Turyn muzea i galerie – TOP 10 najciekawszych

Tagi , , , ,

Turyn to stolica włoskiego Piemontu. Miasto położone jest u stóp Alp i znane jest z doskonałego wina, majestatycznych budowli, licznych zabytków oraz bogatej historii. Można ją poznać odwiedzając miejscowe galerie i muzea, a jest ich na terenie miasta całkiem sporo. Które z nich są warte odwiedzenia? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem „Turyn muzea i galerie”.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Turyn muzea i galerie, czyli historia w pigułce TOP 10

Turyn to miasto przepełnione galeriami sztuki i muzeami nawiązującymi do długiej i bogatej historii miasta. Lista tych, które warto odwiedzić podczas pobytu jest długa.

Museo delle Antichità – podróż do Starożytnego Egiptu

Muzeum Egipskie jest najstarszym oraz drugim co do wielkości muzeum w Turynie. Prezentowane są w nim zbiory nawiązujące do historii Starożytnego Egiptu. Warto wiedzieć, że muzeum powstało w 1824 roku. Dodatkowo wśród eksponatów znajdują się między innymi starożytne rzeźby, płaskorzeźby, przedmioty życia codziennego, sarkofagi oraz mumie pochodzące z egipskich grobowców.

Adres: Piazzetta Reale 1, Turyn

Mole Antonelliana – symbol Turynu i muzeum kina

Mole Antonelliana to architektoniczny symbol Turynu. Jest to okazały, zabytkowy budynek, w którego wnętrzach stworzono muzeum kinematografii Museo Nazionale del Cinema. Kino we Włoszech ma długą historię i właśnie tutaj można ją poznać. W środku, w półmroku przypominającym salę kinową, można podziwiać liczne eksponaty, w tym plany i rekwizyty filmowe. Ponadto na samej górze na odwiedzających czeka dodatkowa atrakcja. Jest nią taras widokowy, z którego roztacza się widok na panoramę miasta i alpejskie szczyty. 

Adres: Via Montebello 20, Turyn

Polecany artykuł: Co zwiedzić w Turynie?

Castello Reale – zamek królewski w Turynie

Tutejszy zamek królewski, czyli Castello Reale, stoi w samym centrum Turynu, przy Piazza Castello. Okazałą budowlę wzniesiono w XVII wieku. Co ciekawe, w swojej historii pełniła m.in. funkcję oficjalnej siedziby władców. Obecnie wewnątrz znajduje się Muzeum Sztuki. W Muzeo Reali Turino prezentowane są tysiące eksponatów z okresu od starożytności do XX wieku. Wśród eksponatów warto zobaczyć rękopisy, rzeźby, starożytne artefakty oraz liczne dzieła artystów włoskich i europejskich. Dodatkowo, na uwagę zasługują również wspaniałe pałacowe komnaty, biblioteka królewska, muzeum starożytności, ogrody królewskie oraz pałacowa zbrojownia. W zbrojowni warto zobaczyć dawne zbroje rycerskie i kolekcję broni. 

Adres: Piazetta Reale 1, Turyn

Castello del Valentino – królewska rezydencja z listy UNESCO

Pod nazwą kojarzącą się z jednym z największych, włoskich domów mody kryje się jedna z rezydencji królewskich wpisana na listę UNESCO. Ta okazała budowla jest dziś przede wszystkim siedzibą Wydziału Architektury Politechniki Turyńskiej. Oprócz tego jest miejscem, gdzie można podziwiać wspaniałą architekturę pełną zdobień i fresków.

Adres: Viale Mattioli 39, Turyn

Palazzo Madama – antyki i sztuka użytkowa sprzed lat

Pałac Madama to jedna z zabytkowych rezydencji, a także muzeum antyków i sztuki użytkowej należące do Europejskiej Sieci Muzeów Sztuki Średniowiecznej. Muzeum zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a prezentowane są w nim eksponaty nawiązują do historii Turynu. Są wśród nich znaleziska archeologiczne odkryte w mieście, obrazy Piemontu z XIX wieku. Oprócz tego można tu zobaczyć rękopisy, kolekcje monet oraz przedmioty użytkowe tj.: szkło ozdobne, ceramikę, tkaniny, biżuterię i wyroby jubilerskie.

Adres: Piazza Castello, Turyn

Villa della Regina – posiadłość na wzgórzu

Ta okazała, barokowa posiadłość usytuowana jest na wzgórzu, na obrzeżach Turynu. Villa została zbudowana w XVII wieku, kilka lat temu przeszła renowację, a w jej wnętrzach można dziś oglądać oryginalne meble i przedmioty pochodzące z okresu, kiedy była siedzibą dynastii Savoy.

Adres: Strada Comunale Santa Margherita 79, Turyn

Turyn muzea i Galeria Civica d’Arte Moderna e Contemporanea – dla miłośników sztuki współczesnej

Wewnątrz na odwiedzających czekają stałe eksponaty oraz wystawy czasowe prezentujące największe dzieła sztuki współczesnej i nowoczesnej. Ponadto znajduje się tu blisko 50000 dzieł – obrazów, rzeźb, instalacji, wideo i fotografii z okresu od XIX wieku po czasy współczesne.

Adres: Via Magenta 31, Turyn

Palazzo Carignano – najstarsze włoskie muzeum

Pałac Carignano i stworzone w nim Museo Nazionale Risorgimento – muzeum zjednoczenia Włoch, najstarsze i najważniejsze muzeum, jakie można znaleźć we Włoszech. Dodatkowo w 30 salach pałacowych dawnej rezydencji książęcej na uwagę zasługują eksponaty ukazujące proces zjednoczenia Włoch na tle wydarzeń europejskich.

Adres: Via Accademia delle Scienze 5, Turyn

Museo di Arti Decorative – sztuka użytkowa i najpiękniejszy mebel świata

W Muzeum Sztuki Dekoracyjnej warto zobaczyć zbiory związane ze sztuką użytkową. W 23 salach znajdują się ponad trzy tysiące eksponatów, w tym obrazy, ceramika, kryształy, gobeliny i meble. Co ciekawe, jednym z najbardziej interesujących jest bogato zdobiona, XVIII-wieczna komoda, która uznawana jest za najpiękniejszy mebel na świecie.

Adres: Via Po 55, Turyn

Museo Nazionale dell’Automobile – dla fanów motoryzacji

Na zakończenie artykułu „Turyn muzea i galerie” warto zobaczyć atrakcję dla miłośników motoryzacji. Włoskie muzeum motoryzacji to miejsce z setkami eksponatów związanych właśnie z tą dziedziną. Fani motoryzacji znajdą tu blisko 80 marek z całego świata i ponad 200 eksponatów przedstawiających ewolucję samochodów na przełomie lat. Dodatkowo, w podziemiach muzeum znajduje się ogromny garaż, w którym – po wcześniejszej rezerwacji – można obejrzeć kilkadziesiąt zabytkowych aut w trakcie renowacji.

Adres: Corso Unità d’Italia 40, Turyn

Najlepsze hotele w Turynie

Poprzedni

Jak dotrzeć z Polski do Turynu – możliwe opcje

Czekolada z Turynu – jaką warto spróbować i kupić?

Następny

Dodaj komentarz