasta i ciasteczka. Wszystko to przyrządzane jest przez prawdziwych mistrzów cukiernictwa. Festiwal odbywa się zazwyczaj na przełomie marca i kwietnia.

Turyn gdzie spać?

Turyn jest dynamicznym miastem, które z roku na rok odwiedza coraz większa liczba turystów. Baza noclegowa stolicy Piemontu jest niezwykle bogata. Można znaleźć tam niedrogi pokój w dobrym standardzie i przede wszystkim – w dogodnej lokalizacji. Sporo jest hosteli, które oferują niskie ceny. Nie brakuje również nieco droższych hoteli czy apartamentów o wysokim standardzie. Z pewnością w tak różnorodnej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie. Oto nasze propozycje:

Tomato Backpackers Hotel 

Adres: Via Silvio Pellico 11

Ten jednogwiazdkowy hotel prowadzony jest przez swojego założyciela – Toma i dwójkę jego przyjaciół – Bena i Annalia, którzy bardzo chętnie udzielają wszelkich niezbędnych informacji –  o ciekawych wydarzeniach kulturalnych, wystawach i muzeach, polecą dobre turyńskie restauracje, puby czy kluby nocne.

Tomato Backpackers Hotel pełni rolę zarówno idealnej bazy wypadowej do zwiedzania miasta, jak i miejsca do odpoczynku. Budynek znajduje się w dzielnicy San Salvario, położonej w samym centrum Turynu, zaledwie kilka minut spacerem od dworca kolejowego Porta Nuova oraz przystanku autobusowego, z którego odjeżdżają autobusy na lotnisko Caselle i do stacji metra. Obszar, w którym znajduje się hotel jest bardzo dobrze skomunikowany ze wszystkimi dzielnicami miasta. Ponadto, bardzo blisko stąd – zaledwie trzy przecznice, do parku Valentino oraz popularnego pasa zieleni, ciągnącego się wzdłuż rzeki Pad.

Hotel oferuje 17 pokoi (jednoosobowych, dwuosobowych i wieloosobowych), wszystkie z prywatną łazienką oraz 200 metrów kwadratowych powierzchni wspólnych – gdzie pograć można w ping ponga i na gitarze, znajduje się tu również bardzo dobrze wyposażona wypożyczalnia książek. Relaksować można się również w hotelowym ogródku.

Śniadania w Tomato Backpackers Hotel, mimo, że bardzo proste są niezwykle smaczne, a w hotelowym barze dostać można wiele lokalnych produktów.

Jeśli zamierzasz przyjechać do Turynu samochodem, nie będziesz musiał martwić się o to, gdzie go postawić – w Tomato Backpackers Hotel możesz zarezerwować miejsce parkingowe, znajdujące się tuż przed wejściem do budynku.

W pobliżu hotelu znajduje się wypożyczalnia rowerów, która pozwala na zwiedzanie Turynu na dwóch kółkach.

Co ciekawe, hotel bardzo dba o środowisko, a jego działalność została uznana przez European Ecolabel – certyfikat przyjazności dla środowiska.

B&B Hotel TORINO

Adres: Corso Orbassano 470

Hotel B & B Torino położony jest w samym sercu centrum przemysłowego Turynu w niedalekiej odległości od Stadionu Olimpijskiego oraz fabryki i muzeum marki Fiat. Dzięki doskonałym połączeniom komunikacyjnym transportu publicznego w łatwy i szybki sposób dotrzeć można stąd do historycznego centrum miasta, aby odwiedzić Mole Antonelliana, Narodowe Muzeum Kinematografii, Piazza Castello, Palazzo Madama czy słynne katedry. 100 metrów od hotelu znajduje się przystanek autobusowy, z którego można łatwo dojechać także do dworca kolejowego Porta Nuova.

Hotel oferuje pokoje z prywatnymi łazienkami, nieograniczonym dostępem do Internetu oraz dużym 26-calowym telewizorem z płaskim ekranem. Wszystkie pokoje wyposażone są również w suszarkę do włosów i sejf.

Śniadanie serwowane jest w formie bufetu bez limitu ilościowego i obejmuje szeroki wybór słodkich i pikantnych przekąsek, w tym rogaliki i chleb domowej roboty, pączki, ciasta, babeczki, płatki, jogurt, ser, jajecznica i hot dogi.

Zlokalizowany w hotelowym holu B&B Shop przez całą dobę oferuje szeroki wybór świeżych napojów oraz słodkich i słonych przekąsek.

Za opłatą w wysokości 5 euro za noc hotel B&B Torino pobiera opłatę za kryty parking.

Hotel B&B Torino jest miejscem przyjaznym zwierzętom. Jeżeli więc podróżujecie z psem lub kotem za dodatkową opłatą w wysokości 5 euro za noc zwierzę może zatrzymać się z Wami pokoju.

Ponadto, hotel dysponuje równie wypożyczalnią rowerów, w której pojazdy dla klientów B&B Torino dostępne są w cenie 3 euro za dzień.

Hotel Galimberti

Adres: Via Taggia 67

Hotel Galimberti położony jest w turyńskiej dzielnicy Lingotto Turynie, zaledwie 10 minut jazdy od centrum miasta oraz 1 km od stadionu Olimpijskiego. Zarządzany i prowadzony jest przez rodzinę Guzzi, gwarantują każdemu gościowi najlepszą opiekę, która jest przykładem tradycyjnej włoskiej gościnności.

Wszystkie 18 pokoi hotelu Galimberti jest klimatyzowanych oraz dźwiękoszczelnych. Każdy z nich dysponuje telewizorem z płaskim ekranem i dostępem do kanałów satelitarnych, a także prywatną łazienką wyposażoną w suszarkę do włosów oraz kabinę prysznicową ze szkła kryształowego.

Ponadto, oferta hotelu obejmuje także dziesięć stylowo i komfortowo urządzonych apartamentów podzielonych na pokoje typu studio, apartamenty dwupokojowe i trzypokojowe.

Codziennie rano serwowane jest śniadanie w formie bufetu obejmujące zarówno słodkie, jak i słone produkty. Na miejscu dostępne są także domowe wypieki.

Hotel Chelsea

Adres: Via XX Settembre 79 / e

Hotel Chelsea działa od 1988 roku i może poszczycić się wspaniałą lokalizacją w samym centrum miasta – przy Piazza Castello, a w pobliżu znajdują się via Garibaldi, Duomo i Quadrilatero – to tzw. czworobok rzymski, czyli miejsce ważne pod względem historycznym, artystycznym oraz handlowym. Taka lokalizacja oferuje niezwykle łatwy dostęp do głównych atrakcji turystycznych miasta, w tym katedr, Muzeum Egipskiego, Mole Antonelliana czy Muzeum Kinematografii, a także do centrów handlowych, wszędzie tam dostać można się wygodnie i szybko na piechotę.

Hotel oferuje 15 odnowionych i eleganckich pokoi – każdy z prywatną łazienką z prysznicem i suszarką do włosów. Bogate śniadanie podawane jest w formie bufetu.

Kolejnym dużym plusem jest hotelowa restauracji – „La Campana”, zaliczana do jednej z najlepszych w Turynie, która specjalizuje się w kuchni śródziemnomorskiej.

Hotel Dogana Vecchia

Adres: Via Corte D’Appello 4

Hotel zaprasza w swoje progi już od 1700 roku! Jednymi z jego gości na przestrzeni wieków byli między innymi Wolfgang Amadeusz Mozart, Giuseppe Verdi i Napoleon Bonaparte, co czyni go jednym z najstarszych hoteli w Turynie. Usytuowany jest w zabytkowym centrum miasta – niespełna 5 minut spacerem do Pałacu Królewskiego i katedry turyńskiej oraz 10 minut do Muzeum Egipskiego. W pobliżu znajduje się również słynna ulica Via Garibaldi Egipskiego. Na dworce kolejowe Porta Nuova i Porta Susa można dojechać środkami transportu publicznego w niecało 15 minut.

Hotel Dogana Vecchia oferuje pokoje urządzone w dwóch różnych stylach: nowoczesnym oraz zabytkowym. Wszystkie wyposażone są w bezprzewodowe WiFi, telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych oraz minibar. Pokoje typu comfort i deluxe wyposażone są ponadto w klimatyzację oraz telewizor LCD.

Wykwintne śniadanie podawane jest w formie bufetu.

Najlepsze hotele w Turynie

Poprzedni

Komunikacja miejska

Szlakiem 4 najlepszych turyńskich kawiarni

Następny

Dodaj komentarz