Turyn w 2 dni – co zobaczyć?

Tagi , , , ,

Turyn to stolica i największe miasto w Piemoncie, które położone jest w północno-zachodnich Włoszech. Torino to miasto z historią sięgającą ponad dwóch tysięcy lat, które w okresie rzymskim nosiło nazwę Augusta Taurinorum. Obecnie jest to czwarte co do wielkości miasto we Włoszech, zaraz po Rzymie, Mediolanie i Neapolu. Turyn znany jest przede wszystkim z przemysłu motoryzacyjnego (FIAT) i piłki nożnej (klub piłkarski Juventus Turyn). Pomimo tego jest to miasto z bogatą historią i z wieloma pięknymi zabytkami. W Turynie znajduje się ponad 30 muzeów, pięćdziesiąt kościołów oraz piętnaście teatrów oraz sal koncertowych. Planujesz zwiedzić Turyn w 2 dni? Poniżej znajdziesz plan zwiedzania rozłożony na dwa dni wraz z polecanymi hotelami w Turynie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Krótka historia Turynu

Turyn to miasto z ponad dwutysiącletnią historią. O ile wiadomo, pierwszymi ludźmi, którzy tu mieszkali, byli Taurini. Jednak pierwsze pozostałości w mieście pochodzą z czasów panowania rzymskiego, kiedy to cesarz August nadał miastu nazwę. Dlatego też, niektóre budynki zbudowane podczas panowania Imperium Rzymskiego przetrwały do dnia dzisiejszego. Tak jest w przypadku Porta „Decumana”, Porta Palatina oraz ruin teatru.

W XI wieku, Turynem zaczęli rządzić książęta Sabaudii. Różne pałace i ogrody zaczęły powstawać w XV wieku, podobnie jak Uniwersytet w Turynie. W tym samym czasie Turyn został stolicą Księstwa Sabaudzkiego od 1563 roku. Trzy wieki później księstwo przekształciło się w Królestwo Piemontu i Sardynii. Region ten był pod panowaniem Cesarstwa Francuskiego od 1802 roku do upadku Napoleona.

Jak dojechać do Turynu?

W pobliżu Turynu (około 16 km od miasta) znajduje się międzynarodowe lotnisko – Aeroporto di Torino. Lot samolotem jest najwygodniejszą opcją, aby dotrzeć do tego włoskiego miasta – ale nie jedyny. Do Turynu można także dojechać pociągiem z Mediolanu (podróż trwa około 1 godzinę).

Turyn znajduje się także bardzo blisko krajów takich jak: Francja czy Szwajcaria, dlatego też znajdziesz wiele opcji linii międzynarodowych pociągów i autobusów. Jeśli planujesz podróż pociągiem, powinieneś sprawdzić stronę internetową Stazione Torino Porta Nuova lub Trenitalia. Na tej samej stacji (Porta Nuova) znajduje się dworzec autobusowy, na który przyjeżdża wiele linii autobusowych, a w szczególności Flixbus oraz Eurolines.

Po centrum miasta najlepiej poruszać się pieszo, ponieważ zabytki znajdują się bardzo blisko siebie. Jeśli jednak wolisz szybciej się przemieszczać masz do dyspozycji autobusy miejskie, tramwaje, a nawet metro.

Turyn w 2 dni – co zobaczyć?

Dzień 1. Piazza San Carlo, Museo Egizio, Porta Palatina & Porta Palazzo, Palazzo Carignano i Polo Reale

Piazza San Carlo

Pierwszy dzień planu podróży „Turyn w 2 dni” rozpoczyna się na jednym z najpopularniejszych placów w mieście. Plac ten nazywany jest także „Il Salotto di Torino”, czyli „Salon Turynu”. Słynie on głównie z markowych butików, sklepów, kawiarni oraz restauracji, znajdujących się pod bocznymi portykami. Skorzystaj więc z okazji i zjedz włoskie śniadanie w „Caffe’ Torino”, „Caffè San Carlo” bądź w cukierni „Stratta”.

Piazza San Carlo powstał w pierwszej połowie XVI wieku. Nazwa placu wzięła się od imienia świętego Karola Boromeusza – kardynała i arcybiskupa Mediolanu. Na przestrzeni lat nosił nazwy takie jak: Piazza Reale oraz Piazza d’Armi (w latach pięćdziesiątych XVI wieku) ze względu na jego militarne zastosowanie. Piazza San Carlo znajduje się w historycznym centrum Turynu, w połowie drogi pomiędzy Stazione di Porta Nuova oraz Piazza Castello. Plac ten w pewnym stopniu przypomina Piazza del Popolo w Rzymie!



Podczas spaceru po plac warto  sfotografować „Caval 'd brons” – posąg z brązu przedstawiający Emmanuela Philiberta, księcia Sabaudii. Pomnik ten zaprojektował w 1838 roku rzeźbiarz Carlo Marochetti. Jest to najciekawsza atrakcja na placu Piazza San Carlo.

Museo Egizio

Około 200 metrów od Piazza San Carlo znajduje się słynne Muzeum egipskiej archeologii i antropologii – Museo Egizio. Czy wiesz, że jest to jedyne muzeum na świecie, które w całości poświęcone jest starożytnemu Egiptowi i dodatkowo znajduje się poza granicami tego kraju?

Muzeum Egipskie w Turynie jest bez wątpienia najważniejszym w tym mieście i jednym z najczęściej odwiedzanych w całych Włoszech! Jego kolekcja jest jedną z największych na świecie i liczy ponad 30 000 artefaktów, z których tylko 6500 jest wystawianych na stałe. W Muzeum Egipskim można podziwiać różne artefakty, takie jak na przykład: cenne papirusy, posągi, sarkofagi, a nawet prawdziwe mumie!

Polecany artykuł: Muzeum Egipskie

Porta Palatina i Porta Palazzo

Porta Palatina – Brama Palatyńska jest jedną z najlepiej zachowanych bram miejskich pochodzących z okresu wczesnego Cesarstwa Rzymskiego. Zbudowano ją w epoce panowania cesarza Augusta i była ona jednym z głównych wejść do miasta. W 2006 roku włodarze miasta Turyn postanowili odrestaurować ten zabytek, otwierając w tym miejscu park archeologiczny.


W pobliżu znajduje się Mercato di Porta Palazzo, gdzie można zrobić zakupy lub zjeść smaczny posiłek, przed dalszym zwiedzaniem miasta. Znajdujący się na placu Piazza della Repubblica – Porta Palazzo w Turynie jest największym targiem na świeżym powietrzu w Europie! Targ ten podzielono na kilka sektorów takich jak: rybny, mięsny, serowy, cukierniczy, warzywny oraz owocowy i kwiatowy. Jest to zatem idealne miejsce na zakup lub degustację typowych produktów pochodzących z tego regionu!

Palazzo Carignano

W pobliżu Museo Egizio znajduje się wiele interesujących zabytków, które warto zobaczyć. Pierwszym z nich jest Palazzo Carignano. Budynek zaprojektował Guarini w 1679 roku na wzór pałacu królewskiego. Co ciekawe, rezydencja księcia Carignano wyróżniała się pod koniec XVII wieku w Turynie innowacyjnymi rozwiązaniami architektonicznymi i dekoracyjnymi. Palazzo Carignano został zbombardowany dwukrotnie podczas II wojny światowej, pierwszy raz 13 lipca 1943 roku, natomiast drugi raz 8 sierpnia tego samego roku.

Chiesa di San Lorenzo i Palazzo Reale & Gardini Reali – Polo Reale

Pierwszy dzień zwiedzania Turynu warto zakończyć na wizycie w Polo Reale. Zanim tam jednak się udasz, polecamy zajrzeć do kościoła San Lorenzo – Real Chiesa di San Lorenzo. Jak sama nazwa wskazuje był to królewski kościół, który zbudowano w stylu barokowym w latach 1668-1687. Kościół znajduje się tuż obok Palazzo Reale.


Obecnie Polo Reale (nazywana także Musei Reali di Torino) jest jednym z największych kompleksów muzealnych w Europie. Znajduje się ono w samym sercu starego miasta w Turynie. Pałac Królewski w Turynie (Palazzo Reale di Torino) to zabytkowy pałac rodziny Savoy. Pałac pierwotnie zbudowano w XVI wieku. Zmodernizowano go w XVII wieku na polecenie Krystyny Marii Francuskiej -Maria Cristina di Francia. Pałac ten jest jednym z najważniejszych zabytkowych budynków w Turynie. Znajduje się w nim przepiękna sala tronowa, jadalnia, sale taneczne oraz liczne gobeliny na ścianach pokoi.

Polecany artykuł: Kościół San Lorenzo

Dzień 2. Duomo di San Giovanni Battista, Mole Antonelliana, Piazza Vittorio Veneto, Monte dei Cappuccini i Parco del Valentino

Duomo di San Giovanni Battista

Katedrę w Turynie – Duomo di San Giovanni Battista zbudowano w ostatniej dekadzie XV wieku. Co ciekawe, wcześniej w tym miejscu znajdował się teatr starożytnego rzymskiego miasta. W czasie budowy świątyni istniała już dzwonnica, którą wzniesiono w 1469 roku.

O ile wiadomo, w średniowieczu w Turynie istniały trzy kościoły: San Salvatore, San Giovanni oraz Santa Maria de Dompno. Obecnie katedra w Turynie jest rozpoznawalna dzięki Całunowi Turyńskiemu, który się w niej znajduje.

Mole Antonelliana (Museo Nazionale del Cinema)

Czy wiesz, że Mole Antonelliana widnieje na rewersie włoskiej monety o nominale 2 centów? Mole Antonelliana to zdecydowanie architektoniczny punkt orientacyjny w Turynie. Budynek ten zaprojektował Alessandro Antonelli. Pierwotnie miał on pełnić funkcję synagogi. Co ciekawe, po ukończeniu budowy w 1889 roku był to najwyższy ceglany budynek w Europie!


W 2000 roku wewnątrz Mole Antonelliana znajduje się muzeum! Museo Nazionale del Cinema jest w całości poświęcone Siódmej Sztuce. Kolekcja jaką można obecnie podziwiać w tym muzeum należała do historyka Marii Adriany Prolo. Wystawę można podziwiać na pięciu piętrach, co czyni to miejsce najwyższym muzeum na świecie! Oprócz dużej kolekcji obrazów, fotografii, książek, plakatów i rolek filmowych, znajduje się tam również „panoramiczna winda”. Windę otwarto w 1961 roku z okazji stulecia zjednoczenia Włoch. Wycieczka tą windą nie jest to zalecana dla osób z akrofobią (lęk przed przebywaniem na dużej wysokości). Dzięki tej windzie można zobaczyć wnętrze muzeum przez szklane ściany, jadąc na panoramiczny taras.

Piazza Vittorio Veneto

Około 650 metrów od Mole Antonelliana usytuowany jest plac – Piazza Vittorio Veneto. Jego nazwa pochodzi od bitwy pod Vittorio Veneto, która rozegrała się pomiędzy 24 października a 3 listopada 1918 roku. Konflikt ten nie tylko doprowadził do upadku Cesarstwa Austro-Węgierskiego, ale również przyczynił się do zakończenia I wojny światowej.

Monte dei Cappuccini

Monte dei Cappuccini to z pewnością ulubione miejsce turystów (i mieszkańców) do spacerów i fotografowania Turynu. To wzgórze położone jest naprzeciwko rzeki Pad. Monte dei Cappuccini znajduje się około 700 metrów od Chiesa della Gran Madre di Dio.



Na szczycie wzgórza wznosi się kościół Chiesa di Santa Maria del Monte dei Cappuccini, który został zbudowany przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów. Prace trwały kilkadziesiąt lat – rozpoczęły się w 1583 roku i zakończyły dopiero w 1656 roku. Obok kościoła i klasztoru znajduje się również Museo Nazionale della Montagna „Duca degli Abruzzi”. Jego stała wystawa prezentuje historię regionu alpejskiego, a także atrakcje okolicznej turystyki górskiej.

Parco del Valentino

Parco del Valentino to najstarszy park publiczny nie tylko w Turynie, ale także we Włoszech. Park ten został otwarty w 1856 roku, nad brzegiem rzeki Pad. Ma on ponad 50 hektarów powierzchni i nazywany jest przez miejscowych jako „Il Valentino”. Na terenie parku znajduej się także kilka interesujących miejsc, z których najbardziej interesujące są m.in.:

  • Orto Botanico e Museo (Ogród botaniczny i Muzeum);
  • Castello del Valentino (kolejna z rezydencji królewskiego rodu Sabaudzkiego);
  • Borgo e Rocca Medievali (średniowieczna wioska oraz twierdza).

Turyn w 2 dniTOP 3 polecane hotele

Apart Hotel Torino

Apart Hotel Torino usytuowany jest około 5 minut spacerem od dworca kolejowego Turin Porta Nuiova. W ofercie tego hotelu są nowocześnie urządzone, klimatyzowane apartamenty z bezpłatnym WiFi. Każdy apartament posiada funkcjonalny aneks kuchenny, część dzienną oraz prywatną łazienkę. Apart Hotel Torino oddalony jest o około 1,5 km od parku Parco del Valentino, natomiast ulica Via Roma oddalona jest od hotelu o niecałe 10 minut spacerem.

Hotel Montevecchio

Hotel Montevecchio ma swoją siedzibę w zabytkowym XIX-wiecznym budynku. Od dworca kolejowego Porta Nuova i Międzynarodowego Portu Lotniczego Turyn-Caselle dzieli go niecały kilometr. Natomiast stacja metra Re Umberto oddalona jest o około 5 minut spacerem. Wszystkie pokoje posiadają dostęp do bezpłatnego WiFi oraz prywatną łazienkę.

Hotel Roma e Rocca Cavour

Co ciekawe, Hotel Roma e Rocca Cavour, prowadzony jest przez tę samą rodzinę od 1854 roku! Dodatkowo jest on jednym z najstarszych hoteli w całym Turynie. Hotel Roma e Rocca Cavour znajduje się w pobliżu dworca kolejowego Porta Nuova. Pokoje w hotelu Roma e Rocca Cavour oferują widoki na ogród lub na spokojny dziedziniec znajdujący się z tyłu budynku. Niektóre z apartamentów posiadają zabytkowe meble. W ofercie hotelu Roma e Rocca Cavour jest również bar czynny przez całą dobę oraz smaczne śniadania, które są serwowane o poranku.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Turynie

Poprzedni

Czy warto przyjechać do Piemontu na dłużej?

Piemont – TOP 10 najciekawszych atrakcji tego włoskiego regionu

Następny

Dodaj komentarz