Spędzasz urlop w Turynie lub w Mediolanie i chcesz zwiedzić okolicę? Zaplanuj wizytę w uroczym miasteczku Vercelli, znanym z uprawy ryżu. Co warto zobaczyć w Vercelli? Jakie atrakcje tu na Ciebie czekają? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Rzymskie miasto Vercellae
Vercelli posiada długą historię sięgającą czasów rzymskich i zostało prawdopodobnie rozwinięte w VI wieku p.n.e. i wtedy nazywało się Vercellae lub Vercelum! Podczas gdy rzymskie artefakty – inskrypcje, amfiteatr, hipodrom itp. znajdują się w lokalnym miejskim muzeum archeologicznym, nic nie pozostało z historycznych rzymskich murów miejskich. Dość ciekawe jest także to, że katedra w Vercelli znajduje się poza oryginalnymi rzymskimi granicami miasta!
Vercelli – co warto zobaczyć?
Piazza Cavour
Po dotarciu do Vercelli, warto zatrzymać się w pierwszej kolejności na głównym placu miasta – Piazza Cavour. W jego centrum znajduje się rzeźba Camillo Benzo, hrabiego Vercelli w połowie XIX wieku. Na uwagę zasługuje także budynek znajdujący się w jednym z rogów placu, który prowadzi do Via Camillo Benzo Cavour. Ten historyczny budynek nazywa się Portici della Stella. To, co warto tutaj zobaczyć, to freski na jego fasadzie, które imitują płaskorzeźby i przedstawiają kilka postaci historycznych oraz alegorycznych, a jedną z nich jest mężczyzna w turbanie! Ciężko stwierdzić kim ta postać była lub kogo przedstawia! Być może to jeden z 3 Mędrców wspomnianych w Biblii?
Chiesa di San Cristoforo – Kaplica Sykstyńska w Vercelli – jedna z najpiękniejszych lokalizacji ślubnych w Piemoncie
Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć w Vercelli jest Chiesa di San Cristoforo. Kościół uważany jest za „Kaplicę Sykstyńską Vercelli”. Powiedzieć, że to piękne miejsce, to mało powiedziane. To miejsce jest równie imponujące jak Kaplica Sykstyńska w Watykanie, ale bez tłumów odwiedzających. Z zewnątrz, wygląda jak bardzo prosty, nowoczesny kościół. Ale po wejściu do środka szokuje i zaskakuje! Cały sufit, każdy centymetr każdej ściany i każdy filar wypełnione są freskami. Oryginalny kościół w tym miejscu pochodził z XII wieku naszej ery. Jednak obecny kościół zbudowano w 1515 r. n.e., natomiast freski Gaudenzio Ferrariego namalował w 1533 r. n.e. (dla porównania, było to bardzo szybko po Kaplicy Sykstyńskiej, która została ukończona w 1512 r. n.e.). Po obu stronach ołtarza, w prawym i lewym transepcie, znajdują się freski przedstawiające historie życia Matki Boskiej i Marii Magdaleny.
Zobacz także: Stresa – malowniczy kurort nad jeziorem Maggiore
Abbazia di Sant’Andrea
Po Chiesa di San Cristoforo kolejnym przystankiem powinno być Opactwo Świętego Andrzeja. Ponownie będziesz pod wrażeniem wielkości opactwa jak na tak małą miejscowość! Jednak jak wcześniej wspomnieliśmy, Vercelli było ważnym miastem w epoce rzymskiej i średniowieczu. Vercelli znajduje się na trasie starożytnego szlaku pielgrzymkowego zwanego Via Francigena, który łączył Włochy z katedrą w Canterbury. Opactwo di Sant’Andrea założono w 1219 roku, a budowa bazyliki trwała 8 lat. Budową kierował kardynał Guala Bicchieri, który był przedstawicielem króla Anglii Herry’ego III. Chciał on zbudować opactwo i szpital dla pielgrzymów podróżujących Via Francigena. Zlecił to zadanie Augustianom z Paryża.
Architektura jest mieszanką stylu romańskiego i gotyckiego, a na sufitach znajdują się ślady fresków z XVI wieku. Oprócz fresków, jest tu ciekawa gra kolorów z alternatywnym użyciem cegieł i białych kamieni oraz okazjonalnie zielonego kamienia! Na skrzyżowaniu nawy i transeptu znajduje się wysoki sufit z kopułą na szczycie (sufit latarni). Niegdyś funkcjonował on jako dzwonnica, jednak od XV wieku n.e. zbudowano oddzielną dzwonnicę. Znajdują się tu rzeźby 4 ewangelistów i proste dekoracje freskowe w kolorze czerwonym. Warto również zwrócić uwagę na bardzo intrygującą rzeźbę uśmiechniętego mężczyzny!
Nie przegap fresku i sarkofagu Tommaso Gallo (augustiańskiego opata), który prawdopodobnie namalowano około XIV wieku. Warto udać się na spacer po krużganku i zwrócić uwagę na freski, które wyglądają jak płaskorzeźby, które wykonano w XVI wieku. W tym czasie powstały również terakotowe gzymsy.
Ośmiokątne wieże w Vercelli (Torri di Vercelli)
Jednym z niezwykłych aspektów Vercelli jest obecność średniowiecznych wież w całym mieście. Mają one typowy ośmiokątny kształt i zbudowano je na dachach niektórych budynków (a nie na ziemi!). Wieże są prywatnymi posiadłościami zbudowanymi przez zamożne rodziny, które związane były z polityką, aby zapewnić sobie władzę. Historycznie istniało bardzo wiele wież i były one niszczone za każdym razem, gdy przeciwna partia dochodziła do władzy. Dziś nadal istnieją tylko 4 z tych wież, z których jedna znajduje się na Piazza Cavour. Wieża ta nazywana jest Wieżą Anioła (Torre Dell’Angelo). Spacerując po Vercelli, warto zobaczyć także 3 inne wieże – Torre degli Avogadro, Torre Tizzoni oraz Torre dei Vialadri.
Archivio di Stato
Archiwum Państwowe w Vercelli otwierane jest rzadko, ale jeśli będziesz mieć szczęście być tam właśnie w dniu, w którym będzie otwarte, odwiedź je. Wewnątrz budynku znajdują się historyczne archiwa Vercelli z czasów przed zjednoczeniem Włoch! Jest to nie lada atrakcja dla miłośników sztuki. Nawet na wewnętrznych stronach papierowych okładek oprawionych książek znajdują się cenne napisy.
Tenuta Colombara, dom ryżu Acquerello
Tenuta Colombara nie znajduje się w Vercelli, ale w pobliżu innego miasta Castell’apertole (niedaleko Trino). Jak ryż dotarł do Włoch? Włochy dały światu bardzo smaczne i sycące Risotto. Ale kraj ten słynie także z uprawy kilku odmian ryżu, ponieważ pogoda we Włoszech, szczególnie w Piemoncie jest idealna do uprawy ryżu. To mnisi cysterscy po raz pierwszy wprowadzili ryż niełuskany do Włoch w XII wieku n.e.. Zyskał on popularność jednak dopiero w XIV wieku, kiedy to uznano go za podstawowe pożywienie, aby przeżyć po licznych plagach i klęskach głodu. Mnisi zakładali spichlerze, aby odzyskać zalesione obszary i przekształcić je w pola ryżowe! Region ten, zwany „Trójkątem Grange”, znajduje się pomiędzy Vercelli, Trino oraz Crescentino.
Czym jest Tenuta Colombara?
Jednym z takich miejsc jest Tenuta Colombara, kompletny historyczny zespół domu wiejskiego z wewnętrznym dziedzińcem otoczonym polami ryżowymi. W skansenie tym odtworzono domy pracowników, szkoły dla ich dzieci na farmie, historyczne pojazdy itp. Gospodarstwo przechodziło z rąk do rąk, a w 1935 roku przejął je Cesare Rondolino. Dziś jego rodzina również jest zaangażowana w prowadzenie tego miejsca.
Muzeum Kultury Ryżu, Vercelli
Jeśli uda Ci się zobaczyć odrestaurowane i zrekonstruowane domy oraz szkoły, o których wspomnieliśmy wcześniej, z pewnością będziesz pod wrażeniem tego miejsca, gdzie kobiety pracujące na tych polach ryżowych mieszkały podczas miesięcy uprawy oraz zbiorów. Warto zobaczyć historyczne zdjęcia kobiet ciężko pracujących na polach, które obecnie udostępnione są w Muzeum Kultury Ryżu. Kobiety te pochodziły głównie z Rumunii i Toskanii. Co ciekawe, to właśnie tutaj powstała koncepcja 8 godzin pracy dziennie w 1906 roku, dzięki tym kobietom. Na początku XX wieku płacono im 40 kg ryżu i 80 centów za godzinę za 40 dni pracy (okres zbiorów). Był to czas, kiedy sukienka kosztowała 18 centów, więc 80 centów to dobra zapłata!
Specjalność ryżu z Vercelli
Ryż produkowany tutaj, w Vercelli posiada certyfikat PDO (Chroniona Nazwa Pochodzenia – podobna do GI (Oznaczenie Geograficzne)). W tym regionie uprawia się ponad 100 odmian ryżu. Tenuta Colombara jest własnością marki ryżu „Riso Acquerello” i można tu również odbyć wycieczkę po polach ryżowych i fabryce! W ramach wycieczki można wejść do spichlerza, w którym ryż dojrzewa. Niektóre sekcje prezentują zbiory ryżu, które pochodzą z 2016 roku! To 6 lat niełuskanego ryżu! Oczywiście można też przejść się przez pola ryżowe.
Polecany artykuł: Alba – miasto słynące z trufli i z doskonałego wina
Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.